"Opetusala haluaa uusia kurinpitokeinoja kouluihin
11.06.2012 10:58
Opetusalan järjestöt ja Suomen Vanhempainliitto haluavat opettajille uusia kurinpitokeinoja perusopetuslain muutosten avulla.
Yksi järjestöjen ehdottamista uusista keinoista on rehtorin oikeus evätä vaarallisen oppilaan oikeus opetukseen enintään kolmen päivän ajaksi. Nyt opetus voidaan evätä vain jäljellä olevan työpäivän ajaksi.
– Opetuksen epäämiseen kolmen päivän ajaksi liittyisi aina velvoite, että sosiaalitoimen ja kouluterveydenhuollon on seitsemän päivän kuluessa tiedon saatuaan ryhdyttävä selvittämään oppilaan ja tämän perheen hyvinvointia, sanoo Opetusalan ammattijärjestön OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen järjestöjen tiedotteessa.
Uutta olisi myös rehtorin ja opettajan oikeus ottaa oppilaalta pois häiritsevä tai turvallisuutta vaarantava esine. Nyt opettajat voivat vain pyytää esineiden vapaaehtoista luovutusta.
Järjestöt esittävät myös, että oppilailla voitaisiin teettää yleishyödyllisiä tehtäviä jälki-istuntojen aikana.
Opetusministeri Jukka Gustafsson (sd.) saa lainmuutosesitykset luettavakseen tänään. Esitysten takana ovat OAJ:n ja Vanhempainliiton lisäksi Suomen Rehtorit ry sekä Opetus- ja sivistystoimen asiantuntijat Opsia ry.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat."
"Kouluihin lisää kuria" = vihdoinkin
6
109
Vastaukset
- Oikea suunta
Kattavampi uutinen tuosta oli esim. ilmaisjakelulehdissä, mutta niihin en löytänyt nyt linkkiä.
Pitää muistaa suhtautua sillä varauksella, että jos häiriköijä on ilman terveydenhoitoa jäänyt lapsi, pelkkä rangaistusten lisääminen heidän kohdallaan vie vain ojasta allikkoon.
Voi kun näkisi vielä senkin päivän, että koulukiusaamiseen puututtaisiin tehokkaasti. On melkoinen mielenterveysriski lapselle pelätä vuosikausia.
Ja vanhempien kannattaa muistaa, että paljon äänessä oleva rohkean tuntuinen suupaltti voi olla ihan yhtä peloissaan kuin hiljainen syrjään vetäytyjä. Mesominen ja röyhkeän rohkea käytös on usein suojamuuri pelkoon kiusatuksi tulosta.
Ja kaikenlainen järjestyssääntöjen rikkomisen jatkuva näkeminen antaa lapsille aivan väärää mallia siitä, miten tässä yhteiskunnassa olisi hyvää olla ja elää.
En yhtään ihmettele, että ulkomaalaiset vierailijaryhmät ovat olleet järkyttyneitä suomalaiskoulujen kurin puutteesta.- Kurinpalautusta.
Kuria myös lastensuojeluun.
Suomen akatemia tutkimus huostaanotetuista papsista.
Pitkittäistutkimus huostaanotetuista lapsista
Lasten yhä lisääntyvä määrä lastensuojelun asiakkaana on jo pitkään ollut julkisen keskustelun kohteena ja huolen aiheena. Hyvinvoinnin lisääntymisen rinnalla on todettu pahoinvoinnin kasvua, ja pahoinvoinnin osoittimena on yleisesti pidetty sekä lastensuojelun avohuollon asiakkaiden määrää että erityisesti huostassa olevien lasten määrää. Dosentti Tarja Heinon johdolla käynnistyy pitkittäistutkimus huostaanotetuista lapsista. Se on osa Suomen Akatemian Lasten ja nuorten hyvinvointi ja terveys (SKIDI-KIDS) -tutkimusohjelmaa. Tällä pitkittäisellä seurantatutkimuksella pyritään vastaamaan ajankohtaiseen tiedontarpeeseen.
Tutkimuksessa tarkastellaan lasten syrjäytymisvaaraa siltä kannalta, miten lasten mahdollisuudet tasa-arvoisiin elinoloihin toteutuvat silloin, kun lasten kasvuympäristössä on monia uhkaavia riskejä. Tutkimuksen tavoitteena on läpivalaista syrjäytymisen ja selviytymisen prosesseja eri suunnista kolmella tasolla. 1. Valtakunnallisen rekisteritutkimuksen keinoin tarkastellaan yksilöllisten elämänpolkujen ohella myös lastensuojelun vaikuttavuutta ja kustannuksia. 2. Seurantatutkimus huostaanotettujen lasten erilaisesta eriarvoisuudesta tehdään paikallisella tasolla ammattilaisten ja vanhempien näkökulmasta. 3. Lasten näkökulmasta toimijuutta tarkastellaan mielikuvituksen, taiteen ja toiminnallisten menetelmen avulla.
Tutkimus muodostuu useasta osasta. Huostaan otetun lapsen elämänkulkua tarkastellaan rekisteriaineistojen avulla, pitkittäisesti elämänkulun näkökulmasta ja poikittain muuhun väestöön vertaillen. Elämänkulkuja analysoidaan myös kvalitatiivisin ottein, syvyyssuunnassa lasten keskinäisiin eroihin, osallisuuteen ja toimintaan keskittyen.
Tavoitteena on koota eri tieteenalojen tutkijoita – yhteiskuntatieteet, terveystieteet, kasvatustieteet, taloustieteet – sekä yliopistojen, tutkimuslaitosten ja -tutkimusverkostojen tutkimuskapasiteettia yhteen.
Tutkimuskokonaisuuden rahoittamiseen osallistuvat Suomen Akatemian Lasten ja nuorten hyvinvointi ja terveys (SKIDI-KIDS) -ohjelman lisäksi Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL, Tampereen yliopiston sosiaalityön tutkimuksen laitos sekä Helsingin yliopiston käyttäytymistieteiden laitos.
Lisätietoja antavat:
•Tutkimuksen johtaja dosentti, VTT Tarja Heino, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos, p. 020 610 7245, sp. tarja.heino@thl.fi, ja tutkimusryhmän jäsenet
•(osio 1 elämänkulku ja palvelut) VTT Laura Kestilä, VTT Anu Muuri, dosentti FT ja VTM Mika Gissler sekä VM Marianne Johnson; p. 020 610 600, sp. etunimi.sukunimi@thl.fi
•(osio 1 kustannusvaikuttavuus) tutkimusprofessori, dosentti Ismo Linnosmaa, VTM Antti Väisänen ja VTL Eero Siljander; p. 020 610 600, sp. etunimi.sukunimi@thl.fi
•(osio 2) YTT, professori Tarja Pösö, Tampereen yliopisto p. 050 4336258, sp. etunimi.sukunimi@uta.fi, YTL Tuija Eronen sekä YTM Tarja Vierula;
•(osio 3) KL Anna Rainio p. 09 191 44 255, sp. etunimi.sukunimi@helsinki.fi ja VTL Päivi Känkänen 040 595 2593, sp. etunimi.sukunimi@thl.fi.
-----------
- Opettaja kiusaajana.
Mitä tehdä, jos opettaja kiusaa?
Lapsiasiavaltuutettu saa muutaman kerran vuodessa vanhemmilta yhteydenottoja tästä aiheesta, jonka esiintymisen yleisyyttä on vaikea arvioida. Poliisiammattikorkeakoulun Lapsiuhri-tutkimuksen (2008) mukaan jopa joka kymmenes koululainen on vuosittain kokenut opettajan henkistä väkivaltaa.
Kiusaamisesta on kyse, jos opettaja esimerkiksi nöyryyttää oppilasta julkisesti, vitsailee hänen heikkouksillaan, loukkaa hänen fyysistä koskemattomuuttaan tai käyttäytyy arvaamattomasti ja aggressiivisesti. Kiusaaminen voi olla myös oppilaiden epätasapuolista kohtelua, lainvastaisia kurinpitokeinoja tai puuttumattomuutta koulukiusaamiseen.
OAJ:n Opetusalan eettinen toimikunta on lapsiasiavaltuutetun pyynnöstä käsitellyt aihetta joulukuussa 2008. Sen mukaan vaikeasti käyttäytyvänkin oppilaan opettaja toimii kasvattajana eikä kiusaaminen ole koskaan kasvatusta. Neuvottelukunta neuvoo kouluja kuvaamaan toimintakäsikirjoissaan, miten kiusaamista ehkäistään ja miten ongelmatilanteessa aiotaan menetellä.
Kiusaamista kokeneen oppilaan vanhemman kannattaa ottaa yhteyttä koulun rehtoriin, jonka tehtäviin kuuluu selvittää tilanne opettajan kanssa. Koulun johdon on puututtava ongelmiin, kuunneltava eri osapuolia ja pyrittävä luomaan luottamuksellista ilmapiiriä.
Myös kyseisen opettajan kanssa voisi yrittää keskustella siitä, millaisena lapsi saattaa kokea aikuisen naureskelun tai maltin menettämisen. Vanhempana voi myös mennä luokkaan seuraamaan opetusta ja ottaa opettajien toimintatavat puheeksi vanhempainilloissa.
Mikäli tilanteeseen ei tule parannusta, voi olla syytä ottaa yhteyttä myös koululautakuntaan tai kunnan sivistystoimenjohtajaan. Vanhemmat voivat myös tehdä koulun viranomaisten huonosta toiminnasta hallintokantelun lääninhallitukseen. Silloin tapaus tutkitaan hallintoprosessissa, jossa asiasta selvityksensä kantelun kohteena oleva opettaja ja koulun rehtori. Myös kunnan koulutoimenlautakunta antaa asiasta lausunnon.
Turun yliopiston kasvatustieteen laitoksella tehty raportti "Kun opettaja kiusaa" kehottaa kouluja pohtimaan etukäteen, mitä tehdään tilanteissa, joissa opettajan epäillään kiusaavan oppilasta. Raportin tekijöiden mielestä kouluihin tarvittaisiin myös kouluasiamiehiä, jotka potilasasiamiesten tapaan auttaisivat työtovereita, oppilaiden vanhempia, oppilaita ja syytöksen kohdetta löytämään rakentavan ratkaisun. Samalla on syytä miettiä, miten tällaisia tapahtumia voidaan ehkäistä ennalta.
Entistä parempaa toimintakulttuuria kouluihin voitaisiin luoda esimerkiksi työparityöskentelyä ja opettajien työnohjausta kehittämällä.
•Lue ohjeita vanhemmille, kun lapsen opettajan käytös arveluttaa >>
•Lue raportti "Kun opettaja kiusaa" >>
•Lue Opetusalan eettisen neuvottelukunnan lausunto >>
---------------- Opettaja häiritsee.
Sadat lapset ja nuoret kokevat vuosittain seksuaalista häirintää opettajan taholta.
Kumma juttu, kaikki jotka työskentelevät lasten parissa vaaditaan nykyään taustojen selvitystä.
Eikö selvityksiä tehdä, vai onko kysymyksessä Pride valmennus?
Uusi Suomi uutinen aiheesta 10.2.2012.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/84649-satoja-oppilaita-”hairitaan-seksuaalisesti”-–-opettajat-hyvailevat
------------ - Lastensuojelu?
Opettaja häiritsee. kirjoitti:
Sadat lapset ja nuoret kokevat vuosittain seksuaalista häirintää opettajan taholta.
Kumma juttu, kaikki jotka työskentelevät lasten parissa vaaditaan nykyään taustojen selvitystä.
Eikö selvityksiä tehdä, vai onko kysymyksessä Pride valmennus?
Uusi Suomi uutinen aiheesta 10.2.2012.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/84649-satoja-oppilaita-”hairitaan-seksuaalisesti”-–-opettajat-hyvailevat
------------Eivätkö koulutkaan ole enään turvallisia lapsille.
Pääkaupunkiseudun kouluissa on noussut esiin huolestuttava ilmiö.
Ainakin yhdessä Helsinkiläisessä ja Espoolaisessa koulussa tytöt ovat painostaneet toisia tyttöjä lesbosuhteisiin.
Ilta-Sanomat 14.4.2009.
Lue myös muita aihepiiriin liittyviä uutisia.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288337263570.html
---------
- Matti.W
Niinhän se on että lasta ei saa kieltää koskaan ja mitenkään jottei sille tule traumoja mutta laitokseen sulkeminen taas ei tietenkään aiheuta mitään traumoja vaan on se kuuluisa "lapsen etu".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341998Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291037- 69877
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261763Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65751- 13725
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686- 83685
- 26669
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.210668