Lopettamispäätös on suora seuraus Kotkan kiristyvästä verotuksesta, joka tulee voimaan ensi vuoden alusta. Muutaman ihmisen työllistänyt yritys on jo nyt kamppaillut kovien yleiskustannusten kanssa ja Kotkan tuleva veronkorotus on se ratkaiseva niitti, joka katkaisi kamelin selän.
Taas uusi firma lopettaa Kotkassa!
22
743
Vastaukset
- vesi kielellä
Toisaalta kotkaan on tulossa myös uutta yrittääjyyttä, jota on jo kaivattukin muutaman vuoden puuttumisen jälkeen.
Toivottavasti kotkalaiset löytävät herkkujen ääreen aikanaan.
Toivotankin yrittäjille onnea huikeassa haasteessa.- Yks nainen
Paitsi, että kyseinen yrittäjä halusi pitää torin lähes itsellään. Tulin äsken Haminasta ja sielllä ei tarvitse edes yöksi korjata telttoja . Torin tunnelmakin oli aivan toista luokkaa kun Kotkan torilla ja jos siellä joku kahvilayrittäjä haluaisi pitää torin yksin itsellään niin sehän naurettaisiin Vaalimaan rajalle asti.
Kauppahallia odotellessa. - toinen mies
Yks nainen kirjoitti:
Paitsi, että kyseinen yrittäjä halusi pitää torin lähes itsellään. Tulin äsken Haminasta ja sielllä ei tarvitse edes yöksi korjata telttoja . Torin tunnelmakin oli aivan toista luokkaa kun Kotkan torilla ja jos siellä joku kahvilayrittäjä haluaisi pitää torin yksin itsellään niin sehän naurettaisiin Vaalimaan rajalle asti.
Kauppahallia odotellessa.Kun olisin tienyt että kävit Haminan torilla niin olisin tarjonnut sulle kunnon
munkkikahvit. Ei ole enää mieleni kaivannut Kotkan torielämää eikä Salmisten säätöä kun tänne muutin jokunen tovi sitten. - vesa sal-
Mitä yrittäjyyttä tarkoitat?
- vesikielellä
Kauppahallista en tiedä
Mutta olen kuullut että toisenlaista herkullista ruokaa tulisi saamaan kotkasta jo elokuussa. Pahaa vaan pelkään ettei paikallinen ymmärrys riitä kun jotain hyvää tarjotaan. Toivonkin yrittäjälle pitkäjänteisyyttä, sitkeyttä, ja paljon asiakkaita. - terkkuja hesasta
Kyllähän Kotkaan saattaa uuusia yrittäjiä tulla, mutta ne firmat rekisteröidään jollekin muulle paikkakunnalle eli verotulotkin menevät muualle.
- muumaamansikka!
Kuten on rekisteröity Vesa Salmisenkin osakeyhtiö.
- Vesansetä
muumaamansikka! kirjoitti:
Kuten on rekisteröity Vesa Salmisenkin osakeyhtiö.
Elikkä mihin on rekisteröity? Viroonko?
- rekisteröity.
Vesansetä kirjoitti:
Elikkä mihin on rekisteröity? Viroonko?
Helsinkiin
- terkkuja hesasta
Helsinki ja Espoo ovat suosittuja.
- Grön Ruotsiksi
Käytän vain etukorttikauppoja. Bonuksilla vietän joka vuosi viikon Turkissa.
- merkkiuskollisuus
Jos rossan bonuksella saa viikon loman niin Lidlin 17 % halvenmalla hinnalla
saat 17 viikkoa Turkin lomaa eli neljä kuukautta. - Isoja summia
merkkiuskollisuus kirjoitti:
Jos rossan bonuksella saa viikon loman niin Lidlin 17 % halvenmalla hinnalla
saat 17 viikkoa Turkin lomaa eli neljä kuukautta.rosso,autotuonti,parturi,suutari,kellokauppa,pesulinjasto. kyllä niistä kertyy.
- PS tietoa
Kotkan tuleva veronkorotus on se ratkaiseva niitti, joka katkaisi kamelin selän. Miten määrittelet, kun kunnallisveron korotuksen maksaa palkansaaja itse , ei kohdistu yritykseen
Yhteisövero
Yhteisövero on osakeyhtiöiden ja muiden yhteisöjen maksama tulovero, jonka määrä on 24,5 prosenttia yhteisön verotettavasta tulosta. Yhteisön verotettava tulo lasketaan veronalaisten tulojen ja vähennyskelpoisten menojen erotuksena.
Yhteisöveroa maksavia yhteisöjä ovat osakeyhtiöiden lisäksi osuuskunnat sekä tietyin edellytyksin liikelaitokset, julkisyhteisöt, yhdistykset, laitokset, säätiöt ja asunto-osakeyhtiöt. Liikelaitosten, julkisyhteisöjen, yleishyödyllisten yhdistysten ja laitosten yhteisöverovelvollisuus on rajattu koskemaan vain niiden elinkeinotuloja. Asunto-osakeyhtiöille ei yleensä muodostu verotettavaa tuloa.
Yhteisöveronsaajia ovat valtio, kunnat ja seurakunnat. Normaalisti valtion osuus yhteisöveron tuotosta on 74,80 prosenttia, kuntien 23,34 prosenttia ja seurakuntien 1,86 prosenttia. Verovuonna 2012 yhteisöveron jako-osuudet ovat kuitenkin seuraavat: valtio 69,36 prosenttia, kunnat 28,34 prosenttia ja seurakunnat 2,30 prosenttia.- alasajo alkanut
Asiakkaiden ostovoima vähenee. Eli homma ei pyöri.
Veronkorotus sekä sähkö,lämpö.polttoaineet, kiinteistövero nousee muiden maksujen myötä niin asia on paketissa. - kotka ja kouvola no.
alasajo alkanut kirjoitti:
Asiakkaiden ostovoima vähenee. Eli homma ei pyöri.
Veronkorotus sekä sähkö,lämpö.polttoaineet, kiinteistövero nousee muiden maksujen myötä niin asia on paketissa.Maksukykyiset asiakkaat on lähtökohta, jos kaupunki on täynä työttömiä ja maksuhäiriöihmisiä, niin äkkiä yritys muualle tai lopetus.
- näin se menee
Yksinkertaista matematiikkaa kotkalaisille.
Kun Kotkan kaupunki ottaa satasesta suuremman osan, jää kuluttajalle yhä pienempi osa jolla ostaa yritysten tuotteita.
- onko totta ?
Taitaa olla niin, että suurista kotkalaisyrityksistä esim.Steveco maksaa yhteisöveronsa Haminaan ?
- yritteliäs
Yksikään Kotkan isoista yrityksistä ei maksa yhteisöveroaan Kotkaan.
- lappu luukulle
Eikä paljon pienetkään. Kun ei tulosta synny.
- Ruuben, siimon ja Le
Hirveä summa tuo valtiovelkakin on .
- klkjkljlkj
Kreikan tie kutsuu....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655