Onkohan J. Ykä ihan viisas?

... köyhä, varas...

Vai johtuuko hallituspolitiikan käsittämättömyys siitä aikanaan syötetystä onnettomasta joukko-opista? Kyllä Yrjö Väisäsen matikankirjan lukenut sai ihmetellä: unoinin alkioiden liitäntälain mukaan pikkupojat laskeskeli yhteen sisisliskojen ja käärmeitten joukkoja; tulokseksi saatiin vissiin vaskitsoja?

Nyt laksetaan yhteen vauikkapa kaksi köyhää kuntaa ja saadaan tulokseksi yksi rikas kunta? Voi pojat, on siinä joukko-oppi ojaan lapsoset kaatanut? Ei pitäis, jos ei osaa.

Entä sellainen logiikka, jossa köyhyydessä ja ankarissa oloissa vyötä kiristämällä elänyt vähäinen kansa saa maksaa suurten lämpimien maiden, ilman veronveroa herroiksi eläneiden kansalaisten velat ja velvoitteet? Väärin ymmärrettyä joukko-oppia tämäkin? Onkhohan meidän hallitus ihan viisasta porukkaa kaikkineensakaan?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kate Ellinen

      Mitä toi nyt sit on? Sata miljardia sinne toinen tänne. Ei me sitä jouruta maksamaan, nuoremmat sen kärsii, Sano kateine.

    • Reenikin...

      Rehnikin puhuu kuin tuuliviiri: milloin mitäkin, jos sitäkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe