Ostin edullisesti otsikon mukaisen auton.
Ostettaessa keväällä oli Getsillä ajettu 37000 mutta näyttää siltä että
tänä kesänä on tehtävä 45000 huolto.
Jakopää vaihdettu keväällä ja huollot tehty säännöllisesti mutta koska autolla on
jo ikää niin mitä kaikkea pitää ottaa huomioon huollossa?
Kuten jarrunesteiden ja jäähdytinnesteen vaihto ja ilmastoinnin huolto?
Tarkoitus ei ole viedä autoa merkkihuoltoon vaan johonkin edullisempaan paikkaan missä homma hoituu.
Hyundai Getz 1,1 2005
3
177
Vastaukset
- mdeswki
Jos auton mukana tuli huoltokirja niin siinä mainittu mitä pitää tehdä, jos aiemmin huollettu säntillisesti niin parempi, muussa tapauksessa kannattaa tarkistaa tarkemmin. Jos taito riittää niin tarkistuksia voi itsekin tehdä. Merkkiliikkeillä ja isoilla korjaamoilla työlle takuu. Eräällä tutulla ennen seuraava huoltoa petti hammashihna, laittoivat uuden koneen liikkeen piikkiin, merkkihuollossa huollettu, joko työssä tai hihnassa jotain pielessä. Toinen teetti pärnäsellä nurkan takana, oli jäänyt pultti kiristämättä, vain tuurilla selvisi ilman suurta laskua. On pikkukorjaamoja hyviäkin, pitää vaan tietää missä. Käytetyn auton kanssa olisi hyvä että itse voisi tehdä pikkujuttuja ja tajuta varsinkin milloin huollontarvetta on. Muuten voi mennä osaa vaihtoon herkästi aiheetta, pyyhkijän sulkaa, jarrulaikkaa jne... Getz sinänsä on huolettoman auton maineessa, eikä kilometrilukematkaan pahoja ole.
- Hanna.
Huomaa, että valtuutettuja Hyundai-huoltoja on muitakin kuin Helsingin alueen lasipalatsit. Tämä siis etenkin silloin, jos asut ns. maaseudulla, jossa merkkihuoltokin voi olla se edullisempi vaihtoehto ja taatusti huippuosaava takuuhuolto.
Missä päin Suomea vaikutat?- Hyundai Getz 1,1 200
Asun klaukkalassa ja käytin eilen auton paikallisessa huoltofirmassa.
Ilmastointihuolto maksoi 69€ tarjouksessa.
Kysyttyäni 45000km huollon hintaa sanottiin sen olevan 150€
eli ei kallis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1367177Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254971L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa674336TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153483Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242291Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3011773Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä231545- 671485
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91459Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581448