Halla-Aho jahti TOVERI-TUOMIOISTUIMEN VALTAA!

Aunre Mänttäri

Oikeuslaitoksen päätösten yhdenvertaisuutta ei voi luotettavasti tutkia koska mm.salassapito pykälää käytellään " tarpeen mukaan"
Sama koskee valtion ja kuntien päätöksiä.

Hallinto-oikeudet, Korkein Hallinto-oikeus, Hovioikeudet ja Korkeanoikeus eivät suosi suullista käsittelyä.

Hallan-ahon jutussa suullinen käsittely olisi paljastanut Korkeimman oikeuden tuomareiden ja Hallan-ahon eettiset käsitykset po.asiassa. Kysymyksissä ja vastauksina persoonat olisivat paljastuneet.

Rasismi keskustelu on laajasti intomielisten ihmisten hengentuotetta, sen takana on ilmeisesti ihmisten kokemus tasa-arvoisen kohtelun puutteesta omalla kohdallaan.

Älykköjen lausumat kuten Halla-ahon lausuma Korkeimman oikeuden päätöksestä on ymmärrykseni mukaan tapahtunut hyvin lyhytsanaisesti ja jos lausumaa tulkitaan yksinomaan oikeuden päätöksen arvosteluksi, lausuman suojana on perustuslaissa pykälä joka koskee mielipiteen vapautta.
Tapa, ryhti ja ns. kehon-kieli ilmeisestä on kismittänyt lausuman kuulijoita ja paikalla olijoita ja se taas on heidän persoonallisuuttaan.

Mielipiteen vapaus on perusoikeus. Perusoikeudet kuuluvat myös kansanedustajalle.
Pelottavaa prosessia käydään nyt eduskunnassa Halla-aho asian yhteydessä jos asia menee niin kuin näyttää menevän p u o l u e p o l i i t t i s e n-- t o v e r i-- t u o m i o i s t u i m e n päätettäväksi.

Kun julkisuus puuttui Halla-ahon lausuma olisi eduskunnan puhemiehistön ensiksi tullut miettiä Perustuslaillista mielipiteen vapautta.
Jos perustuslaki ei olisi tullut puhemiesten mieleen eikä se, että korkein lainsäädäntövalta on eduskunnan jäsenillä, ihmisillä eduskunnassa olisi
eduskunnan olisi tullut pyytää Perustusalivaliokunnalta lausunto ja selvittää onko Halla-Ahon lausunto Korkeimmanoikeuden päätöksestä Perustuslain vastainen, tai onko laki jonka mukaan säädetään rasismista ja kansan kiihotuksesta kohtuuton ja vain poliittisen vallan käyttämistä varten säädetty.

Minun mielestäni nyt jo toteutetaan " pelon ilmapiiriä" joka johtaa yhteiskunnallisesti kestämättömään tilanteeseen ko. lait on säädetty ihmisten " nitistämistä varten" sillä Suomalaiset harrastavat puhuessaan värikästä sanansäilää.
Tulee ottaa huomioon:
Puolet ihmisistä niin herroista kuin narreista joutuisivat tämänkin lauantai-illan värikkäitten juttujensa johdosta käräjätupaan, niin määrääväksi ja perustuslain vastaiseksi on laadittu lait kansankiihottamisesta ja rasismista.


Ihmisen kehittyessä täysi-ikäiseksi yksilön luonne / kulttuuriympäristö / elämis-asumus ja muu ympäristö muotoilevat persoonan.
Vähäiseksi ei tule pitää taloudellisesti yltäkylläisyydessä oppinsa saaneiden elämän katsomusta
Tai puoluepoliittisin perustein hankkiutumista juristin ja opettajan ammattiin.

On julkinen salaisuus, että heti sodan jälkeen alkoi " verinen kilpailun " hakeutumisesta
edellä mainittuihin ammatteihin, sekä erityisesti valtion & kunnan hallinnossa tarvittavien virka/ toimi henkilöiden kouluttamiseksi.

Nyt ollaan tilanteessa, että EU:n direktiivien mukaan on ministerillä, hallinto viranomaisella ja päätöksentekijällä henkilökohtainen päätösvalta.

Päätös voi olla muodollisesti oikein päätetty, mutta sisällöltä päätös voi olla laillisesti henkilökohtaisesti tulkittu.

Useimmat oikeuden päätökset ovat tuomareiden mielipiteitä.
Tehty hengessä " Laki on niin kuin se luetaan"

Aikanaan on tehty päätös ettei kaikkia juttuihin kuuluvia asiakirjoja tarvitse oikeuslaitoksen säikyttää ja päätös kirjoitetaan tuomarin tai tiimin lain tulkinnoilla lausumat niin kuin "jyry " kulloinkin asiassa parhaaksi katsoo.

Vahvempi osapuoli usein neuvottelee istuvan tuomarin kanssa tulevasta päätöksestä kuten syyttäjäkin, tai molempien osapuolten asianajajat sopivat jutusta jotakin.

Sana Oikeuslaitos, minua hirvittää. Käräjäoikeus jotenkin kuvaa pronsseja.

Suomessakin ”oikeutta" j a e t a a n mielestäni vaihtelevasti monella tosi epäoikeudenmukaisellakin tavalla.

Lainsäädäntö on puoluepoliittista, puolueilla eduskunnassa on korkein lainsäädäntövalta.

Kenenkään ei tarvitse vaikuttaa päätöksiin ne ovat lainmukaisesti poliittisia,

7

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aikoihin on eletty.

      Oikeusoppineet ovat ihmisiä, heidän tehtävänään on puoluepoliittisesti säädettyjen lakien tulkintaa juttuja käsitellessään.
      Jos oikeuden päätösten arvostelua ei sallita vastustetaan parempien lakien laatimista.
      Persujen kansanedustajien silmittömän häpeällinen jahti osoittaa, että Suomessa saa vallankäyttäkät puuttua persoonallisiin kysymyksiin ja vaatia ihmis persoonan muuttumista " mahti-käskyllä"

      Ihmisen persoonallisuuteen puuttumista voidaan pitää ihmisoikeusloukkauksena Suomen kaltaisessa sivistys valtiossa jossa on joka maakunnassa oma murre jas eri työpaikoilla omanlaisensa "tosi falski " kielenkäyttö.
      Myös nuorisolla on niin kummallinen puhe tapa, kun kuuntelee heidän keskeistä keskusteluaan sivusta, tulee mieleen taidan ymmärtää paremmin huonoosti osaamaani naapurimaan kieltä kuin noita " härski-hartikaisia"
      joilla jokatoinen sana on sika, v-tu, pe---le, saa--na, ämmä, akka, iskä tai ukko.

    • aivottomat olennot

      sen tietää sokea reettakin

      kun tulee maan hallituksen ministreriks

      on suostutavsa talutusnuoraan "sätky-nukkeksi"

      hallituksen jäsen on kuin aivoton oleto, valtako sokaisee oman henkoöökohtaisen ajattelun ja vastuun??

      Katainen pyörittää omaksi ottamansa avoimen maailmantalouden rulettin

      toiset ovat kuin "aivottomia olentoja" !!!

    • kylämmiäs

      Sitähän mä vaan läksin sanomaan että kun persuista on nyt kaikkien muiden puolueiden toimesta tehty koulukiusattuja hylkiöitä, koko homma kääntyy vielä päälaelleen koska nukkuvien puolueen sympatiat menee persuille.

      Vaaleissa tavataan, sano.

      • aune m.

        Neuvostoliitossa oli mahdollistas ihan pokkana tuomita kansaa puolustavia toisenlaisten näkemysten esittäjiä!

        Onko EU-"PÖHÖTAUTI" pesiytynyt Eduskunnan jäseniin? Niin ettei kansanedustaja ota huomioon äänestäjiään / Suomen kansaa vaan suostuu kaikkiin hallituksen ja puoluevallan tarvitsemiin päätäksiin.

        Lainsäädäntö antaa "velvoittaa" kansanedustajien tarttumaan laivastaisiin ja Suomen kansan edun vastaisiin hallituksen esityksiin.

        Perusteslakia tulisi tarkastella pikaisesti!

        Suomessa ei tulisi olla pääministeriä joka dominoi koko hasllituksen / eduskunnan tekemään tulkinnan varaisia jopa lainvastaisia ja kansan enemmistön tahdon vastaisia päätöksiä.omaa maata rasittavia päätöksiä.

        Hallitus ei nauti Suomenkansan enemmistön luottamusta. Suurin osa
        Ihmisistä pälkää Kataisen arvaamatonta /salailevaa "temppu-politiikkaa!

        Katainen ulos tai eduskunta uusiksi!


    • tätil ois mun...

      PERSUT on aivoinvaliidejä, siintä poppoosta ei oo minkää asian hoitajia, ei etes omiensakaa, kyllä sen tajuu Soinikin, jauhaa vaa EU. Oishan ollu mahollisuus valtaakin ottaa, eihän sellasesta ois mitää tullu, oppositiossa helppo huudella.

    • mäkirinne

      nyt on Aune-mummo vallan erehtynyt ,kokoon panohan muistuttaa KENTTÄPIKAOIKEUTTA johon kuuluu upseeri aliupseeri ja miehistö jäsen ja tuomiosta ei voi valittaa se on lopullinen.

      • njetparis

        Upseeri kokoomus,aliupseeri demarit, miehistö vihervassarit enempää ei tarvita kapinatuomioon.Hallelujah oikeus on tapahtunut Kuin Pariisin vallankumouksen jälkeen Giljotiinillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe