Moni luulee että alkoholistit ovat vain näitä puliukkoja- ja akkoja, jotka asuvat kaupungin vuokralähiöissä ja hakevat elantonsa sossusta ja Kelasta. Minulla on lähipiirissä keski-ikäinen nainen, joka juo mielestäni liikaa. Käy töissä tottakai, on korkkarit, parfyymit ja korut, iso omakotitalo, pari lasta ja aviomies, mutta ihan oman kertomansa mukaan juo joka päivä. Hienostuneesti punaviiniä kristallilasista, mutta sitä menee useampi lasillinen illassa. Viikonloppuisin menee enemmän, eli ihan häpeilemättä on kertonut että 2-3 litran tonkka menee perjantai-lauantaiyön välisenä aikana. Mutta eihän hän juoppo ole, kun käy töissä eikä ole ikinä saikullakaan! Yritin taannoin vähän herätellä häntä tuosta juomisen määrästä, mutta hän suurinpiirtein suuttui. Ja alkoi verrata itseään ihmisiin jotka ovat jo ihan pohjalla. No, omapa on asiansa. Ehkä tajuaa joskus tai sitten ei.
Ihmisten käsitys alkoholismista
6+16
7198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jep, meitä on moneksi. Minä olen töissä puku päällä. Kengät plankattuna ja tukka ojennuksessa. Henki haisi aikaisemmin voimakkaasti Sisulta tai Mynthonilta.
En usko kenenkään huomanneen, että olen alkoholisti. Illat kului viiniä ja viskiä lipitellessä. Vuoden verran olen ollut ilman viinaa. Aika paljon paremmalta maistuu elämä näin.
Minä en koskaan juonut Lasolia ja kulutuskin oli vaan sellaiset 50 annosta viikossa. Aika pientä, mutta join joka päivä ja kulutus oli kasvamaan päin. En pystynyt olemaan juomatta edes päivää, enkä ottamaan vain sitä kuuluisaa "paria paukkua".
Parempi oli lopettaa, ennen kuin olin täysin hunningolla.
EIHÄN NE MITÄÄN ALKOHOLISTEJA OLE!!! AA-Totuus opettaa että voi juoda vaikka kuukausia putkeen olematta alkoholisti koska alkoholismi on vaan tunne elämässä oleva sairaus!! Juomisen kanssa alkoholismilla ei ole mitään tekemistä.. niin opettaa Pyhä AA-Totuus!!!
Jos harmittaa että pääsi juomat loppumaan.., silloin ollaan jonkin sortin holismissa.
Jos pitää ihan pimeestä lähteä hakemaan niin silloinkin ollaan holisteja.
Monestiko tehdään älyttömän vaivalloisia haku- tai etsintäreissuja esimerkiksi kahvin vuoksi?
"Monestiko tehdään älyttömän vaivalloisia haku- tai etsintäreissuja esimerkiksi kahvin vuoksi?"
Kofeiiniriippuvaiset osaa yleensä varautua ostamalla aina vähän varastoon. Tupakka on vielä alkoholiakin koukuttavampi riippuvuus, ja jonka puute pakottaa lähtemään vaikka keskellä yötä tupakanhakureissulle, varsinkin siinä tapauksessa jos sattuu olemaan ryyppy päällä.
Ai että "suuttui suurinpiirtein"? Sittenhän olet hänelle oikein, oikein hyvä ystävä; yleensä juoppo suunnilleen yrittää lyödä tai kynsiä silmät päästä (naisjuoppo), jos hänelle vihjaiseekin alkoholin käytöstä.
No jopas täälä taas meinataan alkaa nii asialinjalle, että. Eiku löylykauhaa vaan
Berciiseen, sillä teiniräkäläjien on tämä mualima, ne änkee ja tunkee joka
tuutista tulemaan joka tapauksessa.
Suosittele lähipiirisi keski-ikäiselle naiselle löylykauhaterapiaa!