Kauan kestää kirjelähetys Tampereelta Helsinkiin?

Kurkkusalaatti135028

Joo elikkä, myin yhen virtuaaliukon, ja kaveri väittää, että lähetti maksun postissa, mutta mennyt jo ma-pe eli n. 5 päivää. Vähän epäilen, onko mitään lähetetty. Kaiken lisäksi sanoo 1. luokassa lähetetty.

4

3487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkin epäilen.

      Minä olen lähettänyt postia ties kuinka monta vuotta. Ykkösposti on miltei poikkeuksetta perillä seuraavana päivänä. Kakkosposti vie usein kaksi työpäivää.
      Postissa ei rahaa pitäisi laisinkaan lähettää vaan suoraan tilille.
      Taitaa tässä tapauksessa olla kyse niin nuorista henkilöistä, ettei ole omaa tiliä käytössä.

      • selvähän se

        Ei postin kulkuun niin vain voi luottaa. Olen kuullut käsittelylaitoksessa työskennelleen juttuja ja on tapauksia, joissa kirjeet repeävät ja sisällöt leviävät niin, ettei tiedetä mistä ne on tulossa ja mihin menossa. Tällöin ne lentävät roskiin valitettavasti. Myös aikatauluissa on heittoja ja juurihan kuultiin, että pääsykokeita on jouduttu järjestämään uudelleen, kun tieto ei kulje ajoissa postin kautta.


      • syntistä porukkaa

        Postin kautta ei rahoja kannata lähettää ja ainakin suuret setelit pitäisi niin hyvin peitää tummalla paperilla, etteivät ne näy läpivalaisutilanteissakaan. Näin kesäisin on kaiken maailman tuuraajia postia jakamassa ja kiusaus saattaa muodostua liian suureksi, kun helppoa rahaa suorastaan tyrkytetään tarjolle.


    • Kurkkusalaatti135028

      Kerroin, että tilisiirto on välttämätön, kertoi ettei ole mahdollista, niin sanoin että omalla vastuulla käy postilähetys. Ei ole vieläkään tullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1978
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1390
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1163
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      48
      817
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      771
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe