Koska kokoomuslaiset tuhoavat valtiota ja kuntia, tulee heidän palkkaamisensa valtion ja kuntien palvelukseen sekä julkisiin luottamustehtäviin kieltää.
Eihän mikään yrityskään palkkaa työntekijää joka rikkoo työnantajansa tehdashallia tai koneita sekä pyrkii mustamaalaamaan sen. Pukit kaalimaan vartijoina on hävitettävä.
Ei kokoomuslaisia julkiselle sektorille
7
<50
Vastaukset
- FriedmanIsDead
Tarvitaan perustuslain tasoinen säädös, mutta sen säätämisessä ei välttämättä tarvita perustuslain säätämisjärjestystä.
- anti-uusliberalisti
Kaupankäynti on vapaaehtoista vaihdantaa. Mutta miksi joku oikeistolainen epäpätevä meni sitten yksityistämään katsastuksen?!? Ei katsastus ole vapaaehtoista, laki määrää ostamaan yhden hyödykkeen kerran vuodessa.
Katsastus oli aluksi 400 €/tunti -hintaista palvelua. Nykyään markkinat ovat ainakin suurissa kaupungeissa menneet parempaan suuntaan: palvelu maksaa enää 200€/tunti!!
Pakko saada-palvelut, nehän huutavat ja kirkuvat että "tule pääomasijoittaja ja rakenna isotuottoinen monopoli minun avulla": kuluttaja ei voi olla ostamatta pakko saada-palvelua! Pakko saada-palveluiden monopolisoimiseen on rahoittaja: pakko saada-palvelua ostava kuluttaja.
Sitten nämä oikeiston epäpätevät luulevat että demokratia aiheuttaa nämä monopolit. Monopolit aiheutuvat siitä, että monopolisoidut markkinat tuottavat eniten voittoa pääomasijoittajille.
Demokratian lakkauttaminen ei poista sitä faktaa ja tosiseikkaa että pääomasijoittaja saa eniten voittoa monopolimaisilta markkinoilta!! - tunnin pennin
Mennin
- peli meni kok
Jorkun
- äkämiehiä kok
Vain
- ett päät kolisoo
Niit on jo
- abnormalfaktum
Entusia
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827