Jos tuöntää vaikka banaanin tai porkkanan pilluun niin voiko sen suojata muovipussilla,kun ei tällä hetkellä kortsuja löydy? Millainen muovipussi on paras ja miten kannattaa laittaa? ja liukuvoidetta tai vaseliiniä päälle???
Voiko muovipussilla suojata esim.banaanin, jonka työntää sisään?
10
3085
Vastaukset
- N45v+
Voi ja kertakäyttö hanska kin on hyvä niitä löytyy yleensä siivous kaapista.
- Kävyttelijätär...
Voi toki suojata muovipussilla, muovipussi kestävämpi, kuin kortsu.
Kuusenkäpy voi rikkoa kortsun, kokemusta on...
Aika jännää kesällä poimia käpy ja laittaa se pienen muovipussin kanssa sisälle jossain lunnonhelmassa, jossa on mahdollisuus tulla nähdyksikin.
Pysyy hyvin sisällä, vaikkei pikkareta olekaan jalassa, kuten ei koko kesänä:))
Käveleminen voi olla hieman polvia notkauttelevaa, pyörääkin voi kokeilla, pyörän kanssa onnistuu se sisälle laitto parhaiten. - jvhjvjhjh
Yleisesti ottaen puhtaan porkkanan tai banaanin päälle ei tarvita kortsua.
Puhdas tässä tarkoittaa sellaista puhtautta että voisit vaikka syödä sen. Bakteereja siinä ei ole yhtään sen enempää kuin missään muussakaan välineessä.
Muovipussiksi käy vaikkapa pakastepussit, tai jokin muu vastaava keittiöstä löytyvä pieni pussi. Oikeastaan tunnistat sen sitten itse mikä pussi käy parhaiten sinulle, koska jotkut muovipussit joita olen itse käyttänyt (esimerkiksi joidenkin leipien leipäpussit) ovat saumoiltaan sen verran terävän tuntuisia ettei niitä huvita käyttää. Minä olen käyttänyt pakastepussia, mutta jos haluat tehdä sitä hiljaa, niin tiedokseksi että se kahisee aika paljon.
Kondomiyhdyntään tarkoitettu liukuvoide on paras liukaste kaikkeen koska se on vesipohjainen ja se on tarkoitettu alapäähän käytettäväksi. Öljypohjaiset liukasteet tai kosteusvoiteet, kuten vaseliini, eivät sovi käytettäväksi muovisten pussien tai kondomien kanssa vaikka ne sopisivatkin alapäähän, koska ne sulattavat kaikkea muovia ja kumia helposti ja sitten ne repeävät. Myöskään kosteusvoiteet eivät ole suositeltavia koska ne voivat sisältää sellaisia kemikaaleja joita ei ole tarkoitettu alapäähän herkille limakalvoille.
Yleisesti ottaen kaikki pussit joita käytetään ruuan kanssa ovat turvallisia myös vaginaan, kuten irtokarkkipussit (ne läpinäkyvät), pakastepussit, leipäpussit, paistopussit jne. ja liukasteeksi sopii yhdyntään suositeltu vesipohjainen liukaste. - lääkär i
haluatko suojella banaania tartunnoilta?
- kokematon4
MIhin reikään se banaani/porkkanan voi työntää
- haluaaa.
Ihan mihin reikään vaan haluaa.
- vastatkaa
niin voiko muovipussilla suojata esim makkaran tai porkkanan jonka työntäää sisään ?!: ja jos siihen tarvitrsee jotain liukastetta niin onko pakko laittaa mun mulla ei tällä hetkellä oo mitäää ! ... ;o
- Onkkelma
Sama ongelma ku ei oo liukastetta
- aina märkänä
mulla ainakin tulee pillunesteitä sevverran ettei siinä liukasteita tarvii, alota vaikka sähköhammasharjalla nii saat nesteet liikkeelle (:
- kosteatussu
Itse käytän esin Hk;n sinisessä näkymätöntä käsinettä. Sitä saa suihkepullossa
ja on tarkoitettu asentajille, jotka ei voi käyttää kintaita työssään. Niitähän voi jo
etukäteen suojata porkkanoita,banaaneita, kynttilöitä, makkaroita ja kurkkuja. jne.........
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3603085Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3021482En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841302- 1081301
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991285Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591245- 481145
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801052Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24941- 33847