Lasten kiusaaminen vuokralähiöissä aikuisten toimesta

pihapoliisitoimi

Mistä johtuu se että n. 10 vuotiaita lapsia kiusataan aikuisten taholta jatkuvasti vuokralähiöissä? Jos heitetään palloa niin kielletään, jos leikitään pyssyleikkejä niin taas ajetaan pois, jos ajetaan rullalaudalla niin marinaa. Eikö todellakaan näillä vanhoilla vihaisilla tädeillä ole muuta tekemistä kuin kiusata lapsia?
Miettikää nyt mitä tapahtuu jos saatte vuokratalot tyhjiksi lapsista, se tarkoittaa ettei niitä kalliita kolmioita kukaan enää vuokraa, ja ennen pitkää taloyhtiö myydään. Siinä menee teidänkin pihaleikkinne ja pihapoliisitoimintanne.
Eikö ne hiekkapihat ole nimenomaan tehty lapsien leikittäväksi, ei pelkästään kukkien istutukseen? Jos siellä keskellä hiekkapihaa lasten koripalloa heittävät toisilleen, niin se ei lennä lähellekään talojen ikkunoita. Ja jos niillä pyssyillä olevinaan ampuu, niin mitään piipusta ei lennä, eikä ole teidän asianne moralisoida lasten ampumaleikkejä. Tuo jatkuva narina kielii vain siitä, ettei teillä ole muuta elämää kuin kurkkia naapurien tekemisiä.

9

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä kuuluu täällä

      Karmee variksenäänisen talotoimikuntalaisen ruma rääkyminen
      kahdelle tietylle lapselle heidän istuessaan vauvakeinuun.
      Häppeis kotonas tollane lastenvihaaja.

      Saman kestää vauvakeinun ketjut kun rengaskeinun ketjutkin.

      "kestää, kestää, mutta kun ärsyttää"

      • jovain

        Vaikka istuisivat siinä normaalikeinussa niin sama raakkuna.


    • ketuttaa

      Tuttua toimintaa ja usein juuri asukastoimikuntien vihaisten tätien tekemänä. Asukasviihtyisyys ei todellakaan kasva sillä että lasten ei anneta leikkiä pihoilla rauhassa. Kun lapsiperhe maksaa huonokuntoisista kaupungin vuokra-asunnoista 700-800 euroa kuukaudessa, niin olettaisi leikkipihojen olevan lasten käytössä, eikä vihaisten muijien jatkuvan tarkkailun alla. Täälläkään lapset eivät ole yhtään ikkunalasia tai rapunnumerovaloa rikkoneet, mutta silti vainotaan koko ajan.
      On tunnettu juttu että asukas- ja talotoimikunnat ottavat vuokrapihat haltuunsa ja rajoittavat kaikenlaista toimintaa muiden kuin oman salaseuransa taholta.
      Ainakin Halisissa ja Pernossa olen tällaista huomannut.

      • miksmismis

        Eräs vanha akka pernos kyllä kaipaa, niitä kaiken ikäisiä lapsia pihoille LEIKKIMÄÄN, niin oli ennen omat lapsetkin, pihoilla leikkimässä. Ihmetellyt nykyään kun niitä ei näy, kun vasta 12-16vuotiaina tupakat suupielissä. LEIKKI KUNNIAAN KAIKILLA PIHOILLA, SE ON SITÄ TERVETTÄ ELÄMÄÄ ! Äidit ja isäät, ulos lasten kanssa pihoille viettämään sitä laatu aikaa. Elämää ympärille, näin on!


      • miksmismis

        Niin ei saa yleistää, ei kaikki vanhat akat niin ajattele.Jotkut tosiaan pitävät lapsista!


    • Laajemminkin

      havaittu tämä "Salaseuratoiminta".
      Talo&Aluetoimikunnat, isäntä, huolto pitävät salaseurojaan,
      seuralta ei heru mitään antia asukkaille.

      Siellä ehkä jaotellaan vastarantalaiset, vähemmän vastarantalaisista
      ja unohdetaan, että heillä on työ vain siksi, että on asukkaita.

      Seurojen anti kokonaisuudessaan ilmoitustaululle kaikille asukkaille nähtäväksi.

      Huomio, kyseessä kaupunkin vuokra-asunnot, ei isännän, ei huollon asunnot.

      • kyttälä

        Joo itsekin huomattu että nämä "pihapoliisit" usein kuvittelevat omistavansa piha-alueen. Halisten TVT:llä on yksi toimikunta joka kyttäilee naapureita ja lapsia, huomautellen kaikesta. Aamuneljästä iltamyöhään vartioidaan pihatoimintaa. No nämä pihat onkin saatu nuorista ja lapsista aika tyhjillään, joten eiköhän yhtiö pian myydä omistusasunnoiksi suurempien lapsiperheasuntojen kasvavan asukaspulan takia. Maahanmuuttajaperheetkin valitsevat jo paremmat asunnot.


    • Kukaan ei tunne

      edes naapuriaan, Iso D.
      Valtion taholta tulisi järjestää valvonta kaupunkin vuokra-asuntoihin.

      Koskien kunnan ko. liikelaitos pomoa, tvt hallitus pomoa ja isännöinti pomoa.

      Koskien asukkaiden tuloja-ja varallisuutta. Onko näitä kriteereitä enää
      asunnon saannissa. Yhä useammin vaikuttaa vuokra-asunnon olevan
      kaupunkiasuntokäytössä eli kakkos-asuntokäytössä.

      Tvt-asunnot kotikäyttöön, mikäli näin on, asukkaan olettaisi joskus
      sattumalta näkyvän.
      Tyhjään kunnossa olevaan asuntoon voidaan tehdä pieni remontti.
      Varsinaista asukasta ei näe kolmeen kuukauteen, mutta ei asunto
      äänetönkään ole. Mihin tarkoitukseen asunto tämän ajan on.

      Talovahdilla eli puheenjohtajalla tulisi olla yleisavain ja lista tyhjillään
      olevista asunnoista, että voi tarkastaa asunnon myös olevan tyhjä.

      Kymmenet remonttifirmat hautovat huoltofirman lepsussa hallinnassa
      olevia yleisavaimia, ja työntekijätkin ovat usein ulkolaisia.
      On edesvastuutonta antaa vieraan maan kansalaisen pyöriä
      kotonaan asuvien porrashuoneissa yleisavaimella.

      Kaupunkin huoneistoremonteista vastaava taho ei ole kiinnosunut
      valvomaan, että remontin toteuttaa firma, jolle se annetaan.
      Ketjutus ei ole kiellettyä, mutta kaupunki voi määrätä tekijäfirman.
      Käsittämätöntä, että kaupunki suosii ketjutustemppuilua.

      Asukasturvallisuudesta ja asumisviihtyisyydestä on kysymys,
      asukkaat ovat kiinnostuneita ihmisistä, jotka kuuluvat kalustoon
      ja jotka eivät kuulu. Sivusi ap aihetta, siitä piikki jo aiemmin.

    • Jouni 60

      Joskus 1960-1970 luvun vaihteessa eräässä Turkulaisessa lähiössä oli sama meininki. Meitin poikaporukka oli 10-12 vuotiaita. Kaikkien perheet oli tullut jostain Turun ulkopuolelta sinne. Kai me siinä pihalla palloa pelattiin ja huudettin. Sit yksi akka otti meitit silmätikuiksi ja huuteli ikkunasta. Käski meitin häipyä. Haettiin junaradan varresta sopivia kiviä ja paiskottiin sen akan ikkunat rikki yhtenä iltana. sen jälkeen ei sen akan päätä näkynyt ikkunassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe