briggs stratton liian kovat puristukset

Moi
Stiga park ruohonleikkurissa on liian kovat puristukset
ei tahdo startti jaksaa pyöräyttää konetta käyntiin
pitää kädellä pyöräytää suojaverkosta konetta

mikä voi olla vikana
voiko puristuksia säätää
1413982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Oisko nääs akku/startti hyytynyt.

Äänestä

akku paskana... kokeile autonakulla, että on amppeereitä tarpeeks, kyllä pitäs pyöriä reippaasti.

Äänestä

Akku loppu,kaapelit viallset,kaapelit liian löysällä,startin hiilet lopussa,starti lopussa,liikaa öljyä koneessa,öljy lian kankeaa tököttiä. Startti kyllä pyörittää oikein ollessaan kunnossa.

Äänestä

Minulla oli samanlainen vika 15 hv Husqvarnassa. K;okeilin auton akulla ja ostin uuden käynnistysmoottorinkin.
Vika, joka löytyi oli venttiilikannen alla. Pakoventtiilin välys oli noin 1,0 mm, syytä en tiedä, liekö peltinen venttiilivipu taipunut tai muuten oleutunut. Työntötanko on vaaka-asennossa, joten se on saattanut valua paikaltaan alemmaksi ja jopa estää pakoventtiilin sulkeutumisen, jolloin mäntä nojaa venttiiliin, eikä moottori pyöri. Venttiilin säätämällä alkoi pyöriä, mutta ei kovin iloisesti.
Huvittavaa oli että moottori pyöri tulppa irroitettuna käsin kiertämällä, mutta tulpan kiinnitys toi käynnistysvastusta esiin.
En ole täysin tyytyväinen oppimaani, vaan edelleen epäilen jotain ajoitus- tms vikaa.
Vauhtipyörän kiilakin kun kuulemma voi B&B:ssä pettää ja ajoitus muuttua.

Äänestä
  • Siellä on puolipuristussysteemi nokkaakselissa ja kun sen jousi tai itse sanoisin sitä klipuksi hajoaa ei se avaa venttiiliä ja puristuspaineet ovat liian kovat .eli siellä on puolipuristussysteemi ,juuri yksi korjauksen alla

    Äänestä

Oliko varmasti oikea diagnoosi? Koneessa ei voi juuri olla liian kovia puristuksia vaan startissa on voimat lopussa. syynä esim. huono akku,huono maadotus,jäykät öljyt, tai startti akselin laakeri jumissa.

Äänestä

Minulla on ollut samaa vikaa. Jostakin syystä koneen seisoessa menee sylinteriin bensaa eikä se pysty pyörimään. Tulppa irti ja pari kierroosta startilla niin taas lähtee käyntiin. Kerran meinasin polttaa koko liiterin kun oli tulppa johdon päässä ja pyöritin starttia. Palavaaa bensaa lensi ainakin 3-4 metrin päähän

Äänestä
  • Tsekaappas venttilien välykst. Pako 20 imu 15.
    (nokka-akselin puolipuristin kulunut)
    Etsin joskus syytä samaan oireeseen.
    Helppo koittaa, rakotulkki väliin ja startaten.

    Äänestä

  • B&S huolto kirjoitti:

    Tsekaappas venttilien välykst. Pako 20 imu 15.
    (nokka-akselin puolipuristin kulunut)
    Etsin joskus syytä samaan oireeseen.
    Helppo koittaa, rakotulkki väliin ja startaten.

    Minullakin samoja kokemuksia. Toisaalta ei ole puristuksia, ja toisaalta kone ei jaksa pyöriä. Käytin juuri koneen auki puutarhatraktorista (Stiga Tractor 12/39) ja kävi ilmi että siellä on kiinteä nokkakseli/ventiilin nostajat, joita ei voinut säätää? Nokkaakseli oli selvästi merkattu ja kampiakselin kiila ehyt, joten eipä juuri voi väärin asentaa.
    Vaihdoin männänrenkaat, hoonasin sylinterin ja hioin ventiilit. Tarkistin etteivät ventiilit vuotaneet. Mutta sama homma. Jäljelle jää nokkaakselin kuluminen. Vaan kulunut nokka akseli luulisi aiheúttavan sen että ventiili menee liian nopeaa kiinni, ei että pysyis auki liian kauan ja siten puristukset katoaa.

    Äänestä

Jep, kyllä vika löyty, Imuventiili kantoi ja lyhensin rälläkällä 1 mm verran ja puristukset tuli takas ja toimii hyvin. Kiitos hyvistä neuvoista.

Äänestä

Nokka akseli kulunut jossa on myös puolipuristin....helppo vaihtaa..

Äänestä
  • Tuli tämäkin kahdeksan vuotta horsmaa kasvanut ketju aktivoitua.

    Äänestä

  • miten vaihdetaan

    Äänestä

Siinä olisi hyvä aihe seuraavalle aktivointialoitukselle !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Murray Mies kirjoitti:

Moi
Stiga park ruohonleikkurissa on liian kovat puristukset
ei tahdo startti jaksaa pyöräyttää konetta käyntiin
pitää kädellä pyöräytää suojaverkosta konetta

mikä voi olla vikana
voiko puristuksia säätää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu