Nopeasti apua (Juhannus edessä)

vatsaongelmainen

Olen kärsinyt monia vuosia vatsasta ja suolistosta joka ei toimi kunnolla, Eli molemmat ovat sekasin jatkuvasti jonka johdosta vessassa tulee käytyä monesti päivässä.

Eli olen menossa Juhannukseksi ystävieni kanssa mökkeilemään 2 päiväksi ja ystäväni eivät ole tietosia vatsaongelmastani enkä niille siitä kehtaa kertoakkaan.

Joten onko kellään muilla vatsa/suolisto ongelmaisilla mitään hätäkonsteja millä voisi saada normaalisoitua vatsa ainakin 2päiväksi.. Reissuun kuuluu rasvasia ruokia ja alkoholia ja haluaisin nauttia kaikesta normaalisti, onko olemassa jotain keinoja?

2

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikimi

      imodium on ripulilääke oletkö syönnyt sitä ikinä? minulle lääkäri on sanonut että sitä saa syödä mutta minulla on ärtynyt suoli diagnoosi? oletko käynyt lääkärissä? ettei ole laktoosi-intolerassi tai keliakia?
      no kuitenkin imodium ns. kovettaa vatsaa, imoduim plus auttaa ilmavaivoihinkin eli auttaa ilman mahasta pois, mahaan saattaa imodium plussan jälkeen vähän siis tosi vähän "sattua" mikä johtuu varmaan siitä että ilma lähtee liikkeelle tai jotain ettet ihmettele.

      Minusta molemmat ovat hyviä lääkkeitä, kysy apteekista lisää on siis ilman reseptiäkin saatavilla, reseptillä halvempia, ja jos vaan pari päivää niitä syöt niin ainakin pakkauksen mukaan niin saa tehdä. Vatsa saattaa mennä kovalle niistä sitten vaan veden juomista ja liikkumista että lähtee taas liikkeelle. Kysele apteekista lisää, imodium on hyvä keksintö, esim juhliin yms kun menen niin usein otan että uskallan syödä jotain sielä.

    • - kokemusta on

      Kerro ystävillesi, helpottaa kummasti! Imodium saattaa auttaa, mutta ei varmasti. Se, että saat vatsasi rauhalliseksi, voi viedä kuukausia. Ruokavalio ja elämäntapamuutokset auttavat. Lääkärissä kannattaa käydä sulkemassa pois vakavat sairaudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe