Olen kuin palapeli, jonka hän kasaa ja sitten taas rikkoo. Uudestaan ja uudestaan. Nyt vain joku palanen on kadonnut lopullisesti.
Olemme ystäviä, mies ja nainen. Ystävyys alkoi reilut kaksi vuotta sitten. Se oli jännää aikaa; hauskaa ja lohduttavaa. Kaikkea sitä, mitä molemmat siinä elämäntilanteessa kaipasivat. Sitä tunnetta, että joku tykkää ja on kiinnostunut itsestään. Molemmilla juuri päättyneet parisuhteet olivat haavoittaneet ja tehneet itsestämme huonompia ihmisiä. Toisen läsnä olo ystävänä oli tärkeää. Tuolloin molemmat olivat kai kiinnostuneita toisistaan. Mutta siitä ei puhuttu. Olemme vain kavereita - niin sanottiin muille ja uskoteltiin itsellemme. Ensimmäinen suudelma- se vasta oli jotain uskomatonta. Tunne jäi kutkuttamaan mahan pohjaan. Mutta kaikki jatkui ennallaan; säännöllistä yhdessäoloa ja hauskanpitoa sekä toisen tukena oloa.
Sitten tuli ikävä. Hän löysi itselleen ihastuksen ja minulle jäi tunne hyljätystä arvottomasta rikotusta palapelistä. Minua ei enää tarvittu. Pääsin irti ikävästä. Olin taas oma iloinen itseni enkä surkutteleva hylätty ystävä. Kunnes minua taas tarvittiin. Tunsin, että olen tärkeä. Hänellä oli paha mieli ja minä paransin. Minä ymmärsin ja säälin ja olin olemassa häntä varten. Me olimme taas me; ystävät. Hän oli ystävä, joka kuin taikaiskusta sai minut hyvälle tuulelle ja olemaan oma iloinen itseni. Hän oli ystävä, joka kuin taikaiskusta sai minut tuntemaan itseni arvottomaksi paskaksi. Hän teki selväksi että välittää ja että olen ihana, ainutlaatuinen ja tärkeä. Hän maalasi tulevaisuuden kuvia, hän antoi minulle ihania tunteita, jonka kaikki haluavat kokea. Palapeli oli kasassa taas.
Hänen ristiriitaiset merkit tunteista minua kohtaan saivat minut tarkistamaan tilanteen tunteiden laadusta. Hän sanoi minun olevan täydellinen, mutten hänelle. Asia selvä- ystäviä siis.
Tämä ystävyytemme on johtanut seksiin useita kertoja. Se on meidän kahden välinen salaisuutemme, kiehtovaa.
Asiat ovat toistaneet itseään monen monta kertaa, ihan samalla kaavalla. Hän rikkoo minut ja kasaa takaisin ehyeksi silloin kun hänen tarpeensa ja halunsa sitä vaativat. Minä en mene rikki seksistä enkä mene rikki siitä, että hänellä on joku toinen. Olen onnellinen hänen puolestaan. Menen rikki hyljätystä tunteesta, sitä en kestä. Hän saa omasta mielestään kadota ja hyljätä ja tarvita silloin kun hän haluaa. Hän on elämäni ihanin kusipää.
Eikö voisi kuvitella, että olen ihastunut? Olenko? Kyllä, olen oudolla tavalla ihastunut! Mutta en osaisi kuvitella yhteistä tulevaisuutta hänen kanssaan. Muutamat asiat hänessä eivät vain sovi minun elämääni ja arkeeni. Mutta vain muutamat asiat. Hän on sielunkumppanini, hän todellakin on.
Jos hän todella haluaisi olla osa elämääni, hänen täytyisi olla pikkiriikkisen erilainen. Hänen täytyisi itse haluta sitä. Mutta en haluaisi hänen muuttuvan yhtään, hän on täydellinen omana itsenään. Elämäni ihanin kusipää.
Tiedän, että ystävyytemme päättyy joskus. Päätänkö sen nyt? Vai annanko kaiken päättyä myöhemmin? Mitä jään kokematta, jos jään tällä pysäkillä pois? Entä mitä löytyisi päätepysäkiltä? Haluan kokea kaiken mahdollisen hänen kanssaan. En halua jatkaa matkaa mutta en halua jäädä kyydistä pois.
Toivon kai salaa, että tarinamme päättyisi kuin elokuvissa. Silloin molemmat kokisimme, että haluamme muuttaa itseämme ihan hiukan meitä varten. Silloin kaikki olisi täydellistä. Mutta hän on itsekäs ihminen, jopa hiukan narsistinen. Miksi ihmeessä aidosti välitän? Olenko heikko?
Olen aina ollut ehkä liiankin epäitsekäs ja pidän siitä tunteesta että olen tarpeellinen. Eli juuri täydellinen kohde itsekkäälle ihmiselle, joka käyttää hyväkseen toisia tehdäkseen itsestään paremman ihmisen.
Juuri niin, perkele, olen heikko ja halpa.
Minä välitän hänestä aidosti, hän välittää siitä että minä välitän.
ystävyyttä, seksiä ja monta tapaa välittää
11
711
Vastaukset
- kaksi tottuutta
Toista ihmistä ei voi muuttaa, vain itseään. Tunteita ei voi pakoittaa.
- Itse tiedät.
Aika hyvin summattu tuo viimeinen lause. Kuulostaa tutulta. Jos olisin sinä, hankkiutuisin eroon hänestä ja hankkisin elämän. Tuossa järjestyksessä.
- kokemuksella
Ei tuollainen "käyttäjä" ansaitse rinnalleen aidosti välittävää ihmistä. Niin se vaan on. Eroon tuollaisesta narsistista.
- öåoåpäö4
Itsekkäitä, omaan napaan tuijottavia ihmisiä on ollut kautta maailman sivun ilman, että he ovat narsisteja. Sellainen ihminen, joka on todella joutunut narsistin verkkoon, ei käytä tuota sanaa heitellen "diagnoosi" jokaisen ei-toivotulla tavalla käyttäytyvän ihmisen suuntaan.
- mitä menetän
Asiathan ratkeavat liki aina puhumalla. Ja niin nytkin! Homma on vaivannut sen verran paljon, että otin asian tänään puheeksi hänen kanssaan. Ja tänään on sitten puhuttu ja puhuttu kaikki mahdollinen. Lopputuoloksena se, että molemmat selvästi toisistaan välittävät todella paljon, mutta kumpikaan ei sitten kuitenkaan ole ihan varma vakavasta deittailusta. Joten on sovittu, että asia mietitään nyt rauhassa loppuun. Ja sitten joko ollaan tai sitten ei. Entiseen ei kuitenkaan palata. Se on nyt sovittu.
Tämä päivä oli oikein hyvä päivä!!!! :)- Tsemppiä.
Jaha. Mahtaako olla noin. Pidä huoli ettei palata. kuulostaa siltä että olette palanneet jo monta kertaa. Kuten minäkin. Kunnes päätin, mitä haluan.
- EupHoria...
Mulla on meneillään hieman vastaavanlainen ystävyys parhaillaan... oikeastaan hyvinkin samanlaista ainoastaan sillä erotuksella että seksiä ei ole ollut.
En oikeastaan itsekään ole ihan varma mihin koko kanssakäymisemme perustuu mutta jotenkin kuvio menee niin että yleensä kun hän tarvitsee minua, lohdutusta kuuntelijaa. Hän tietää että olen hänelle aina olemassa mutta niin kuin sinunkun ystäväsi, hänellä omat "oikeutensa" kadota kartalta, olla tavoittamattomissa haluamansa ajan.
Hän on myös itsekäs ja ehkä aavistuksen narsistinen mutta ihan terveellä tavalla - ja minä "hyödynnän" sitä palvomalla häntä avoimesti joskus jopa liioitellusti, mutta kuitenkin aivan aidosti.
Olemme puhuneet rakkaudesta mutta se on sanomattakin selvää että se on täysin platonista (muutamaa intohimoista suutelukohtausta ja satunnaisia strategisten paikkojen kosketteluja lukuunottamatta, joista ei myöskään koskaan ole puhuttu). Hän on myös sielunkumppanini ja olen ymmärtänyt olevani erityinen ihminen hänen elämässään.
Silti taas aina uudelleen ja uudelleen käden käänteessä tunnenkin olevani arvoton merkityksetön roska hänen elämässään. Ja aina uudelleen tilanne palaa ennalleen, ja millään menneellä ei enää ole merkitystä koska olo hänen kanssaan taas on niin täydellisen autuas eikä millään muulla ole merkitystä. Olen aina hänen seurassaan kuin eufooriassa, todella iloinen, energinen ja onnellinen. Mut ilmeisesti mulla ei ole häneen samaa vaikutusta....
Kärsin myös aika ajoin hylätyksi tulemisesta (tai tunteesta) jolloin sitten saatan reagoida vähän voimakkaamminkin miten ystäville normaalisti reagoidaan. Kadun sitten niitäkin tunneryöppyjä jälkikäteen...mutta kaiken kaikkiaan aikamoista tunteiden kanssa veivaamista kun kyse kuitenkin on "vain" ystävästä jota satun rakastamaan ja joka ei halua minua.
Erona sinun tarinaasi on että en usko meidän ystävyytemme päättyvän mutta toivoisin jotain muutosta omiin tunteisiini koska kaikista hienoista tunteista ja ystävyydestä huolimatta tuntuu että tässä menee oma elämä ja itsetunto, Toki mullakin on joku minimaalinen toivon kipinä että hän jonain päivänä ymmärtää että rakastamme toisiamme emmekä voi elää ilman toisiamme:)
Mulla siis hyvin samankaltiaset tuntemukset kuin sulla, enkä itsekään tiedä mitä olisi fiksua tehdä. Olen hyväksynyt sen etten haaveile realistisesti mistään parisuhteesta, toki päiväunia voi olla... ja uskon että nämä mun tuntemukset jossain vaiheessa tasoittuvat vaikka näin on mennyt jo yli vuoden päivät. En kuitenkaan haluaisi kokonaan menettää elämästäni ihmistä kenellä on näinkin voimakas vaikutus muhun.- menneisyydessä?
oletteko joskus olleet parisuhteessa
- EupHoria...
menneisyydessä? kirjoitti:
oletteko joskus olleet parisuhteessa
ei parisuhteessa
- koeta tajuta jo
EupHoria... kirjoitti:
ei parisuhteessa
Vaikuttaisi siltä että sinulla ei ole käsitystä siitä ettei hän halua sinua, ei halua olla kanssasi vaikka Luoja tietää tahtoisi muttei tunne samoin ja sinä aina yhä uudelleen kuvittelet jotain muuta..Jos seksi puuttuu ei ole mitään.Jos olet mies, olet naiselle vain kaverimies.
- -se joku toinen-
Ei välttämättä. Tarinoita, tarkoituksia ja merkityksiä on lähes niin paljon kuin suhteitakin. Kertomanne kaltainen ns. itsekäs ihminen ei välttämättä huomaa toimivansa tietyllä tavoin, vaan on tottunut tiettyyn käyttäytymismalliinsa. Minusta teidän kannattaisi keskustella hänen kanssaan suoraan ja kertoa että menettää ystävyytenne/rakkautenne jatkamalla sitä käytöstä. Hänellä saattaa olla tunteita sinua kohtaan mutta ei ole huomannut että kaipaisit niiden esiintuomista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663