Ajelukierros Turun seudulla, minkäslainen reitti ja "nähtävyydet

eskelin tinin

Hyvää iltaa

Pitäisi Turkuun hieman tutustua ja kiertää autolla seutua. Kertokaapi mitkä paikat ovat käymisen arvoisia. Pistän ne sitten navigaattoriin ja ajan sellaisen reitin. Voi olla hieman kauempaakin, ja kohde voi esim. vain kuvastaa kyseistä aluetta (esim. paattisten joku kusilähiö). Listaa pystyyn!

Paikannimi minkä löytää kartasta ja erikoistuus mitä siellä on!
Kiitos jo etukäteen, tästä tulee hauskaa

16

5324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kusekenkääsi

      Jospa nyt vaan pysyt ihan siellä missä olet nyt, etkä pilaa muiden ilmaa liikkumalla laajemmin.

    • eskelin tinin

      jaa joku pansion asukki ilmoittautui, mikäs on sinun lähikuppila vai käynkö sinun sossunluukkua katsomassa?

      • Omaishoitaja

        Älkää jatkako tätä ketjua. Aloittaja on sairas.


      • suomalainen kateus24
        Omaishoitaja kirjoitti:

        Älkää jatkako tätä ketjua. Aloittaja on sairas.

        Olette kyllä aivan hupsuja. Eikö teillä ole autoa tai edes navigaattoria kun noin suututtaa. Menkää töihin elkää täällä itkekö naurettavine omaishoitaja ja lemujuttuine. O


    • täynnä

      Halinen -Suomen Monaco, 100 kansallisuutta, kukaan ei maksa veroja. No ei kai, pelkkä heitto. Halisten alueen muinaismuistot ja Halisten koski ovat käymisen arvoisia paikkoja.
      Turun Tuomiokirkko Suomen kansallispyhäkkö, Turun Linna, Jukupark, Suomen Joutsen ja Aurajoen suun seutu, Ruissalo, Urheilupuisto, Yliopistonkadun kävelykatu ja kauppatori, Kauppahalli, Kuusiston linnan rauniot, Naantalin ranta ja muumimaailma, Maskun hiekkakuopat jne.

      • aurajyystöö

        Tässä on paljon hyviä. Ruissalo ja sen kaunis merellinen maisema on mun lemppari. Keskustassa kävelykatu.


    • Tri Psy.peurth.

      Ei tartte Paattisille asti kusilähiöön mennä, kun ajelet tonne Halisten ghettoon. Tiedätkö missä se on? Se on ihan polttolaitoksen vieressä ja Topinojan kaatopaikalle ei ole pitkä matka. Kaupungistapäin TYKS:in suunnalta tullaan, niin vähän matkaa Halisten koskelta eteenpäin ja oikealle, niin siellä on se asuinalua, lähiö, jossa kukaan ei maksa veroja, jossa on 1000 kansalaisuutta, maahanmuuttajia(sellaisia joilla ei tuloja lainkaan), kotimaalaisia psyykenpotilaita ja muuta kädet suorana kalustoa, huumeporukkaa, koirankasvattajaa, ei-ympäristö siistinä porukkaa ym. ---- sosiaalisaunan kylmä puoli. Jotta simmottos. Kantsi katella ympärilleen ja maahankinpäin, ettei tule hauli kalloon tai astu koirankakkaan. Jos joku tarjoo jotain naposteltavaa ei saa ottaa. Varoitus varsinkin lasten vanhemmille, sillä alueella asuu jotain huumesakkia myöskin.

    • eskelin tinin

      Hm, kiitos vastauksista. Tarkennan hieman hakua. Tarkoitus olisi kulkea autolla ja lähinnä keskustan ulkopuolella. Seuraavat kuulostivat kivalta Kuusiston linnan rauniot, Naantalin ranta, Maskun hiekkakuopat jne. Voi ehdotella esim. joitakin katuja, joissa hienoja taloja tai muuta nähtävää. Voisihan sitä vaikka Halisissa ja muissa paikoissa ympyrän ajaa jolloin saisi yleiskuvan seudusta ja jatkaa seuraavaan paikkaan.

      Onko Halinen pahempi kuin Varissuo?

    • eskelin tinin

      No kylläpä hukkui juttu toriparkkiin. Onko se nyt niin lähellä teidän sydäntä. Kertokaa nyt ennemmin niistä turun kaduista jotka kauniita ja lähellä sydöäntä

    • sekelin tinin

      niin onkos kesällä mitään hienoja kohteita, esim. se vanha lippagrilli jossain joka lopetti toimintansa

    • olet emäskoino

      Kuse viuluus mustalainen!

      • eskelin tini

        Selvä, sama kakara sentään vastasi kuin aiemmin. Mitä sinäkin jaksat kiukutella täällä, jakaisit edes jotain järkevää, kuten kertoisit omasta luuserilähiöstäsi.


    • eskelin tinin

      Eikö turus ole nähtävää? Edes lähikunnissa

      • Anonyymi

        Maskuun ei oo Turusta kun joku 30 kilometriä, tsekkaa siellä Askaisten kartano, Marskin syntymäkoti. Vaikuttava paikka.


    • Alkuasukas

      käsityöläismuseoo, Apteekkimuseo, uusi pääkirjasto nämä ovat keskustassa. Mysö ns. Saariston rengastie kannattaa googlata, se vie losseille ja hienoille saarille ja saaristomaisemiin. Tsekkaa lossi-ja lautta-aikataulut ettet jää rannalle kun viimeinen lossi on mennyt yöpuulle.

      Terveuloa Turkuun.

      Keskiaikamarkkimarkkinat kesä-henäkiuun vaihteessa joka vuosi, 4 päivää täyttä historiaa ja huvitusta.

      Myös Ars nova, Åboa vetus museo ihan aurajoen varrella Rettigin palatsin kupeesssa vie sekä keskiajalle että nykytäiteen museoon.

      Kyllä täällä nähtävää riittää.

    • Anonyymi

      Turun Suuru se on monelle se historiallinen lask laajer ja on siellä se herkku ainainen ; lippiäinen ,,omansa lippiäinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      34
      3174
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2575
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2554
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1796
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1526
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1281
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1238
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1219
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1136
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1090
    Aihe