Talon ja maan myynti

tietoa haluava

Omistan sisareni kanssa vanhan maatilan. Tahtoisin myydä tämän, mutta sisareni ei halua myydä. Kun ehdotin sisarelleni, että hän ostaisi osuuteni, sain vastaukseksi että kyllä hän voi ostaa mutta aivan pilkkahinnalla. Neuvokaa hyvät ihmiset mitä teen? Miten saan talon myytyä?

3

429

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oikeuteen

      Ilmoita sisarellesi että joko hän ostaa osuutesi käyvällä hinnalla (jonka määrittelemiseen voi käyttää kiinteistövälittäjän arviointipalvelua), tai haet käräjäoikeudesta yhteisomistuksen purkua. Jälkimmäisessä tapauksessa oikeus määrää uskotun miehen, joka hoitaa kiinteistön myynnin (huutokaupalla tai muuten) ja asettaa alimman hyväksyttävän myyntihinnan. Tuosta tulee reippaasti kuluja, jotka maksatte te molemmat (siis et sinä yksin, vaikka yksin teekin hakemuksen).

      Tuo on todella huono vaihtoehto jossa te molemmat voitte vain hävitä. Jos sisaresi ei täysi idiootti ole, hän ymmärtää kyllä että tuo tilanne kannattaa välttää kaikin keinoin.

      • Luki.

        Oikeuteen kaveri on oikeassa,tässä ei siis käydä itse oikeudessa .

        Kysymys on tuhansista euroista.Myös arviointi palvelu maksaa kirjallisena yleensä 500e siitä ylöspäin.

        Jako tulee se on saletti mutta kehottaisin sisarta hyvällä myyntiin se on molemmilta pois muuten,10000e ei ole edes paljon kuluja vaikka kyseessä olisi ykkös kymmeniä tuhansia.

        Jokainen saa tehdä omallaan mitä haluaa koita saada ostamaan se toinen osapuoli ja käypä arvio ja se puoliksi.


    • ONNEA

      jaa sisaresi kanssa ensin jaa myy sitten oma osuutesi.
      Rahaa tulet aina saamaan, mutta sisar on ainutlaatuinen,
      pitäkää hyvät välit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      273
      1096
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      236
      880
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      841
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      758
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      90
      752
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      649
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Nyt kyllä nainen otetaan tosissaan

      ja tutustutaan kunnolla toisiimme. Ei silleen luulojen tai juorujen perusteella, vaan kuunnellen toisiamme kiirehtimättä
      Ikävä
      25
      429
    Aihe