Millaista ohjausta saitte sikiöseulonnoista?

milla.vilen

Hyvä äiti!

Olen neljännen vuoden kätilöopiskelija Tampereen ammattikorkeakoulusta. Teen opinnäytetyötä sikiöseulontoja koskevasta neuvonnasta äitiyshuollossa. Työn tarkoituksena on kuvata, millaisia kokemuksia raskaana olevilla naisilla on sikiöseulonnoista annetusta neuvonnasta äitiyshuollossa, erityisesti äitiysneuvolassa ja äitiyspoliklinikalla. Tavoitteena on kehittää raskaana olevan naisen ja perheen ohjausta kätilötyössä ja erityisesti äitiysneuvolatyössä.

Sikiöseulontoihin ja niihin osallistumiseen liittyy monia eettisiä kysymyksiä, joita vanhemmat joutuvat pohtimaan raskauden alettua. Äitiysneuvolan ja äitiyspoliklinikan tehtävä on antaa tietoa sikiöseulonnoista vanhempien päätöksen tueksi. Etsin tutkimukseeni äitejä, joiden raskaus on alkanut aikaisintaan vuonna 2010, sillä valtioneuvoston asetus, jolla taataan yhdenmukaiset seulonnat asuinpaikkakunnasta riippumatta, on astunut voimaan tällöin. Toivon Teiltä vapaamuotoisia tarinoita ja kertomuksia siitä, kuinka koitte sikiöseulontoihin liittyvän neuvonnan toteutuneen äitiysneuvolassa tai äitiyspoliklinikalla. Kaikenlaiset kokemukset ja tarinat ovat tärkeitä kätilötyön kehittämisen kannalta.

Taustatietoja, joista voi olla hyötyä vastauksia tulkitessa:

- Minkä ikäinen olet?
- Milloin olet tullut raskaaksi?
- Onko sinulla aikaisempia raskauksia tai synnytyksiä taustalla?
- Mikäli osallistuit sikiöseulontoihin, missä seulonnoissa kävit? (Esim. varhaisraskauden ultraäänitutkimus, veriseula, niskapoimuturvotusmittaus, rakenneultraäänitutkimus)

Avustavia kysymyksiä:

1. Miten kuvaisit koko sikiöseulontaprosessin kulkua?
2. Mikä saadussa neuvonnassa oli hyvää?
3. Mikä saadussa neuvonnassa oli huonoa tai puutteellista?
4. Koetko, että saatu neuvonta valmisti riittävästi sikiöseulontoihin?

Vastaaminen kyselyyn on vapaaehtoista ja kaikkia vastauksia tullaan käsittelemään luottamuksellisesti. Voitte kirjoittaa myös nimettömänä halutessanne. Työ valmistuu vuoden 2012 lopussa. Vastauksen toivon sähköpostitse osoitteeseen milla.vilen@piramk.fi. Annan mielelläni lisätietoa työstä sähköpostitse.

Kiitos mielenkiinnosta ja osallistumisesta tutkimukseen!

Milla Vilén

0

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Stefu LOISTAVAA!

        Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1979
      2. Msisa on eronnut

        Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        29
        989
      3. Missä sinuun mies voisi

        näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
        Ikävä
        69
        868
      4. Venäläisiä keksintöjä?

        Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
        Maailman menoa
        261
        747
      5. Tiedän että on aika luovuttaa

        En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
        Ikävä
        65
        740
      6. Raviskalla tappo?

        Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
        Oulainen
        12
        718
      7. Katumuksesta

        Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
        Sinkut
        132
        683
      8. Sun mies on mun

        Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
        Ikävä
        80
        674
      9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

        Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
        Ikävä
        26
        662
      10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

        KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
        Maailman menoa
        207
        655
      Aihe