C-kortti uusittava 5 vuoden välein

Kenen kannattaa ajaa enää C-korttia, ei kenenkään. C-kortti ei anna kuitenkaan ammattipätevyyttä, siitä pitää maksaa erikseen useita tuhansia euroja.

Kyllä meni taas lainsäätäjillä hommat pieleen...
1910002
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Meillä on hevonen sitä on kuljetettu trailerilla, mutta periaatteessa voisi olla tarvetta ajaa joskus myös hevoskuljetuskuorma-autoa. Olen nyt mietiskellyt että kannattaako C-korttia pitää vai ei. Ensimmäisen kerran asia tulee katolle kun täytän 45 vuotta, jos silloin joutuu uusimaan kortin silmälasimerkinnän vuoksi, niin siitä se ruletti sitten lähtee pyörimään.

Jos kävisin merkkauttamassa silmälasit ajokorttii vielä tämän vuoden puolella, niin sitten saisi ilmeisesti pitää C-kortin ilman kortin uusimaista vuoteen 2033.

Äänestä
  • Näköpapereita ei kysytä enää erikseen 2013 alkaen 45 v, mutta C-kuskeille tulee lääkärintodistusvaade 45 v, jossa se asia kuitenkin katsotaan...

    Äänestä

  • Juu ei kirjoitti:

    Näköpapereita ei kysytä enää erikseen 2013 alkaen 45 v, mutta C-kuskeille tulee lääkärintodistusvaade 45 v, jossa se asia kuitenkin katsotaan...

    tuleeko b-korttilaisille 2013 jälkeen näön tarkastus ja milloin??

    Äänestä

  • miten lie kirjoitti:

    tuleeko b-korttilaisille 2013 jälkeen näön tarkastus ja milloin??

    70 vuotiaana ajokortin takia.

    Äänestä

  • Kausitarkastus kirjoitti:

    70 vuotiaana ajokortin takia.

    Kukaan ei kysele enää näetkö mitään. On nämä hienoja uudistuksia.

    Äänestä

  • Minulla on , A, B ja C-ajokortti, eu-maasta (ei suomesta). C-osa meni vanhaksi. Pitääkö uusia koko kortti, vain pysyykö A ja B- osat voimassa?

    Äänestä

  • Joony kirjoitti:

    Minulla on , A, B ja C-ajokortti, eu-maasta (ei suomesta). C-osa meni vanhaksi. Pitääkö uusia koko kortti, vain pysyykö A ja B- osat voimassa?

    Minulla sama tilanne suomalaisessa kortissa. En eläkkeellä tarvitse enää C:tä enkä ole käynyt a-pätevyyksiä.
    B:tä tarvitsisin ehkä poikkeuksellisesti joskus, mutta lähinnä henkkarina.

    Tietäisikö joku jatkuuko B-oikeus ja kortin voimassaolo vaikka C-ajo-oikeus päättynyt?

    Äänestä

  • Noonynen kirjoitti:

    Minulla sama tilanne suomalaisessa kortissa. En eläkkeellä tarvitse enää C:tä enkä ole käynyt a-pätevyyksiä.
    B:tä tarvitsisin ehkä poikkeuksellisesti joskus, mutta lähinnä henkkarina.

    Tietäisikö joku jatkuuko B-oikeus ja kortin voimassaolo vaikka C-ajo-oikeus päättynyt?

    Kyllä kuorma-autokortin voi luovuttaa omasta pyynnöstä. Itse luovutin CE-numerot, ja jätin vain AB ja pikku E:n. Näin ei tarvitse lääkärissä käyntejä viiden vuoden välein. 70vuotiaana sitten ensimäinen lääkärissä käynti kortin vuoksi.

    Äänestä

Miksi kannattaa enää ajaa B-korttia.

Jos ajat B-kortin, et saa ammattipätevyyttä, et saa ajaa siis lainkaan taksia työksesi.

Mitä hyötyä on siis pelkästä B-kortista?

Äänestä
  • Taas kikkare mokasi pahankerran, hahhaa mikä idootti, mutta kun tietää mitä kikkare päivisin tekee niin ei silloin mitään tietoa voi edes vaatia.
    87k alias kikkare ajaa Plasto-Volvolla naapurin Petterin kannssa hiekkalaatikolla.

    Äänestä

  • Anuspanoa vaan

    Äänestä

  • Nii joo, voisko tuosta B:stä luopua, koska ei sitä missään tarvitse. Luulisi, että C-kortilla voisi ajaa myös pienautoa? Moni kokeneepi kuljettaja on aikanaan ajanut inssin kuorma-autolla ja pikkuautot ovat olleen varsin vieraita laitteita.

    Äänestä

Jotta voit ajaa taksia tarvitset ammattiajoluvan, siis erillisen paperin/kortin sen kaupungin poliisilta minkä asemapaikan taksia alat ajamaan (1kk kurssi).
Tämä ammattiajolupa on siis ammattipätevyyden kohde sitten jatkossa 5 vuoden välein. Ajo-oikeus autoon on sitten taas ihan eri asia. Pelkällä ajokortilla ei voi siis ajaa taksia eli harjoittaa ammattimaista henkilöliikennettä.

Äänestä

Minulla on seuraavanlainen tilanne:

B-ajo-oikeus voimassa vuoteen 2029 ja nyt haluaisin C-kortin ihan siviliikäyttöön. En siis tule ajamaan kuorma-autoja ammatikseni.

Jos nyt menisin ajamaan "siviili" C-kortin niin pitäisikö sekin uusia 5 vuoden välein vai kuinka usein?

Äänestä
  • Niin se läpyskä pitää uusia, ei tarvitse mennä uudelleen autokouluun.
    Sen lisäksi useammin lääkärintarkastukset kuin B kortilla.
    Ammattiajolupien uusittavat kurssit sitten asia erikseen.

    Ja tsekkaa riittäisikö C1 kortti.

    Äänestä

  • Mitä uusit kirjoitti:

    Niin se läpyskä pitää uusia, ei tarvitse mennä uudelleen autokouluun.
    Sen lisäksi useammin lääkärintarkastukset kuin B kortilla.
    Ammattiajolupien uusittavat kurssit sitten asia erikseen.

    Ja tsekkaa riittäisikö C1 kortti.

    Onko ne lääkärintarkastuksetkin 5v välein? Ja miten se kortti uusitaan? Ja paljonkohan sellainen suurinpiirtein maksaa?

    Kiitoksia vastauksesta muuten! :)

    Äänestä

mitä tämä edes kuuluu joukkoliikenne palstalle koko c kortti kun kaikki vehkeet mitä joukkoliikenteessä ajetaan tarvitsee d kortin??

Äänestä
  • Tämä on autokoulu palsta...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pieleen meni kirjoitti:

Kenen kannattaa ajaa enää C-korttia, ei kenenkään. C-kortti ei anna kuitenkaan ammattipätevyyttä, siitä pitää maksaa erikseen useita tuhansia euroja.

Kyllä meni taas lainsäätäjillä hommat pieleen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu