lapsi sokeutuu

PikkutytönÄiti

Kolmevuotiaalla tyttärellämme on näköhermoissa synnynnäisiä vaurioita, joita ei voi korjata. Hän on aina ollut erittäin heikkonäköinen ja näkö huononee huononemistaan. Vahvojen silmälasien avulla hän näkee kohtalaisesti, mutta parissa vuodessa hän menettää näkönsä täysin. Miten hänelle voi selittää sen, että ennemmin tai myöhemmin hän ei näe edes silmälasien kanssa? Kodissamme tyttö liikkuu hyvin ilman lasejakin, käsi seinää vasten, "käsillä näkemisen" opettelu on tullut luonnostaan. Onko kenelläkään mitään vastaavaa kokemusta?

1

558

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimia

      Voimia teille. Eipä sitä oikein muuta voi, kun olla lapselle, pienellekin, täysin rehellinen. 3v. kuitenkin ymmärtää jo hyvin paljon asioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe