Vanhustenhuolto

Työpaikkoja seuraava

Kukahan vanhustenhuollossa on pomona? Ei ainakaan ketään pätevä, kun koko ajan haetaan uusia hoitajia. Ei siellä ketään viihdy nykyisen pomon alaisena.

20

568

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nakkila 2000-luvulle

      Toinen toistaan huonompi henki on kaikissa nakkilan vanhstenhuollon yksiköissä kuulemma. Johtunee osaltaan siitä että "vanhat" määrää ja nykymaailmassa uudet koulutetummat hoitajat eivät jaksa olla näiden puoli vuotta 50-luvulla koulua käyneiden pikkupomojen pompoteltavissa vaan haluavat luottaa omaan ammattitaitoonsa ja arviointikykyynsä eikä opetella tekemään yhdellä tavalla asioita joita voi tehdä monella tavalla. Mitään ei muuteta ja mikään ei muutu ennen kun tuo muutosvastarintasakki jää eläkkeelle tai joku laittaa ne aisoihin. Moni uusi yrittää innoissaan kehittää työyhteisöä- ja tapoja saaden akkalauman mulkoilut osakseen, mutta huomaa lopulta olevan helpompa luovuttaa ja lähteä takaisin töihin joissa voi kokea tekevänsä jotain hyödyllistä ja jossa työyhteisö on jo koulutettu ajan tasalle.

      Lieeekö vika ainoastaan johdossa. Tuskin. Taitaa nekin pelätä niitä päällepäsmäreitä. Tiedän montakin nakkilasta häipynyttä hoitajaa, joista lähikunnat ovat saaneet tyytyväisä, uskollisia ja pitkäaikaisia työntekijöitä.

    • hoitsu

      kyllä mulla on vähän toisenlainen kokemus.. ehkä on sitten asenteistakin kiinni nuo jutut, tiedä häntä, mutta hyvä jos viihtyvät muualla, minä viihdyn omalla työmaallani :)

    • byggerman

      Huono palkka huonot pomot ei muuta siihen tarvita pomoilla heikko koulutus eikä minkäänlaisia johtaja ominaisuuksia.

      • Ihmettelee myös

        Todellakin heikko koulutus


      • ZDdddddd
        Ihmettelee myös kirjoitti:

        Todellakin heikko koulutus

        Koulutus tulisi olla sosiaali- ja terveysalan amk-tutkinto tai opistotason koulutus. Ei taida sellaista löytyä?


    • nakkila 2000-luvule

      Ei ne pomot kuntasektorilla paljon voi sille mikä on palkka. Palkka on nakkilassa ihan hyvä. Jokainen hoitajaksi ryhtyvä tietää, ettei palkka päätä huimaa. Nämä työyhteisöongelmat ovat yleisiä naisvaltaisilla työpaikoilla lähes poikkeuksetta. Jatkuva esimiehen läsnäolo, tiivis työnohjaus ja aikainen ongelmien haistaminen saattaisi auttaa asiaa. Usein jo yksi ihminen huonolla asenteellaan saattaa muuttaa ilmapiirin epämiellyttäväksi.

      Hyvä että viihdyt työpaikallasi. Pyydän anteeksi aiempaa jyrkkään kantaani joka ljoka ei perustu mihinkän faktatietoon. Ei asiat varmaankaan ole niin mustavalkoisia :)

      • hoitsu

        monta työmaata nähneenä tiedän, että besserwissereitä löytyy joka paikasta, ja itsekin kerran luopunut yhdestä työpaikasta sellaisen takia, taisi kyllä olla narsistikin. Johtamistaitokin on luku sinänsä, toisilla on kykyä lukea alaisiaan, toisilla ei.
        Mistä sitä hyvää palkkaa sitten saa? en tiedä, yksityisellä teet paljon muutakin kuin hoitajan hommia ja palkka on huonompi, ja esim maksuista ei tiedä koska kolahtaa tilille ja miten laskettuna. Eli, joka työmaalla hyvät ja ne huonot puolensa, mikä sopii kellekkin :)
        Työstäni hoitajana pidän kuitenkin, ja yritän olla mukava myös työtovereilleni, koska hekin ovat mukavia ja ymmärtäväisiä, sekä avuliaita minua kohtaan :)


    • entinen nakkilalaine

      kaikkialla pomot huonosti koulutettuja johtamistaidot hyvin heikkoja. kokemus omalta paikkakunnalta

    • Hymyhuulet :)

      Nakkilan vanhustenhuolto ja johto ei sen huononpaa kuin muuallakaan ehkä jopa pikkasen parempaakin, yhteiskunta antaa rahat ja puitteet. Johto vaikkakaan ei uusinta koulutusta saanutkaan on kyllä vanhuksia ymmärtävää ja kunnioittavaa mutta niinhän se on tässä maailmassa ettei kaikkien toiveiden mukaan pysty elämään ja johtamaan. Ja kaikkien panosta tarvitaan uusien- ja vanhojen työntekijöiden ja pomojen, sekä kuntaisten,naapureiden, terveydenhuollon jopa seurakunnan panos on tärkeä. Pidetäänhän huolta vanhuksistamme oikein porukalla.

    • sydän paikallaan

      Koulutus ei takaa mitään ja koulutustahan jokainen on saanut nimikkeet vaan on muuttuneet vuosien myötä jos joku luulee ettei esim 30 vuotta sitten ole kouluissa opetettu mitään niin erehtyvät sillon sieltä vasta oppia sai nykyään käydään kouluja paljonkin itse opiskellen ja pitkillä opiskelu ajoilla työ tekijäänsä opettaa ja kokemus on kultaakin kalliinpaa. Tsemppiä vanhusten huoltoon nakkilaan niin kuin muuallekin.

      • Ssssssshh

        Kodinhoitaja siellä on esimiehenä


      • Seuraapi
        Ssssssshh kirjoitti:

        Kodinhoitaja siellä on esimiehenä

        Pätevä hän silti on.. On koulutus mikä tahansa!


      • Seuraapi
        Ssssssshh kirjoitti:

        Kodinhoitaja siellä on esimiehenä

        ..


    • Seuraa myös

      Ehkä kysymys on enemmänkin siitä, ettei niitä ole siellä kuin yksi eikä yksi ehdi millään paneutua kaikkeen.

      • Työrauha

        Johtava kodinhoitaja koulutus aikoinaan ollut ennen sosiaaliohjaajia joten kaikki pitäs olla ok. Ja mikäs vika kodinhoitajissa on olivat nimikkeenä ennen lähihoitajia. Eikä kai vastuu Nakkilassakaan ole yhden ihmisen varassa kunnan valtuustot hallitukset ja lautakunnat siellä tekee päätöksiä.


      • tasso
        Työrauha kirjoitti:

        Johtava kodinhoitaja koulutus aikoinaan ollut ennen sosiaaliohjaajia joten kaikki pitäs olla ok. Ja mikäs vika kodinhoitajissa on olivat nimikkeenä ennen lähihoitajia. Eikä kai vastuu Nakkilassakaan ole yhden ihmisen varassa kunnan valtuustot hallitukset ja lautakunnat siellä tekee päätöksiä.

        Ei kai kodinhoitajissa mitään vikaa ole, kuin ei lähihoitajissakaan kun tekevät omaa työtään .

        Johtava kodinhoitaja? Sinun mielestäsi johtava kodinhoitaja tai sosiaaliohjaaja voi tehdä viranhaltijapäätökset kaikista vanhuksista, sijoituksista, työntekijöistä, johtaa kahta vanhainkotia, pitää homma hanskassa kymmenien työntekijöiden esimiehenä ym? Tiettyyn yksikköön tai ehkä kotihoitoon esimieheksi hyvä, mutta viranhaltijana koko vanhustenhoidon päässä? En oikein usko. Tarvittaisi apuvoimia tai lisää ihmisiä jos tämä pitää paikkaansa. Toisaalta yhdyn edellisiin, ei sellaista supermiestä/naista tai koulutusta ole olemassakaan, että joka pitäisi tuon koko paletin koossa.

        Ei taideta sosionominkaan papereilla mennä johtamaan vanhainkoteja, vähintään ylempi amk tarvitaan, todennäköisesti yliopistotason koulutus.

        Silti, olen kyllä kuullut vain positiivista nakkilan vanhusten oloista, työntekijöiden hyvinvoinnista en sano mitään.


    • xxxxx

      Onko se nykyajan koulutus sitä ettei tarttee tehdä mitään enää jättää duunit tekemättä ja kaikki tekee kaikkea ja kukaan ei mitään ja ikävät työt jää niille jotka ei kehtaa olla tekemättä ja ovat vastuuntuntevia nuoria tai vanhoja.

    • hupsisppp

      Meinaatteko että sitten kun tämänhetkinen vastuuhenkilö jää eläkkeelle ja virka avataan, niin siihen virkaan on mitään mahdollisuutta hakea kodinhoitajan tai lähihoitajan tutkinnnolla? Tuskin. Porissa ihan noiden tiimienkin esimiesten vähimmäiskoulutusvaatimus on amktasoa. Korkeammalla on yliopistotasotutkintovaatimukset. Ei edes yhden vanhainkodin johtajanpaikkaa voi hakea ilman yliopistotutkintoa saati sitten ohjata koko vanhustenhuoltoa.

      Silti, todennäköisesti tuo henkilö on pätevä, koska työkokemus opettaa paljon enemmän kuin mikään koulu. Silti ihmettelen sitä miksei vai eikö muka koulutuksia olla laitettu ajantasalle. Johan nyt llaitoksissakin on pakotettu kodinhoitajat kouluun jotta saadaan valviran vaatimat lähihoitajat paperille. Ei taida päteä johtoportaaseen. Siis noin yleisesti ajateltuna, mikä on nakkilan tilanne, en tiedä.

      • johtajista

        Ei nykyiset amk tutkinnot tee pätevää johtajaa missään mielessä. Teoriaa antaa ehkä, mutta työ on se mikä opettaa ja sitten vasta tämä koulutus pääsee oikeuksiinsa, ei suoraan koulunpenkiltä tule hyvää johtajaa. Elämänkokemus, nöyrtyminen, haluaminen, reiluus, taloustietous kaikki pitäisi olla yhdellä ihmisellä.
        En haluaisi johtajaksi ainakaan vielä. Mutta th-yksiköissä on paljon kasvua tarvitsevia os.hoitajia, enkä tarkoita nyt Nakkilaa...


    • ;))

      Kyllä sitä suomessa on vanhan koulutuksen saaneita viranhaltioita ja työntekijöitä ja kyllä niillä on hommat hanskassa ei niitä kaikkia ole uudelleen koulutettu joka vuosi kun nimikkeet vaihtuvat mutta katsotaan sitten muutaman vuoden päästä kun taas nimikkeet vaihtuu ootteko te uudet päteviä sitte enää :)) vai pitääkö opetella samat asiat toiseen kertaan oishan se mannaa ja sama palkka silti jeeee :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe