rakmoja jo

Jutalle maksuun???

"Aitojen takana pyörii Ateenan rahapaja. Jos Kreikka todella hylkäisi eurot ja palaisi drakmaan, setelit painettaisiin täällä. Kaupungilla kuulemma liikkuu huhuja, että koneet sylkevät jo muutakin kuin euroja.

Lisää suosikkeihin

Kommentoi

Lähetä

Tulosta (HTML)

Tallenna (PDF)

Facebook

Twitter

Eeva Eronen, Ateena

15.6.2012 18:24
27

Kreikan keskuspankki ei innostunut Taloussanomien pyynnöstä päästä käymään setelipainolla. Vastaus ennakkotiedusteluun oli selvä: Haastatteluja ei juuri anneta, ei etenkään vaalien alla. Kuvausluvan saaminen 1940-luvulla toimintansa aloittaneeseen rahapajaan on vielä tiukemmassa.

Ensimmäisen drakmansa koneet sylkäisivät ulos sisällissodan aikana vuonna 1947. Ensimmäiset kolikot taas taottiin 1971, sotilasjuntan vuosina.

Historia sikseen. Kameran kanssa porteilla pyörivä saa lähtöpassit nopeasti. Kysytäänpä siis paikallisilta, mitä he ajattelevat drakmanprinttausjutuista.

Kaikkien luulisi tietävän paikan, sillä alueesta puhutaan yleisesti Nomismatokopeiona, rahapajana
"

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1954
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        28
        919
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        863
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        259
        736
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        64
        722
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        10
        704
      7. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        678
      8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        656
      9. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        78
        656
      10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        204
        647
      Aihe