enemmistön kieltä pystyäkseen osallistumaan maan asioiden hoitoon. Nyt Suomen pääministeri tarkoittaa, että enemmistön olisi opiskeltava ja osattava maan pientä vähemmistökieltä voidakseen osallistua maan asioiden hoitoon. Jokainen jolla on vähänkin ymmärrystä älyää, että se on sula mahdottomuus!
"Mikä on sellainen vahva kansakunta, jossa ihmiset eivät edes yritä ymmärtää toisiaan?"
- Jyrki Katainen
Jokaisessa maassa vähemmistön velvollisuus on osata maan
13
75
Vastaukset
- huusianna
Ei se ole syrjintää jos 5%:n vähemmistö opiskelee enemmistön 95% kielen. Se on vähimmäisvaatimus sivistykselle.
Se on syrjintää että suomenkielinen 95% joutuu opiskelemaan ruotsinkielisen 5% kielen eikä saa päättää omista kieliopinnoistaan.
Vähemmistön ei tule enää jatkossa antaa määritellä suomalaisten sivistyskäsitettä. Heidän tulee vain pitää huoli omasta sivistyksestään ja niin halutessaan oppia maan pääkieli ollakseen itse sivistynyt vähemmistö. - Pane toimeksi
Jos haluat eroon pakkoruotsista, mene tälle sivustolle ja seuraa ohjeita: www.hurriksi.fi/om/
- Kutuinen
Kukaan tervejärkinen suomalainen ei halua hurriksi. Kyse on paljon muustakin kuin pikkusormen ojentelusta kaffeekupin yli. Tämä on pitkä projekti mutta jokaisen isänmaallisen suomalaisen on toimittava pakkoruotsia vastaan..!
Suomi ei ole tasavalta , niin pitkään kun pakkoruotsi on poliitikkojen päätettävissä , sen pitäisi päättää ensisijaisesti opiskelija toisijaisesti koulu..! - Pro ihmisoikeudet
Tälläkin tavalla saat itsesi nöyryytetyksi.
Äidinkielen vaihto ”on vain napin painallus”
http://www.kp24.fi/uutiset/Default.aspx?newsid=57189
- Pane toimeksi
Totta kai. Vain pari klikkausta ja olet virallisesti suomenruotsalainen.
- puoluetsto.
Vapaa kielivalinta ry:n sivuilta lainattua:
Ruotsissa alleviivataan yhteistä kieltä ruotsalaisuuden perustana.
"Uudet Ruotsin kansalaiset kokoontuivat keskiviikkona, maan kansallispäivänä, juhlatilaisuuksiin ympäri maan. Prinssi Daniel otti osaa juhlaan Malmön oopperatalolla. Puheessaan prinssi sanoi, että ruotsalaiset jakavat yhteisen kielen, maan, yhteisön ja vastuun. Hän lausui myös, että ruotsalaisuus ei katso ihonväriä tai aksenttia."
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/119474 ... mossa.html
Voisiko Suomessa joskus pitää tällaisen puheen?- puoluetsto.
Mikä kieli tulisi olla tulevaisuudessa suomalaisten yhteinen kieli?
Viittomakielikö? Pakkoruotsi jos Rkp:läisiltä kysytään. - taneli
Tietenkin voi...Suomi littyy silloin Ruotsiin ja homma hoituu :)
- kieroliero
Kataisella on vain sweedujen äänet mielessä siksi Jyrkkis puolustelee ruotsinkieltä.
Kokkarenuoretkin haluaa lopettaa ruotsin- no_bullshit
Money talks and bullshit(fenno)walks :D
- Niin?
Surujen suuri enemmistö äänestää RKP:tä ja loput vähät äänet jakautuvat useille puolueille. Jokainen voi laskea paljon ääniä heruu Kokoomukselle.
Eli suruäänet ovat TÄYSIN marginaalisia Kokoomuksen kannatukselle. Kyllä syy on jossain muualla kuin suruäänien kalastuksessa. Jokainen voi arvailla syitä.
- Selvä vastaus
Se on Ahvenanmaa.
- Lochdubh
Ahvenanmaa mainittu. Tässä Radio X3M:n kesähitti. Teema: Pandorasta tehdään Ahvenanmaan kuningatar. Myös Halla-aho, Hakkarainen ja persut mainittu sanoituksessa, ehkä HIEMAN ironiseen sävyyn... =)
Drottningen av Åland! Enjoy: www.youtube.com/watch?v=4XlKJ8DCH6U
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934