Ärtynyt paksusuoli(ko)

"suolikuollut"

En ole ulostanut luonnollisesti nyt 17 kuukauteen. Ainoa hoitokeino on ollut jatkuva suolen tyhjennys alapään kautta veden avulla. Kaikki ulostuslääkkeet on läpikäyty ja jokainne todettu tehottomaksi. Lääkäreiden mielestä kyseessä on ärtynyt paksusuoli, mutta itse epäilen jotain harvinaista suolistosairautta.

Nyt vaikuttaisi siltä, että koko paksusuoli alkaa olla jo lähes entinen, kun huutelukaan ei tunnu enää oikein auttavan. Lisäksi olen jo puoli vuotta puhaltanut hajutonta ilmaa suolesta ja alkaa tuntua siltä, että paksusuoli alkaa olla täysin kuivunut jatkuvan ilman puhalluksen takia. Enkä pysty edes pieraisemaan, ellen mene kyykkyyn ja yritä rentoutua niin rennoksi kuin vain ikinä kykenen.

Tunne on ollut alusta asti kuin koko paksusuoli olisi kuolemassa. Puoli vuotta suolihuuhtelu toimi ihan tyydyttävästi, mutta nyt suoli ei enää ärsyynny koko toimenpiteestä. Ilmeisesti siitä on kadonnut tunto lähes kokonaan. Alavatsassa on tasku johon kaikki ilmakin kertyy ja se on jatkuvasti kivikova. Tämä vaiva ilmeni puoli vuotta sitten. Sitä ennen olo oli aika normaali suolihuuhtelun jälkeen. Nyt tuo paine pysyy huuhtelusta huolimatta.

Alkaa kyllä ihmetyttää lääkäreiden suhtautuminen tähän asiaan. Huuhtelulla mennään ihan kummasti koko loppuelämä, mutta oma kokemukseni on se, että huuhtelu on menettänyt merkittävästi tehoaan vaivan hoidossa. Alan olla aika kusessa koko homman kanssa. Ihminen kuulemma voi paskoa kerran kuussa ilman sen kummempaa vaaraa. Musta kyllä alkaa tuntua siltä, että kohta suoli repeää. Painonikin on pudonnut tämän 15 kuukauden aikana 24 kiloa. Nyt en ole enää kuitenkaan laihtunut 5 kuukauteen juuri lainkaan.

Olen ihmetellyt vähän sitä kun olin muutama kuukausi sitten auttamassa veljeäni muutossa ja kanniskelin siinä muutaman tunnin aikana kaikenlaista. Seuraavana aamuna suoli toimi hiukan normaalilla tavalla. Harrastan liikuntaa ja en oikein usko siihen, että joku kumma lihas vatsassa olisi niin huonossa kunnossa, että se lamaa koko suolen. Pelaahan 100 vuotiaankin suoli normaalisti, vaikka ihmisellä ei olisi enää mitään lihaksia missään. Mystinen juttu kaiken kaikkiaan. Itse olen muuten 42-vuotias ja tässä iässä suolen pitäs toimia vielä ihan ok. Suoleni ei tosin koskaan ole ollut paras mahdollinen, mutta tälläistä en silti missään nimessä osannut siltä odottaa.

Vatsassani on kyllä sellainenkin omituisuus, että tiukka vyö on tehnyt vatsan ympärille tiukan vanteen, jonka alapuolella alavatsa roikkuu ikäänkuin "kuolleena".

Kaikki ihmiset joille olen tästä vaivasta maininnut ovat olleet aivan ihmeissään. Eihän suoli voi noin vain lopettaa toimintaansa. Vuosi sitten kävin kaikissa mahdollisissa suolitutkimuksissa ja mistään ei löytynyt mitään. Kolonoskopiassakin suoli oli siisti. Tutkimuksissa todettiin kyllä slow transit suoli ja alapään lihakset olivat täysin kadonneet. Ehkä lihakset olivat surkastuneet kun suoli ei ollut toiminut enää kuukausiin normaalisti. Ja nämä tulokset saatiin siis jo vuosi sitten.

Tässä nyt aluksi jotain infoa tästä tilastani. Onko kukaan koskaan kuullut vastaavasta`?

2

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suolikuollut 2

      Moikka!

      Minulla on aivan samanlainen vaiva kun sinulla.Olen joutunut elämään suolihuuhtelun varassa noin kaksi vuotta. Mitään ns merkittävää ei ole suolestani löydetty. Lääkäri totesi sen juuri tuoksi, Slow Transit-ongelmaksi...

      Huuhtelu ei toimi enään niin hyvin, kuin ennen.
      Kirurgin mukaan ainoaksi vaihtoehdoksi jää avanne, kun tulen tieni päähän huuhtelun kanssa.

      Olen 30 vuotias nainen.

      Olisi todella hienoa saada vaihtaa ajatuksia ja kokemuksia kanssasi asiasta.
      Olen ensimmäinen, jolla nyt tiedän olevan tälläinen suoli, joka lopetti toimintansa näin.

      Haluatko kirjoitella kanssani asiasta?

    • ibsibsibs

      Ei tämä kyllä kuullosta lainkaan ärtyneen suolen oireryhmältä. Ibsissä kyllä suoli toimii aika kiihkeästikin, toki on myös ummetusta silloin tällöin, mutta ei ihan noin hurjasti. Joten kaipa tuo liittyy jotenkin nyt tuohon jo diagnosoituun slow transittiin. Hassua sinänsä että lääkärit eivät tässäkään kohtaa ole kiinnostuneita siitä, mistä vaiva johtuu, vaan tarjotaan huuhteluita tai leikkausta hoitona. Jotain vakavaahan tuossa on jossain välissä tapahtunut jos suoliston lihaksisto on täysin menettänyt toimintakykynsä. Tulee alkuun mieleen vaan että voisi tässäkin kohtaa olla kyse jonkin lääkkeen haitallisista vaikutuksista, väärän ruokavalion aiheuttamasta tuhosta tai jonkinlaisesta fyysisestä vammasta joka on jostain tullut. Toki yksi vaihtoehto on, että kyseessä on jokin harvainen sairaus joka saattaa olla jopa periytyvää. Mutta eihän nämä Suomen lääkärit näistä suolistovaivoista mitään tiedä. :P

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      122
      5115
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3658
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1504
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1391
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1292
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1198
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1117
    Aihe