Luumupuu ja kirvat

Luumuri

Sinikka-luumupuun ovat kirvat vallanneet. Kaikki lehdet ovat kirkkaan ja tahmean eritteen peitossa. Lehtien alapuolella on vaalean sinisiä otuksia, mitä kirvoja lienevät, en ole ennen semmosia tavannut. Voiko tässä vaiheessa vielä millään ruiskuttaa vai antaako kirvojen vaan olla. Puu oli täynnä kukkia, joten satoakin olisi tullut. Voiko niitä luumuja syödä jos niitä tulee ja ovat nekin ihan tahmeassa eritteessä.

2

8178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 108
    • Kyllä sun kannattaa noi kirvat häätää. Lissäntyvät hurjasti ja leviävät koko pihaan ja pilaavat kasvit.
      Aloita tuolla voimakkaalla kylmällä vesisuihkulla niin heittää jo osa henkensä. Päivän parin päästä sitten joko mäntysuopa tms. ruiskutetta tai kemiallinen ruskute. Osta puutarhakaupasta tms. kasvinsuojeluruisku vähin 8 l tilavuudella. Muilla ei ole virkaa puutarhassa.
      Uusi käsittely muutaman päivän välein 2- 3 krt. Muuten populaatio roihahtaa uudelleen.
      Ja aloita ensi keväänä luumupuun ja muiden kasvien tuholaistarkkailu aika pian lehtien puhekeamisen jälkeen. Mitä vähemmän niitä on kun aloitat tuholaisten hävittämien sitä helpompi niistä on päästä.

      Professionaale

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      438
      6388
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      133
      3710
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      98
      2468
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1929
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1281
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1245
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1065
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1058
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      970
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      963
    Aihe