Veikkaan että seuraava sukupolvi ei tunne edes

Ihan kiva juttu :)

sanaa kommunisti.
Komut hävisivät jonnekin meidän aikana. Meidän lapset ei ole nähneetkään niitä. Ja seuraava sukupolvi ei tunne edes sanaa kommari.

Kaikella on aikansa...

21

75

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työeläkeläinen

      Puhutaanhan kouluissa vieläkin neandertali ihmisestä joten kyllä komukat joukkoon mahtuu sukupuuttoon kuolleista ihmislajeista.

      • TIVOLIMESTARI!

        Niin koskahan näivettyy sukupuuttoon Kokkarien TOIVO- ja KORVA-remmi rp:n ns sekosekoaate? Olikohan se niin Hyvät Kokkarit, että YLPEYS ja SÄÄLIMÄTTÖMYYS käyvät aina lankeemuksen edellä? Nyt on olemassa sellainen Hyvä Kysymys, että mitä tällä hetkellä on taloudellisesta yltiöliberalismi rp:stä jäljellä Hyvät Kokkarit ja Kepulit sekä Kokkarien apupuolue Vasurien TOIVO- ja KORVA-remmi rp. Mitä Te SINIMUSTAT ehkä haluatte vastata erään katunarrin ja kulkurin uteluun, ei siis punikkipaskan?


      • Työeläkeläinen
        TIVOLIMESTARI! kirjoitti:

        Niin koskahan näivettyy sukupuuttoon Kokkarien TOIVO- ja KORVA-remmi rp:n ns sekosekoaate? Olikohan se niin Hyvät Kokkarit, että YLPEYS ja SÄÄLIMÄTTÖMYYS käyvät aina lankeemuksen edellä? Nyt on olemassa sellainen Hyvä Kysymys, että mitä tällä hetkellä on taloudellisesta yltiöliberalismi rp:stä jäljellä Hyvät Kokkarit ja Kepulit sekä Kokkarien apupuolue Vasurien TOIVO- ja KORVA-remmi rp. Mitä Te SINIMUSTAT ehkä haluatte vastata erään katunarrin ja kulkurin uteluun, ei siis punikkipaskan?

        Et sitten aiokaan alkaa pysymään realiteettien parissa vaan mielesi laukkaa AATEYLPEYDEN ja USKONSÄÄLIMÄTTÖMYYDEN kedoilla.

        Mikä on sekoaate? Minulle tuo ei oikein sovi nykypolitiikkaan jossa pyritään pääsemään mahdollisimman pienillä tappioilla suuren katastrofin keskellä. Silloin kun talouden vastatuulet vaativat luovimaan ei voida tuijottaa toisessa maailmassa eläneen vapahtajan (Marx) neuvoihin vaan ne on ratkottava tilanteen mukaan käytettävissä olevin keinoin. Aina on myös mietittävä sitäkin suuretta, että olisi valmius lähteä parantelemaan asemiaan kun tuulet alkavat heiketä ja talous taas pääsee nousuvirtaukseen.

        Sinuna nukkuisin yöni jotta olisin selvin päin päiväsaikaan, nyt näyttää suuri väsymys tainnuttaneen ajatusmaailmasi jonnekin imbesillin tienoille! Väsymyksen näkee siitäkin kun rimpsisi on vajaan neljännesnäytön mittainen kun se yleensä menee yli näytön ja vaatii vierittämistä.


    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Nyt on olemassa Hyvät SINIMUSTAT ainakin kahdenlaista marxismia nimittäin Marxismi-Leninismi eli ANARKISMI rp:tä ja Perusmarxismi eli Marxilainen Revisionismi rp:tä ja siis vielä Perusmarxismin alaosastot Marxilainen Filosofia ja Sosiologia, Marxilainen Arkeologia ja Politologia, Marxilainen Filosofia ja Semologia. Niin pitää vielä huomata se asia, että vallankumousaate on toiselta nimeltään ANARKISMI eli MARXISMI-LENINISMI. On pakko sanoa vielä se asia, että Marxismi-Leninismi eli anarkismi ei voi loogisesti ja reaalisesti olla osana Filosofinen Materialismi rp:tä, sillä Anarkismin eli Marxismi-Leninismin perusta on SUHTEELLISUUSTEORIA eli Objektiivinen Idealismi. Nyt ei mikään malli, kaava ja teoriaryväs voi myöskään perustua Filosofinen Idealismi rp:n toiseen alaosastoon Subjektiivinen Idealismi rp:hen. Niin ja nyt Subjektiivinen Idealismi on aina täysin perustunut yhden yksilön ajatteluun ja mielipiteisiin, joten ei ole olemassa yhtään mitään jonkin yksittäisen henkilön havaintokentän ulkopuolella, siis me emme voi yleistää loogisesti pätevästi yhtään mitään kaikkiin mahdollisiin maailmoihin.

      Jos me nyt haluamme olla sellaisen filosofian tukija ja kannattaja, joka kestää romahtamatta sekä logiikkatestin että realismitestin ja joka on vielä Filosofisen Materialismin perusta ja lähtökohta, niin meidän on tällöin pakko pyöriä Luonnon Dialektiikka eli LD:n ympäristössä. Nyt LD:n lausepuun peruslause on A)AINE-MATERIA(MASSA) sekä B)Kolmiulotteinen Luontoavaruus ja N-ulotteinen Laatuavaruus, Euklidinen Geometria ja XYZ-avaruus, ei siis Suhteellisuusteoria rp:n XYZW-avaruus eli Neliulotteisuus.
      LD:n kategoriat: Yksityinen, Erikoinen ja Yleinen, Kausaliteetti(MIKSI), Stokastisuus(0-1)- ja Kuvaus(MITÄ ja MITEN)postulaatti.
      LD:n liikelaki: Määrälliset ja Laadulliset Muutokset, Vastakohtien Ykseyden ja Taistelun Laki, Kieltämisen Kieltäminen eli SOPIMUSLAKI.

      Nyt me voimme vielä ihmetellä, kummastella ja miettiä sitä asiaa, että onko Perusmarxismi eli Marxilainen Revisionismi rp järkevä, looginen ja reaalinen Filosofiateoria vai eikö ole. Niin mitä mieltä Te Hyvät SINIMUSTAT eli Kokkarien TOIVO- ja KORVA-remmi rp ehkä olette? Minä en kulkurina ja katunarrina kuitenkaan tiedä sitä, että mitä Punikkapaskan eli Vasurien TOIVO- ja KORVA-remmi rp pitää sisällään. Niin ja nyt minä taas tasan tarkaan tiedän sen, että mitä Punavihreä TOIVO- ja KORVA-remmi rp pitää sisällään ja että se on Luonnon Dialektiikka ja Materialistinen Historiakäsitys, siis tällee ja tollee on näreet ja aidan seipäät Hyvät Ylinerot Kokkarit.

      • Onko joku

        urhoollinen lukenut ylläolevat "Tivolimestarin" tajunnanvirran kokonaan läpi? Jos on, niin onnittelut vertaansa vailla olevasta kärsivällisyydestä. Mestari on näköjään pannut oikein ison vaihteen päälle. Olisikohan hänen Katynissa kärsimänsä totaalinen haaksirikko innoittanut ......?


      • Työeläkeläinen
        Onko joku kirjoitti:

        urhoollinen lukenut ylläolevat "Tivolimestarin" tajunnanvirran kokonaan läpi? Jos on, niin onnittelut vertaansa vailla olevasta kärsivällisyydestä. Mestari on näköjään pannut oikein ison vaihteen päälle. Olisikohan hänen Katynissa kärsimänsä totaalinen haaksirikko innoittanut ......?

        MESTARILLA on harvoin selvää päivää. Yleensä hän kirjoittaa tekstejä joista riittää kun lukee ensimmäisen ja viimeisen rivin eikä niistäkään tule hullua hurskaammaksi.

        Hänen ongelmansa ja suuren masennuksensa lähde ovat kadonneet talvisodan taktiset kartat jotka kertovat suomalaisten olleen jo melkein Moskovan porteilla ennen kuin venäläiset edes huomasivat meidän hyökänneen.

        Nuo kartat on nähnyt aikoinaan RUK:issa joku muukin kokelas vai olisiko ollut kuitenkin AUK:ssa oppilas? Nyt ne kartat ovat kadoksissa ja MESTARI on epätoivon partaalla eikä saa edes itsestään tolkkua saati muista.

        Hänelle pitää antaa anteeksi sillä hän ei tiedä mitä tekee. Eikä typeryyksien kirjoittamista tälle palstalle ole kielletty kunhan ei syyllisty yllytykseen kansanryhmää kohtaan.


    • 17+1

      Olisivat edes kokkareita. Räkänokkaisia fasisteja pikemmin.

    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Niin mitä Te Toveri "Onko Joku" ajatte takaa nyt, kun Perusmarxismi rp:hen Te haluatte liittää kaiken mahdollisen kuten Talvisota ja Katyn-metsikön tapahtumat? Nyt pitää muistaa se, että Historiatiede ja Filosofiatiede ovat peruslähtökohdiltaan eri tiedeympäristöön kuuluvia, sillä Historiatiede etsii pääasiassa vain vastausta kysymyksiin MITÄ ja MITEN, mutta kun kuvioihin liitetään vielä Filosofiatiede, niin nyt tulee kehiin myös MIKSI-kysymys eli kausaliteetti.

      Onhan hyvä vielä tuoda kehiin Materialistinen Filosofia rp:n perusta ja lähtökohta. Mehän ilmeisesti tiedämme sen, että Filosofinen, Dialektinen ja Historiallinen MATERIALISMI rp:n lähtökohta on Luonnon Dialektiikka eli LD.
      Nyt Luonnon Dialektiikka eli LD:n lausepuun peruslause on A) AINE-MATERIA(MASSA) sekä B) Kolmiulotteinen Luontoavaruus ja N-ulotteinen Laatuavaruus.
      LD:n kategoriat ovat Yksityinen, Erikoinen ja Yleinen, Kausaliteetti, Stokastisuus- ja Kuvauspostulaatti.
      LD:n liikelaki on sama asia kuin Määrälliset ja Laadulliset Muutokset, Vastakohtien Ykseyden ja Taistelun Laki, Kieltämisen Kieltäminen eli SOPIMUSLAKI.

      Nyt Kolmiulotteisuus edellyttää vielä sitä, että eroitetaan Matriisialgebra ja Geometria toinen toisestaan, sillä Geometria Perusmarxismi rp:n ympäristössä on aina kolmiulotteinen eli XYZ-avaruus, mutta kuitenkin Matriisialgebra on aina N-ulotteinen. Miksi on näin asiat? Mehän tiedämme sen, että Laatumuuttuja eli Kategorinen Muuttuja on Tilastotieteellinen KÄSITE ja joka tarkoittaa esimerkiksi sitä, että jossain Ekosysteemissä kuten myös taloudellisessa järjestelmässä voi olla helposti 30-40 sellaista tekijää, jotka tilastollisesti merkitsevästi voivat vaikuttaa tämän ekosysteemimme tai talousjärjestelmämme toimintaan. Nyt pitää siis Geometriakuvioissa toimia Euklidinen Geometria tai Kolmiulotteinen Analyyttinen Taso- ja Avaruusgeometria rp:ssä, siis ei missään muussa, jos me haluamme pyöriä Filosofinen Materialismi eli Luonnon Dialektiikka ja Materialistinen Historiakäsitys rp:ssä.

      • Mestari huastaa

        asiaa. Kysymys "miksi" on tärkeä juttu. Yksi suuri "miksi" liittyy nimenomaan Katyniin. Eli MIKSI Stalin rp. määräsi yli 20 000 puolalaista murhattavaksi? Olisiko Mestarilla tästä jokin teoria?


    • tulevan puolesta

      Porvari nauraa ihan turhaan. Marxilaisuus on on yhteiskuntataloudeliinen teoria ja perustuu todellisuuden tuntemukseen.

      Ihmiskunnan yhteiskunnallinen kehitys on tapahtunut siten kuin on. Aste asteelta tuotannollinen toiminta on kehittynyt. Yhteisöjen toimintaa ohjaavat taloudelliset lait.
      Tuotannon tulosten jako on tapahtunut eri aikoina erilaisilla tavoilla.

      Kapitalismi koki voittokulun varsinaisesti 1.800 luvulla. Se tuhosi perin pohjin perinnöllisiin säätyihin jakautuneen feodaalisen yhteiskunnan ensin Länsi-Euroopassa ja myöhemmin muualla. Suomessa vuosisadan lopulla.

      Monet ketjun kirjoittajat hölisevät tuntematta asioiden juuria ollenkaan. Heeivät kelpaa yrityksen toimiston lattioita kuuraamaan. Nimittäin siinäkin hommassa tarvitaan tietoisuutta.

      Lukekaa ensin vaikka Marxin ja Engelsin "Kommunistisen puolueen manifesti" (1848). Kirja on sopivan lyhyt.
      Tapahtumat sinänsä ovat historilallisia. Idea on yhteiskuntanalyysissa. Kuinka tarkastellaan aikakauden yhteiskunnallista sisältöä, ristiriitoja ja vastaista kehityskulkua.
      Aikakausi (1848-1852) oli vallankumousten aikaa ja jolloin jo oli nähtävissä kapitalimin synnyttämän teollisuustyöläisten omakohtaista esiintymistä joukkona omien etujensa puolesta.

      Oheislukemistona suosittelen Marxin "Kansalaissota Ranskassa" (1850) ja "Louis Bonaparten Brumairekuun kahdeksastoista" (1852).
      Ne kertovat Ranskan vallankumouksellisesta kuohunnasta 1848 - 1852. Hyvin mielenkiintoisesti ja seikkaperäisesti.

      Lukekaa edes sivistyksen vuoksi, että voisitte polemisoida tosiallisesti mutu-tuntuman sijaan. pitäkää korvan takana yhteiskuntaanalyysin teema. Se on oleellista. Muu on historiaa.
      Kirjoista voisi olla apua ymmärtämään nykyisen kapitalismin oligarkian (pääomien suuromistajat) toimia suhteessa niiden toimien synnyttämään eurokapitalismin kriisiin.

    • lukenut

      Jokaisen suomalaisen kommunistin on hyvä lukea teos: Aleksander Solzenitsyn: Gulag - vankileirien saaristo. Veikkaanpa, että ette ole enää lukemanne jälkeen sitä mieltä, että Neuvostoliitto oli rauhaa rakastava kansa ja kommunismi inhimillistä.

      Että avautuisi ne silmät marxismi-leninismi-uskonnon sumuverhosta.

    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Kyllähän HYVÄ LÄNSI rp:stäkin voi kirjoittaa halutessaan sellaisen kirjan kuin GULAG Vankileirien Saaristo. Jos ei Teidän SINIMUSTAT-yhteisön mielestä voi kirjoittaa täysin samanlaista kirjaa kuin GULAG, niin tarkoittaako tämä sitä, että HYVÄ LÄNSI rp:stä pitää kirjoittaa paljon rajumpi ja kovempi KIRJA?

      Niin miten ovat todella HISTORIATOTUUS-kuvion osalta asiat ja asian haarat? Nyt me voimme ihan varmasti halutessamme esittää MITÄ, MITEN ja MIKSI kysymykset. Niin ja nyt haluan tietysti esittää sellaisen utelun, että miksi Te SINIMUSTAT ette halua tuoda kehiin Suomen Talvisodan Sotataktisia karttoja, sillä todistettavasti ne ovat olemassa jossain Kansallisarkiston varastoissa ja holveissa.

      Nyt KATYN-asiasta vielä haluan kysyä sitä asiaa, että MIKSI Katyn-tieto muuttui vasta 1990-luvulla sellaiseksi, että Katyn-murhat olikin tehnyt NKVD eikä GESTAPO ja WAFFEN-SS. Niin ja nyt kysyisin vielä sitä, että miksi 1990-luvun alussa Katyn-tutkimuksia otettiin suorittamaan äärioikeistolaisia kiihkoilijoita kuten FINROSFORUM rp:n aktiivin Hammaslääketieteen Tohtori Ranta rp:n ja vastaavat. Miksi ei myös sellaisia tutkijoita, jotka olisivat olleet lähellä GRU rp:tä? Niin miksi todella haluttiin noudatta periaatetta VALE, EMÄVALE ja SOTAHISTORIA?

      • Todellinen emävale

        on yritys laittaa Katynun murhat saksalaisten piikkiin. Katynin tapahtumien oikea laitahan paljastui jo sodan aikana, mutta koska Hitlerin Saksa oli mitä oli, murhaajien todellista henkilöllisyyttä ei haluttu paljastaa. Eli oli kysymys poliittisesta tarkoituksenmukaisuudesta. Kumma juttu, ettei Tivolimestari rp. ko. asiaa tunnista, vaikka hän itse edustaa äärimmilleeen vietyä, täysin tosiasioista piittaamatonta poliittista tarkoituksenmukaisuutta.


    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Olisiko liikaa pyydetty se asia, että Te Herra Todellinen Emävale todistaisitte väitteenne jollain muullakin tavalla kuin pälkkänä uskomustodistuksena? Niin minua kiinnostaa vain ja ainoastaan pätevät historiatieteelliset lähdeaineistot, mutta näissäkin on syytä huomata se, että nekin ovat jonkun tai joidenkin kirjoittamia, joten kaikki kirjalliset historialähteet ovat asianomaisen kirjoittajan oman uskomusjärjestelmän siivittämiä enemmän tai vähemmän. Nyt pitää vielä huomioida se, että täysin sataprosenttista totuutta ei ulkopuolinen koskaan saa selville, mutta jo sekin olisi hyvä, että TOTUUS-aste voitaisiin joltisellakin varmuudella määritellä yli viisikymmentäprosenttiseksi.
      Jos me vielä haluamme pyöriä Materialistinen Historiakäsitys ja Luonnon Dialektiikka eli LD rp:ssä sekä vielä ainakin Marxilainen Filosofia ja Sosiologia rp:ssä, niin on hyvä toimia LD:n kategorioiden ja liikelakien määräämällä tavalla.
      Nyt pitää huomata, että LD:n kategoriat ovat Yksityinen, Erikoinen ja Yleinen, Kausaliteetti, Stokastisuus- ja Kuvauspostulaatti.
      LD:n liikelaki: Määrälliset ja Laadulliset Muutokset, Vastakohtien Ykseyden ja Taistelun Laki, Kieltämisen Kieltäminen eli SOPIMUSLAKI.
      LD:n lausepuun peruslause on A)AINE-MATERIA(MASSA) sekä B)Kolmiulotteinen Luontoavaruus ja N-ulotteinen Laatuavaruus, Euklidinen Geometria ja XYZ-avaruus.
      PS Nyt kannattaa Arvoisa Herra Todellinen Emävale muistaa se asia, että Natsisaksan Johtavan Puolueen NSDAP:n mielestä puolalaiset kuten myös venäläiset slaaveina olivat täysin hyödyttömiä Ali-ihmisinä, joten jo tätä pohjaltakin voi epäillä 1990-luvun KATYN-tiedon totuusarvoa.

      • Sinulle on jo

        aikaisemmin esitetty tällä saitilla melkoinen määrä lähdeaineistoa. Tutustuppa ensin niihin. Ne eivät ole mitään "uskomustodisteita". Toisin on Sinun "lähteittesi ja todisteittesi" laita. Niitä ei ole näkynyt. Kerran kyllä tarjottelit jotain iän vanhaa KGB:n (tai vastaavan) juttua muka totuutena, mutta todennäköisesti itsekin ymmärsit sen naurettavuuden.


    • TIVOLIMESTARI!

      HEI!

      Niin ja nyt sanon sen, että Teillä Hyvät SINIMUSTAT on varmasti myös olemassa todistamisvelvoite, siis ei vain meillä komuilla ja sossuilla. Tekin väitätte vain kaikenlaista Hyvä Henkilö "Sinun On Jo", mutta missä on PIHVI?

      Enhän minäkään ole ehdoitta sanonut siten, että se asia on totta, että WAFFEN-SS ja GESTAPO ovat KATYN-murhien tekijöitä. Niin ja nyt ihan hyvin sekin voi olla totta, että KATYN-murhien takana ja suorittajina ovat olleet NKVD rp:n asiamiehet.

      Nyt kai Tekin olette sitä mieltä, että NSDAP:n johtajien mielestä puolalaiset kuuluvat slaaviheimoihin kuten myös venäläiset ja että kaikki slaavit ovat Ali-ihmisinä täysin hyödytöntä sakkia päin vastoin kuin Arjalaisten Heimokunnat. Jos jotkut Herrakansa määrittelee ihan samanlaiseksi hylkiöporukaksi Ali-ihmisinä kuin Juutalaisen Uskontokunnan Jäsenet, niin ei kai tarvitse käyttää kovinkaan paljon mielikuvitusta, kun alkaa epäilemään kaikkea sitä tiedotusta, jota HYVÄ LÄNSI rp:n asiamiehet ovat kertoneet aina 1990-luvun alusta lähtien. On myös huomattava sekin asia, että heti kun ns Kansalliskommunismi oli kukistunut Puolassa Solidaalisuus-liikkeen toimesta, niin Puolaa alkoivat hallita kovan tason oikeistolaiset piirit, ja joiden etupyrkimyksenä on aina ollut saattaa häpeään ja halveksunnan kohteeksi kaikki se, mikä jotenkin liittyy Slaaviheimojen toimintaan.

    • tulevan puolesta

      Olen lukenut Solzenytsinin kirjat. Ei niissä mitään ihmeellistä ole. Ihmettelen suuresti, ettei NL sallinut niiden painattamista. Painattaminen olisi edesauttanut oman lähihistorian tuntemusta.

      Meilläkn kesti 65-70 vuotta ennenkuin kansalaissodan tapahtumien, syiden ja seurausten, virallinen selvitys annettiin.
      On turha salata historian tapahtumia. Vastaan ne tulevat kumminkin.

      Perussuomalaiset ei ole fasistinen puolue. Sen suojissa lymyilee kuitenkin äärioikeistolaisia ja rotuoppilaisia ryhmiä ja yrittävät lietsoa kansallsuuksien välistä vihanpitoa. On hyvä että niihin puututaan ja valppautta tarvitaan edelleen.

      EU on kovaa vauhtia muuttumassa virkavaltaiseksi liittovaltioksi, jossa parlamentti on keskustelukerho eikä sen valitsemaa hallitusta ole. Ja parasta aikaa on tapahtumassa kansallisvaltioiden valtionpankkien varojen kähveltäminen EU:n keskuspankille. Jos hanke (EVM) onnistuu, EU-virkamiehet saavat oikeuden keltäkään pyytämättä siirtää verorahoja tappioita kärsineille suursijoittajille.
      Ehkä jo syksyllä, jos hanke toteutuu, EU täyttää pitkälle natsivaltion tunnusmerkkejä. Parlamentaarinen kontrolli puuttuu. EU:n armeija on Nato ja sen rauhankumppanit (myös Suomi). EU on harjoitellut jo Libyan pommittamista ja siihenkin menee "kriisitukena" Suomen työläisten varoja.

      Lukisit mainitsemani Marxin kirjat, niin saisit käsitystä yhteiskunta-analyysista.
      Ei ne sinua säre. Eikä sinun tarvitse ryhtyä kommunistiksi. Voiko yleissivistys olla vaarallista.

      • Olet oikeassa;

        "On hyvä että niihin puututaan ja valppautta tarvitaan edelleen."

        On hyvä että esim. somaloisten ja mustaloisten rikoksista puhutaan. Kaikki tietävät että mustaloiset ja somaloiset elävät veronmaksajien siivellä. Kaikki tietävät että somaloiset ovat varsinaisia raiskauksen ammattilaisia. Jossakin vaiheessa noista ei vaan saanut puhua.

        Onneksi nyt jo saa puhua rikoksista ja rikollisista niiden oikeilla nimillä. Avoimuus ja rehellisyys voittavat aina.


    • Kukahelvetissä...

      haluais tuntea akattomia aivopieruja, nykyisiä feikkikomuja, jotka ovat tasoltaan vielä matalammalla kuin entiset oikeat komut...

    • tulevan puolesta

      "Kaikki tietävät että mustaloiset ja somaloiset elävät veronmaksajien siivellä. "

      Ketkä kaikki? En ole kuullut moista. Näytä tutkimukset.

      Pari sanaa aiheesta.
      Puhu rikoksista rikoksina. Rikollinen tulee aina saattaa oikeuteen ja tuomita. Myös rasismirikollinen.
      Tummaihoisuus, kieronenäisyys, lyhytkasvuisuus tai muukaan ei tee ihmisestä rikollista eikä oikeuta kansanryhmän mollaamiseen.
      Opettelisit ihmisyyttä, etkä hokisi "sisulaisia" hokemia.

      Lyhyt katsaus historiaan.
      Lännen siirtomaavallat kuristivat Afrikkaa 1.700 luvulta alkaen. Länsi; Englanti, Ranska, Portugali, Espanja ym.
      Ne tappoivat sumeilematta alkuperäisasukkaita, joita ei luokiteltu edes ihmisiksi. Kristilliset papit siunasivat joukkomurhat, laillistivat maan ja sen rikkauksien ryöstön. Mutta jäihän "alkuasukkaille" raamattu. Tosin sitä ei voinut syödä.
      II-maail.sodan jälkeen kansallinen vapautusliike pakotti antamaan afrikkalaislle itsenäisyyden. Ja jälleen länsi vei aseita heimoille, jos hallitus ei suostunut vasaliksi. Länsi laittoi aseillaan heidät sotmaan keskenään ja mineraalivarojen rosvous jatkui ja jakuu vieläkin.

      Lännen synnyttämien kapinoiden seurauksena monissa maissa ihmisten oli pakko lähteä suoraa nälkää pakoon.
      Euroopan kapitalismi on syypää pakolaistulvaan. Vaihtoehto olisi ollut, että Afrikkaa olisi pyyteettömästi teollistettu sekä "vapaakaupalla" ei olisi estetty kansallista elintarviketuotantoa.
      Niin että älä enää koskaan hauku perusteettomasti sataan kertaan ruoskittuja afrikkalaisia.

      Ja muista. Kapitalismille demokratia on toisarvoinen seikka. Pääasia on liikevoitto ja sille on yksi lysti, tuleeko se parlamentaarista tasavallasta vai diktatuurista.
      Muista myös sekin, että kaltaisesi mistään tietämättömän suunsoitto-oikeus ei ole demokratiaa. Se on tyhmyyden huippu. Ei muuta.

    • Aivopierulle ..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe