Rankat ilmavaivat ja kivut vatsassa

Onko apua tähän ?

En tiedä onko lääkkeistä, kortisoni, oxiklorin, tradolan , vai mistä, mutta ei jaksaisi enää. Ei voi oikein mihinkään lähteäkään, kun koko ajan pierettää ja pitää päästä vessaan, eikä mahaan voi koskea, tai sattuu ja niin on elämä rajoittunut omiin oloihin, neljän seinän sisään.

Niin ja laktoosittomat on ja gluteenittomia kokeiltu ja ties mitä paastoista alkaen, mutta ei kun jatkuu ja pahenee.

4

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nolo Ilmaveivi

      Itselläni on selkärankareuma ja Colitis Ulcerosa. Niiden yhdistelmä on aika yleinen, kun molemmat ovat ns. sidekudostauteja. Tiedän siis vatsavaivoista vähintäänkin riittävästi :)

      Pelkkään reumaankin kuuluu lääkärini mukaan usein suolistovaivoja. Kortisoni lääkityksesi kyllä parantaa suolen (ainakin isompina annoksina), jos siellä on tulehdusta, eli siitä ei luultavasti ole kyse.

      Morfiinijohdannaiset kipulääkkeet aiheuttavat ummetusta ja ilmavaivat sekä kipeä vatsa voi johtua niistä.
      Kokeile tyhjentää suoli kunnolla ja kuulostele, että helpottaako oireet. Kotikonsteina: Pussillinen hunajapaahdettuja suolapähkinöitä, pussillinen pehmeitä taateleita tai hapankaalia (tai kaikkia niitä).
      Avitettuna konstina: Apteekista käsikauppalääkkeenä Levolac

    • kesä12
    • stiina

      Minulla auttoi kun siirsin Oxiklorin iltalääkkeeksi aamusta.Ilmavaivat ei haittaa nukkumistani ,kaveristani en kyllä tiedä.

    • paha paketti

      Ilmavaivoihin ja vatsakipuun liittyy myös yleinen pahoinvointi, huimaus, ärtyneisyys, keskittymiskyvyn puute, tulehdustilaa ja ihmisten karttelua, koska on kömpelö ja poissaoleva, eikä osaa vastailla nokkelasti, tilanteen tasalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe