MIKÄ MAHTAA OLLA LAIDE?

Kumma söpötystä

Kuuntelin muutama viikko sitten netistä, kun joku pappa 'palveli meitä'. Puheenvuorossaan hän suu ilmeisen vaahdossa hoki porukan olevan laiteilla. Tiedän raitiovaunun kulkevan raiteilla ja portaikot varustettavan kaiteilla ja tiedän vieläpä, mitä ovat raide ja kaide. Vaan epäselvää on, mikä on laide. Wikipediakaan ei tiennyt.

10

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+8

      Tuo "laide" on uudissana, jonka ilmeisesti Olavi-veli on lanseerannut muutama vuosi sitten.

      "Kymppilesta" on "keskeltä uskomassa", ja jotkut uskonelmältään epäilyttävät ovat sen sijaan "laiteilla" (pitäisi ilmeisesti olla "laidalla"). Ikään kuin uskominen olisi jokin alue, jossa voi olla eri paikoissa suhteessa uskon ytimeen (jota SRK edustaa). Tämän sanaston avulla voidaan siis osoittaa ne henkilöt, jotka ovat kuuliaisia SRK:lle.

      On sanomattakin selvää, että ne joilla on vl-liikkeessä valtaa voivat määritellä missä "kohdassa" uskoa muut ovat.

      • etsivä-xx

        Olet tässä analyysissäsi oikeassa. Uskossa ei ole laiteita eikä olla laidalla. Jeesus vertaa uskoa sinanpinsiemeen ja niin seuroissakin sanotaa. Vanhurksauttamisoppi on luterilaisuudessa myös vanhoillislestadiolaisuudessa on/off asia. Ihmisellä joko on usko tai ei ole, eikä ole olemassa mitään "vanhurskaampaana".

        Elämäntavoiltaan ihminen voi olla missä vaan, minä en voi kun en ole vanhoillislestadiolaiseksi syntynyt, pitää elämäntapoja minään uskon mittarina kuin siltä osin kuin ei ole kyse sivettömästä elämästä tai rikollisesta elämästä. Uskon mittari on se kuinka suuri halu on kuulla ja lukea Jumalan sanaa. Kun siihen on nälkä, sisäinen pakko että osaa ilman olla, mitä merkitystä on silloin jollakin sääntöviidakolla.

        En ole "kymppilesta" ollenkaan, niin paljon arkea määrittää se arki mitä olen viettänyt koko lapsuuteni ja aikuisuuteni ajan.


      • Raiskaaminen jakaa..

        Rikosten rippisalaamisoppi jakaa vl-uskovaiset asian ytimessä uskoviksi eli rikosten salaamisen kannattajiksi ja toisaalta laitapuolen kulkijoiksi eli Suomen rikoslakia kunnioittaviksi. Uskon ytimessä olevat ja SRK:hon sokeasti luottavat kymppilestat ivaavat ja pilkkaavat niitä, jotka eivät hyväksy vl-lastenraiskaamista oheistoimintoineen.


      • Get Laid

        OLAVI VOITTOSELLE ON MYÖNNETTÄVÄ VÄLITTÖMÄSTI NOBEL PALKINTO, LENTOPALLO MITALIEN JOUKKOON! SENTÄÄN ASTETTA HIENOMPI LANSEERAUS MOINEN LAIDE! ELI LYHENNETTYNÄ LAID.


      • Olavi Häviönen

        onse XXX kun vanhollislestadiolaiset eivät voi PUHUA asioiden oikeilla nimillä. pitää käyttää mitä ihmeellisempiä kielikuviakin vielä, koska liikkuvakuva on syntiä ja johtaa välittömästi sen nähtyään ikuiseen helvetin kiirastuleen!


    • Rikoslaki jakaa...

      Jokainen vl-uskovainen joka ei hyväksy vl-lastenraiskaamista, rikosten rippisalailua, rikollisten suojelemista oikeustoimilta, uhrien vaientamista ja lastenpuolustajien vainoamista, on laiteilla eli uskoo ihan laidalla juuri putoamamaisillaan lainkuuliaisuuteen...

      • Haloo Kielitoimisto!

        Tuo toki on tuttua meille kaikille seurapuheita kuuntelemaan joutuneille. Vasta nyt pysähdyin miettimään, mikä se laide onkaan.


      • Haloo ihmisoikeudet
        Haloo Kielitoimisto! kirjoitti:

        Tuo toki on tuttua meille kaikille seurapuheita kuuntelemaan joutuneille. Vasta nyt pysähdyin miettimään, mikä se laide onkaan.

        Käytetäänkö seurapuheissa termiä "kymppilesta" vai "kymppi"


    • SRK päättää uskosta!

      Tutkimattomat ovat SRK:n tiet jopa wikipedialle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6618
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      31
      3970
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3405
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1817
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1360
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1113
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1006
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      940
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      899
    Aihe