Kaksi kysymystä

Kenttäpostia'

Tuli mieleen, vanhaa poikavuosien postimerkkialbumia katsellessa, että olisiko kovin suuri rike, jos ottaisi sieltä jonkun vanhan merkin ja liimaisi sen kirjekuoreen ikään kuin koristeeksi normaalin nykyajan postimerkin viereen. Jos se vanhan postimerkin leima jollain lailla häiritsisi, niin onhan niitä leimaamattomiakin merkkejä. Olisi humoristista, jos kirjeen saapuessa siinä komeilisi vaikka Mannerheim tekstillä Itä-Karjalan sotilashallinto.

Eli kysymys on siitä, voiko kirjekuoren "koristella" kuten haluaa. Voihan koko kuoren ymmärtääkseni tehdä itse vaikka vahoista aikakauslehdistä. Oleellista lienee, että kuoressa on oikea kayttämätön postimerkki.

Toinen kysymys:
Katselin vanhoja saamiani joulupostikortteja. Eräässä vuoden 1999 kortissa on kaunis ja selvä postileima, mutta siinä lukee "20.12.1900". Kerääkö joku tällaisia virheellisiä leimoja ja onko niillä mitään arvoa.

5

838

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toista en tiedä

      Ei tuon merkin lisääminen varmaan suuri synti ole. Katselin ruotsalaisia kulkeneita joulukortteja, joissa on kaikenlaisia ylimääräisiä merkkejä kirjeensulkijoista alkaen.

    • Zepperuusi

      Kyllähän noille virheellisille postileimoillekin on omat keräilijänsä. Kun on kyseessä noin tuore tapaus niin luusin arvon olevan korkeintaan jonkun kympin tai jotain sinnepäin. Postimerkki-ihmiset ovat kyllä aika hintatietoista porukkaa. Joskus huutokaupoissa oikein naurattaa kun kaikki lopettavat huutamisen kuin seinään, kun joku imaginaarinen hintaraja tulee vastaan. Yleensä raja kulkevat, jos ei sentin, niin ainakin euron paikkeilla. Aloittelija voi näin ollen helposti saada mukavan lisän kokoelmaansa, jos vaan viitsii maksaa 50senttiä tai euron enemmän kuin on merkitty johonkin luetteloon ko. merkin markkinahinnaksi. Joskus (tai ehkä useimmiten) loppuhinta jää vielä selvästi tuon luettelohinnan alapuolelle.

    • Postin sivuilta löytyy ohjeet, mihin kohtiin kirjekuoren etusivua mitäkin laitetaan.

      Muistan lukeneeni jostain vanhemmista ohjeesta, että kuoren oikea ylänurkka olisi varattu vain postimaksua varten, joten siihen ei sitä Marskia silloin saanut laittaa.
      Enpä silti usko, että nykyään postissa kiinnitetään huomiota asiaan, niin paljon tulee kuoria ilman leimaakin.

    • Postitorvi

      En ole asiantuntija, mutta en usko, että nuo postin virheleimat nyt sentään kymppejä maksavat. Keräilijöitä tuntien hinnat liikkuvat korkeintaan euroissa.

      Kuinkahan yleisiä/harvinaisia nuo mahtavat olla?

    • Ostaisin tuon kuvailemasi postikortin, mikäli se on myytävänä.

      [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      159
      1518
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1180
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      879
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      801
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      717
    6. 52
      690
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      685
    8. 76
      586
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      582
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe