pojalla adhd?

mitäs nyt sitten

Kerran olemme käyneet neurologin tutkimuksissa, ei todettu poikkeavaa. Poika on nyt alle 10 v., kovin levoton kotona. Aina ollut sisarustaan vilkkaampi ja äänekkäämpi. Kotona poika vaatii paljon huomiotani vaikka myös yhdessä teemme asioita ja vietämme aikaa keskenämme.
Poika myös pitää omia ääniään ja karjuu, laulaa ja huutaa yms. "ns. häiriökäyttäytymistä" koska ei aina lopeta edes kehoituksista.
Perheneuvolassakin asioita, ei olla mtn adhd-diagnoosia tehty tms. Lapsi siis joka päivä koettelee mitä saa tehdä, mitä ei ja tarviiko totella vai ei..
Rakastan häntä paljon mutta oikein hermostuneena sorrun itsekin huutamaan.
Jäähyä myös kokeiltu jos ei totella tai jonkin kivan asian kieltämistä.
Pojalla on myös tarve olla melkein koko ajan liikkeellä, on aika vilkas ja äänekäs tosiaan.
Ja usein sitten lyö minua jos jokin harmittaa tai muuten vain.
Käytöstapoja on kyllä opetettu, kannustettu on ja positiivista huomiota saanut mutta silti tämä jatkuu...
Neurologian osastolla oltiin sitä mieltä että poika käyttäytyy noin kun olemme miehen kanssa asumuserossa. Kuitenkin lapsi on ennen tätä tilannetta ollut myös villi ja koetteleva.
Jotenkin tahtoisin lasta auttaa jotta hänen käytöksensä paranisi...Tietäis mitä tehdä ja mistä hakea apua nyt.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erilaisuus

      Luulisin jotta vilkas poika,erityinen,mutta voipi olla aadeehootakin mukana..
      mutta jos koulussa malttaa kuunnella ja oppii on asiat hyvin.
      Tarhan ja koulun opet ne ensiksi huomaavat usein piilevänkin adhd
      toisaalta ei kaikkia erityispiirteitä pidä laittaa adhd piikkiin...
      Kyllä neurologit huomaavat miten asiat ovat,luota ammattitaitoon !

      Rakasta lastasi ja taas rakasta, osatappa olla samalla kertaa luja ja lempeä,(lapseni open neuvo aikoinaan)siinä on minulla (minulla on adhd)ollut oppimista lapseni (on adhd,se periytyy..) kasvatuksessa,hän on jo aikuinen.

      On tärkeää tukea vilkkaan(vaikka adhd) tai autistisia piirteitä omaavan lapsen itsetuntoa, korostaa hänen hyviä piirteitään ja onnistuvia asioita.
      Toisaalta on tärkeää pitää kuria ja ohjailla oikeaan suuntaan lujastikkin
      Neuvoisin antamaan erityisen paljon aikaa hänelle yhdessäoloon,unohtamaan pariksi vuodeksi(mahdolliset) uudet miessuhteet ja keskittymään kasvattamaan,tukemaan omaa lastasi..
      Näin sanon kokemuksen rintaäänellä ja v ääriä valintoja aikoinaan tehnyt eronneena äitinä....

    • ballero

      käy kurkkaamassa sivua: aspalsta.net

      Todella moni tavallinen sairaala pitää neuron oireita ympäristön tuloksena :( -Tietty JOKAINEN oirehtii jollakin tapaa myös psyykkisesti, kun on esim stressiä, mutta neurolapsi kaipaa sekä erityistä ohjausta toimintaan ja johdonmukaisuutta eri mitoissa kuin keskittymiskykyisempi lapsi.

      Pystytkö pitämään lujasti mutta satuttamatta poikaa sylissä vai onko jo liian kookas? Kun siis "mopo karkaa käsistä"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5020
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1580
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1159
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1073
    5. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1069
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      997
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      959
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      862
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      759
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      723
    Aihe