Elikkäs oisko kokemuksia n.6kk ikäisten vauvojen korvien putkituksista?itselläni 6kk tytär jolta paikallispuudutuksessa putkitetaan korvat heinäkuunalussa,ja äitiä melkoisasti hirvittää kyseinen toimenpide.
Korvien putkitus paikallispuudutuksessa
3
152
Vastaukset
- öylätti.
Ei omakohtaista kokemusta, mutta siskoni kahdelle lapselle putkitus on kyllä tehty nukutuksessa. Putkitushetkellä eka oli alle vuoden, toinen puoltoista vuotta. Nämä toimenpiteet mennyt hyvin, mutta ihmetyttää kyllä tuo jos sinun pienokaiselle tämä tehdään paikallispuudutuksessa, kun olen kuullut että lapset operoitaisiin aina nukutuksessa... näin minulle ainakin sanottiin kun oman pojan leikkaus oli mutta tämä leikkaus koski aivan muuta paikkaa.
- kovinerikoista
En ole ikinä kuullutkaan, että putkituksia oltaisi tehty paikallispuudutuksessa. Oman tyttäreni (3 v.) korvat on putkitettu ensimmäisen kerran noin vuoden iässä ja seuraavat 4 kertaa aina nukutuksessa.
Tehdäänkö toimenpide yksityisellä? - Huolestunut äiti
Elikkäs tänä aamun tarkoitus tosiaan oli paikallispuudutuksessa laittaa pienokaiselle putket Länsi-Pohjan keskussairaalassa,mutta eihän siitä mitään tullut.Eihän edes nuin pientä saa pidettyä täysin liikkumattomana että kyseinen toimenpide saataisiin tehtyä.Aika siirrettiin syksyyn koska odotetaan että painoa tulisi muutama kilo lisää jotta anestesialääkärit alkavat nukuttamaan.MElkoisesti hirvittää kyllä tuleva nukutuskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3252871Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011443- 1081281
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991265En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831261Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581215- 481115
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781017Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24921- 33827