850 käynnistys ongelma, välillä

EI käynnisty

Mikähän on volvossani vikana (850 2,5 litran vm.1996 20v) kun välillä ei lähde käyntiin vaikka pyörittää kyllä hyvin.
Kun ei käynnisty niin silloin laittaessa virran päälle, ei bensapumppu käynnisty sitä noin 2 sek aikaa. Heti kun virrat laittaessa kuuluu tuo lyhyt pumpun käynti hurina niin auton saa käyntiin.
Mahtaisko olla polttoainereleessä vikaa ja pystyykö tuon releen toiminnan mittaamaan jollain tavalla?
Auto toimii kyllä sitten moitteetomasti kun saa käyntiin.

3

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Lue tämä juttu ja kommenttia tänne paljon ne bensapainee ja ne muut huomiot autosta.
      http://www.volvolandia.com/areena/index.php?topic=349.0

      Vika päällä niiin mitataan sieltä bensapumpun sähköliittinestä saako pumppu sähköää onko relee tai sulake mennyt ja se rele maksaa 30€ pintaa varaosaliikkeessä.

      • EI KÄYNNISTY

        Joo kiitos vaan vastauksesta, mutta teki taas tänään temput. Vika taitaa olla bensapumpussa, kun kävin naputtamassa sitä pumpun kantta sen peltilevyn alta, niin naputuksen jälkeen virran kytkettyä pumppu surisi taas tuon 2 sek ja auton sai käyntiin, niin kait se pumppu on viallinen?
        Seuraavaksi vaan pumppu pois eiks niin, vaan mitenhän sen irroitus tapahtuu.
        Kiitosia vaan puraselle.


    • volvo_puranen

      Jos suutintukin päästä ei tule sitä 3.03 bar painettaa niin se bensapuoli on sitten kaput jos se bensasuodatin on vaihdettu.
      Bensapunpun irroitus farmari mallin autossa 850 .
      Ota bensapumpun sulake4 irti ja käynnistä auto käynnistyy ja sammuu .eli paineita ei ole linjassa enään laitaa sulake takaisin ja avvaa takakontin luukku ja ne pohjalevyt pois myös se etumaineen on 4 pultilla kiinnni ja vedä taaksepoäin jolloin se irtoaa.Bensapumppu näkyvissä merkkaa paikkaa ennen iroitusta ettö oikeassa asennossa laitetaan uusi pumppu paikoilleen. Tta vasara ja vaikka puinenrima tai tylppaa muu sopiva esine ja naputa se kiristin rengas auki naputa myötäpäivään jolloin aukeaa eli kartaa oikealta kädeltä vasenpaan käteen se kiristinrengas on muovia joten ei mitään kovia esineita käytetä .Kun auki niin vapauta ne bensaletkut pumpusta itsellä ruuvari ja sillä sinnee letkun päässtä vapautin ne pikaliittimet ja kun näet irroita se peltisuoja jonka alla on johtoja sekä sesähköliitin jokla menee pumpullee.Nosta se pumppu pois paikoiltaan.On sellaisen muovihässäkän sisällä.Itsellä meni pumppu siinä 302tkm kohdillaa oli Boshilaineen ja se numero kyljessä antaa oiken apumpu koska se tärkeää että se bensamittari alkaa toimimään.Itse tein niin että tuossa tarvikekaupassa jossa asoin vein pumpun ja seuravanaa päivänä oli sopiva pummpu odottamassa asennusta maksoi tosin 180€ muttaa lakuperäien ja hyvin on toiminut.Aasenus käänteineen ja muista huolellien asennus ja kiristä se pumppu hyvin ettei tulee bensahuuruja sinnee ohjamoon.Irroitus 15 minuuttia takain laitto sanaa 15 minuuttia ja muista että että takaissi laitossa ei jää mitään alle sen kiristysrenkaan.

      http://www.swedishautoparts.com/850/volvo-850-fuel-system-and-related-parts.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7929
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      31
      3126
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      382
      2198
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1760
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      147
      1583
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1421
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1229
    8. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1228
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1152
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1112
    Aihe