Moi, kyselisin että minkälainen tuo Rasinkadun alue eli Koivukylä/Havukoski on nykyään? 2005-2006 vuosina on seutu ollut ilmeisesti todella ikävänlaista mutta onko tilanne tänä päivänä edelleen sama vai joko tuonne uskaltaa nykyään muuttaa? Kiitokset kaikilla auttavista tiedoista ja kommenteista!
Rasinkatu 10 Vantaalla, kokemuksia alueesta?
muuttaja
2659
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi! En ehtinyt aiemmin lukea, mutta valitettavasti voin kertoa, että kysenen talo on hyvin monikulttuurinen. Tuttavani asuu siellä, ja hän kertoi, että korvatulpat päässä nukutaankin. Talossa asuu venäläisiä, virolaisia, somaleita, ja muutamia muita kansallisuuden edustajia. Vähemmistönä ovat suomalaiset, ja kaikki muuttavat pois, jos on mahdollisuus.
Jos rakastat kansainvälistä tunnelmaa, muuta sinne, muuten pysy kaukana.
Koivukylän asukkaat tuntevat kyseisen talon "sinisenä huvimajana".
Kukaan normaali ihminen ei kuitenkaan siellä viihdy.
Toivon, että löydät paremman asunnon.
Terv. Tuula
Nyt tarvitaan apua!
Oon 19-vuotias tyttö lapista ja sain asunnon Hoasin kautta Rasinkatu kympistä. Osaako kukaan kertoa, onko alue ja kyseinen kerrostalo yhtään rauhoittunut?Kannattaako sinne muuttaa?Pitäisi kuitenkin pystyä keskittymään opiskeluun.
Kiitos jo etukäteen, jos osaat auttaa!