ainoa voittaja on PerusSuomalaiset.
Syksyn kuntavaalien
20
85
Vastaukset
- elkeepä tehkö mittää
Heititpä pitkät perustelut, miksi?
- rautaako?
Kuntavaalien ensimmäisessä osiossa saatta olla näin - jo siis vertaa edellisiin kuntavaaleihin eikä edellisiin eurovaaleihin tai eduskuntavaaleihin.
Mutta vaaliebn toisessa osiossa PS on suurin häviäjä - eli sillä tulee olemaan paljon valtuuttettuja, mutta stulee käyttämään valtaa erittäin tehottomasti.
Toinen vaihe on siis se jolloin valtuustoissa järjestäydytään ja sovitaan vaalikauden kuntaohjelmasta. Siihen vaaditaan kokemusta ja poliittinen linja. Sen taiston PS itsetäänselvästi häviää. - huonot ehdokkaat
Ei voita ainakaan meidän kunnassa sillä pölhöjen listalla jonka ovat saaneet kerättyä kasaan. Eli sori vaan jussi wt...
- kaikki äänestää
Täällä kaikki äänestää perusSuomalaisia.
- luopiot ulos
Kunnista lentää lahjotut luopiot pihalle ja persut tlalle!
- liian kauan
Kepulit ja demut tekassu kavereilleen suojatyöpaikkoja ja kunnat konkkaan!
- lokajytkyn odotus
Voitto tulee jo sen takia, että ehdokkaita on yli 4000
Nyt on kyse siitä, että Soinin on pystyttävä luotsaamaan puolueensa
noin 20 prosentin tuntumaan kuntavaaleissa,
jotta Katainen-Urpilainen -hallituksen rappiopolitiikalle saadaan loppu.
Katainen ja Urpilainen ovat esiintyneet huulenheittäjinä ilman puheen sisältöä
milloin mistäkin (Urpilainen kertoi monisanaisesti pari viikkoa sitten
sen teknisen asian
että Suomi antaa lainaa valtio - Espanjalle ei pankki-Espanjalle, eli
valtio sitten huolehtii pankkien hoidosta,
selvä juttu että näin (Eu ei voi panna pakoitteita pankeille mutta voi panna
Espanjalle)
MUTTA MITÄ URPILAINEN JÄTTI KERTOMATTA ON SEURAAVA:
- vaikka Espanjalle annetaan noin 100 miljardia euroa
eli siis 100 000 miljoonaa euroa
eli siis 100 000 000 000 euroa
eli annetaan noin 3000 euroa joka espanjalaiselle sylivauvasta
marokkolaiseen sossulaiseen
niin Urpilainen ei kertonut että EU EI PANE ESPANJALLE MITÄÄN VAATIMUKSIA
JA ETTÄ TÄMÄN LAINANANNON JÄLKEEN ESPANJA EI TULE ENÄÄ KOSKAAN
- ENNEN KONKURSSIA SIIS- EI TULE SAAMAAN YHTÄÄN RAHAA
ULKOPUOLISILTA SIJOITTAJILTA JOTKA EIVÄT USKALLA OSTAA ESPANJALAISIA ARVOPAPEREITA KUN VALTION VASTUUT OVAT TAIVAISSA
Katainen väittää että "yhtään markkaa ei ole lähetetty jne. Kreikkaan jne."
MUTTA SUOMEN LUOTTOLUOKITUS ON VAARASSA MENNÄ JA KOROT
NOUSEVAT JA SEN NE TEKEVÄT HETKESSÄ ESIM. KUUKAUDESSA
KUN SEN AIKA SYKSYLLÄ TULEE
samoin talouden äkkipysähdys on nopea eikä suomalainen kulutus suinkaan
pidä kasvua yllä kun RANSKA ALKAA ENSI VUONNA KÖHIÄ LIIAN LYHYEN TYÖVIIKON LIIAN HULPPEIDEN ELÄEHDTOJEN JA LIIAN SUUREN VIRKAMIESJOUKON TAKIA
Katainen-Urpilainen eivät ole kertoneet että EU:n maataloustukien tarkoitus
on kasata rahaa Ranskaan jotta Ranska voi viedä halvalla maataloustuotteita
Saksaan ja tästäkin prosessista rahat loppuvat nyt.
Kun maksajaksi jää - Ranskan tiputtua - vain Saksa
ensi vuonna (muiden luottoluokitus on nolla ja ne eivät voi olla takaajina)
syntyy hysteria Saksassa ja nopeasti ja kaikki sortuu noin kuukaudessa,
euro ja eurostoliitto.
Siksi perussuomalaiset saavat lokajytkyn.- Veronmaksaja.....
Ihmeellinen käsitys tämä antaminen, kun kyse on luotosta. Tosin kaikilla tuntemillani perussuomalaisilla on ollut tapana maksattaa velkansa takaajilla!
- Ötninki
Lokajytky kuulostaa ihan ripulipaskalta.
- Enemmän tietoa
Veronmaksaja..... kirjoitti:
Ihmeellinen käsitys tämä antaminen, kun kyse on luotosta. Tosin kaikilla tuntemillani perussuomalaisilla on ollut tapana maksattaa velkansa takaajilla!
Heh heh. Kerro yksikin, joka on maksattanut takaajilleen velansa. Muuten olet erittäin suuri valehtelija. Ei kannattaisi levittää valheita enempää. Tai teet itsestäsi täydellisen moukan "veronmaksaja".
Et taida tuntea yhtään perussuomalaista, tai sitten ne on demareita. Mutta demarit ja kokoomuslaiset maksattaakin kaikkien euroopalaistenkin pankkien velat meillä suomalaisilla veronmaksajilla.
Samoin demut, vasurit ja sekoomuslaisethan ne on suomen kunnat ajaneet tähän ahdinkoon, ei perussuomalaiset. Nehän näitä kuntia on tähän asti hallinneet, ja se näkyy palveluiden alasajoina. Vai voitko todistaa muita valheitasi. - rautaako?
Enemmän tietoa kirjoitti:
Heh heh. Kerro yksikin, joka on maksattanut takaajilleen velansa. Muuten olet erittäin suuri valehtelija. Ei kannattaisi levittää valheita enempää. Tai teet itsestäsi täydellisen moukan "veronmaksaja".
Et taida tuntea yhtään perussuomalaista, tai sitten ne on demareita. Mutta demarit ja kokoomuslaiset maksattaakin kaikkien euroopalaistenkin pankkien velat meillä suomalaisilla veronmaksajilla.
Samoin demut, vasurit ja sekoomuslaisethan ne on suomen kunnat ajaneet tähän ahdinkoon, ei perussuomalaiset. Nehän näitä kuntia on tähän asti hallinneet, ja se näkyy palveluiden alasajoina. Vai voitko todistaa muita valheitasi."Heh heh. Kerro yksikin, joka on maksattanut takaajilleen velansa."
Mitä huttua tuokin tarkoittaa? Maksattaa takaajillensa velansa?
Makstattaa takaajilla velkansa?
Maksattaa takaajille velkansa?
Maksaa taakaajiensa velka?
Maksaa takaajille velkansa?
Ja sitten pitäisi ottaa kantaa siihen kuka valehtelee ja mistä.
- Yksi ääni
Vaikka persuilla olisi yli 4000 ehdokasta niin niillä jokaisella on vain yksi ääni. Ja sekin vain omassa kunnassa.
- Kamalaa343
Onko jossain kunnassa järjellisiä persuehdokkaita? Meidän kunnassa ja ympäristökunnissa vain maastopukumiehiä ja kylähulluja persujen listoilla. Eikös persujen ehdokkaita pitänyt näihin vaaleihin jotenkin seuloa, ns. jyvät akanoista. Jos näin on tehty niin hirvittää ajatellakin minkälaiset listat on olleent ennen "seulomista", huh!!!
- miettiii
Onks toi aloittaja jussiwt ehdolla?
- V. Eikkaus
Persut on tähän mennessä ehtineet kehittää jo sellaisen maineen, ettei niitä kehtaa äänestää ainakaan normaalina itseään pitävä kansalainen. On meinaan jo eduskuntaryhmä senmukainen: mm. Hakkarainen, Halla-Aho, Hirvisaari esim vaan H-kirjaimesta mainittuna. Veikkaan, että persuille tulee kuntavaaleissa sellanen 6-7 %:n löysä jytky, mikä on varmaan aikalailla juuri kylähullujen ja muuten vinksahtaneiden osuus väestöstä.
- ps.ehdokas
kok.kuntauudistus saa todellakin heittää syvään suonsilmään....
sdp työssäkäyttialue tarkoittaa vain sitä että missä kunnassa käyt töissä niin maksat verot siihen kuntaan ja sielä kunnassa missä asut niin maksat vain kunnallisveron..
näin saadaan ajettu kuntien taloudet alas siinä SDP tavoite on.
sdp on yrittänyt tätä ennenkin ja huonoin tuloksin -90 luvulla...
kok. missä on säästöt ja mistä ne muodostuu???kertokaa se kansalle...
montako työttöntä pitää saada kuntatyötekijöitä??? - Etkö tiennyt?
Ei niitä persujen ehdokkaita mitenkään seulota. Jokainen joka pyrkii ehdokkaaksi niin pääsee ehdokkaaksi.
- harhasi/toope
Demuehdokkaita haavilla kadulta..
Kyllä luopiopuolueiden lätyt lätisee..
- ei oo totta
Ja taas on persut asialla. Ja vielä vaativat aseenkantolupaa kaikille persuille, kauheeta!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288478960470.html - Ei kai ny sentään
Sii pyrkiikö joku muka oikeesti persujen ehdokkaaksi? Siis joku muu kuin nuo jo mainitut maastopukuäijät ja kylähullut???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671
