Mitä tehdä läheiselle ihmiselle (nainen) joka juo joka päivä mäyräkoiran ja viikonloppuisin enemmän, syö vain silloin kun siihen pakottaa, oireilee kaikin tavoin eli suuttuu välillä mitättömistä asioista tai valittaa kaikesta, masentuu, ei halua ihmiskontakteja tai käydä missään. Onko se jo ulkopuolisen vastuulla jos juominen menee tarpeeksi pitkälle että toinen ei enää edes näe ongelmaa? En halua menettää läheistäni, koska hän on minulle tässä maailmassa tärkein ihminen. haluaisin tietää että pitäisikö minun vain odottaa että hänen taistelutahtonsa herää ja mitä jos hän ei haluakaan silloin parantua? Pitääkö vain antaa kuolla hiljaa? Aina puhutaan että ei voi auttaa että pitää ihmisen itse hiffata asiat mutta mitä sitten kun alkoholista tulee elämäntapa ja elämän eliksiiri? Olen lohduton asian kanssa en tiedä voiko ketään toimittaa pakkohoitoon jos ei ole vaaraksi muille kuin itselleen? Miten tälläisen ihmisen kanssa pitää toimia? Jos alkaa hoitamaan mielenterveysongelmia niin ensin pitäisi sitten hoitaa alkoholismi pois tieltä eihän se muuten masennus lähde tai lääkkeet auta. Mikä on ensimmäinen siirto jonka läheisen tulee tehdä? En halua kokea syyllisyyttä siitä että en tee mitään vaikka pitäisi.
Ikuisuuskysymys
alkoholistinläheinen
478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Suomessa ei ole alkoholismin tahdonvastaista hoitoa.
Itse kärsit läheisriippuvuudesta.
Ikävä tilanne. Voithan yrittää saada häntä tajuamaan tilanne siten, että kerro miltä sinusta itsestäsi tuntuu, että hän ei enää välitä mistään eikä sinustakaan ja voit yrittää pyytää häntä hakemaan apua. Sinä et voi tosiaan auttaa häntä muuten, jos hän kerran päättää ryypätä ja masentua, niin se on jokaisen oikeus.
Tietysti hänen käytökseensä, masentuneisuuteensa ja juomiseen on joku syy. Onko se jotain mitä hänelle on tapahtunut vai onko syy suhteessanne? Kysy onko suhteenne mielestäsi tyydyttävä hänelle?
Jos olisin sinä, niin tekisin sen mikä on paras teko alkoholistille: jätä hänet oman onnensa nojaan ja lähde suhteesta jos hän ei lopeta sitä vaikka aiheuttaa suhteen tuhoutumisen ja joka on sinulle pelkkä taakka ja kärsimys. Et voi pelastaa alkoholistia, mutta voit pelastaa itsesi. Alkoholistin kanssa on toinen ihminen aina toissijainen, koska alkoholistin läheisin ja tärkein suhde on alkoholiin. Eli viina on ehkä sivuuttanut jo sinut tärkeimpänä asiana elämässään.
Jos olet itse läheisriippuvainen, haluat jäädä huonoon suhteeseen roikkumaan toisesta riippuvaisesta ja pilata oman elämäsi. Kukaan ei ansaitse elämäntehtävää, missä joutuu katsomaan toisen juopottelua ja huonoa käytöstä. Juominen ja juopuneiden katseleminen on epämiellyttävää ja vastenmielistä niille, jotka hallitsevat alkoholinkäyttönsä ja pystyvät olemaan selvin päin.
Mitä vikaa on luovuttamisessa....
"Jos rappio on sitä että rakastaa
Ottaa hetkistä kii eikä tahdo tappaa
On mukavaa olla rappiolla
Olla vaan, täysi nolla
Rappiolla on hyvä olla
Ei huolet paina, ei rasitu polla
Antaudu sinäkin suosiolla taikka
Anna meidän olla!"
Kysypä häneltä miksi hänen tarvitsee juoda.