Urpilaisen vakuudet vain omille äänestäjilleen

Lue tarkkaan

”Tilanne on vaikea, mutta eri toimijolla on nyt ollut kaksi vuotta aikaa varautua kriisiin. Ei ole niin, että nyt olisi pakko tehdä millaisia paniikkiratkaisuja vain”, sanoo valtiovarainministeriön alivaltiosihteeri Martti Hetemäki.

Etelä-Euroopassa täyspaniikki on kuitenkin lähellä ja se kuuluu myös puheissa. Pankkiunioni, eurobondit, Euroopan keskuspankin takaus kaikkien euromaiden lainoille... Eurokriisin kärjistyessä ehdotukset yhteisvastuun lisäämisestä kaikuvat pitkin Eurooppaa.

Vaikka markkinat spekuloivat jopa koko euron hajoamisella, Hetemäki on tapansa mukaan rauhallinen. Suomen tärkein eurovirkamies kehottaa laittamaan jäitä hattuun.

”Eurokriisi ei ole ensimmäinen eikä viimeinen finanssikriisi, eikä tätä kriisiä pidä mystifioida”, hän sanoo.
Apua liian helposti

Hetemäki antaa haastatteluja harvakseltaan. Talouselämän haastattelussa hän arvioi, että eurokriisiin pätevät samat lääkkeet kuin kaikkiin muihinkin finanssikriiseihin.

”Auttajien liipaisinsormi on usein liian herkässä. Helposti ajatellaan, että tämä kriisi on jotenkin ainutkertainen”, hän sanoo.

Italia ja Ranska lobbaavat häpeilemättä yhteisiä eurobondeja – eli velkojen sosialisoimista. Espanja anoo lisää apua Euroopan keskuspankilta ja puhuu yhteisen talletussuojarahaston puolesta. Saksa on valmis etenemään kohti kunnon talousliittoa, kunhan koko euroalue taipuu preussilaiseen kuriin.

Hetemäki suhtautuu ehdotuksiin karsaasti. Hänen mielestään poliitikot ujuttavat neuvottelupöytiin kriisin varjolla nyt esityksiä, joista ei ole hyötyä euroalueen akuuttien ongelmien ratkaisemisessa.

Euromaiden kestoperustelu kriisitoimille on ollut, että finanssikriisin toistuminen täytyy estää. Nyt euromaiden pitäisi Hetemäen mielestä kuitenkin analysoida tarkasti, millaisesta kriisistä Euroopassa on kyse.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eipä kokoomus ja sos.dem. ole juuri puhuneet analysoinnista missään kriisin vaiheessa. Ainoa mantra on oolut, että rahaa on annettava lisää muuten tulee hirveä lama, vienti ei vedä ja Suomi menettää yli 40 miljardia vientituloja.
      Aikaa on ostettu isolla rahalla. Parempi olisi kohdata tuleva lama heti kun meillä on vielä siihen varaa. Nyt maksetaan (taataan) itsemme kipeiksi eikä meillä ole edes järkevää velanottopuskuria laman tullessa.
      Miksi ei voi tunnustaa tosiasiota kansalle. Siksi, että silloin pitäisi myöntää Soinin olleen alusta lähtien oikeassa mm. hattuvertauksellaan.

    • Jujua pukkaa

      ihmeellistä mutta totta>
      Suomi puhuu Urpilaisen ja Kataisen suulla kuin oltaisiin jokin öljymaa.

      Maalla( Suomi) velkaa kohta 100 miljardia.
      Vuosibudjetti valtiolla n 50 miljardia (Suomi).

      Ja antavat kuvan kuinka hyvin nyt hoitaneet, jopa velat saataviksi.

      • Eikö hulttioiden eteläeuroopan maiden velka-asteet ole yli 100 % kansantulosta (siis ei vuosibudjetista), mutta eivät silti yli 200 %.
        Suomi pian, ellei jo ole, samalla tasolla kun mukaan lasketaan Suomen takaussitoumukset maksimimääräisinä, joita lienee jo yli 50 miljardia.


    • Sutkeja..

      Ilman sosialisteja euroopan maat olisi kunnossa.
      Tapansa aina olla muitten p erseillä punikkien.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe