ONKO TÄMÄ SUOMEN SUURIN TALOUSRIKOS????

HULLULANDIAN TOUHUA

Euroopan vakausmekanismi on anonyymi, monikansallinen, syytesuojattu osakeyhtiö, jolle Suomi liittyessään maksaisi heti 1,44 miljardia euroa, sekä sitoutuisi maksamaan tulevaisuudessa 11,14 miljardia euroa lisää ilman mitään vastinetta.

Vakausmekanismi luo epävakautta, sillä se kannustaa eurooppalaisia pankkeja ja valtioita vastuuttomaan rahankäyttöön. Jokaisen valtion velvollisuus on tasapainottaa budjettinsa itse, sekä pääomittaa pankkinsa itse. Tukitoimet vain pitkittävät ja pahentavat kriisiä.

Mikä on poliitikkojen vastuu??? (hallitus veturina "käteinen" ja "turbolainen").

Lapsenlapsemme joutuvat maksumiehiksi, vaikka eivät voi mitenkään vaikuttaa tähän suorastaan rahan syytämiseen ja boheemielämää viettäneiden maiden elättämiseen. Pankit ja rahoittajat ottavat hyödyn isoine miljoonabonuksineen, ja vastuut sysätään "sinisilmäisille" valtioille, ja niiden veronmaksajille.

Me saimme hyvän valtion, jossa oli työtä kaikille haluaville, ja valtionvelka oli hallinnassa. TULEVAT SUKUPOLVET SAAVAT KURALLAAN OLEVAN, KONKURSSIKYPSÄN VALTION. Mahtavat kirota meidät alimpaan h--v-ttiin.

Suomi on velkaannutettu erittäin lyhyessä ajassa TÄISIN AMATÖÖRIMÄISEN JA HÖLMÖN TALOUSPOLITIIKAN SEURAUKSENA.

Kun on mennyt hyvin, niin veroja on alennettu ja lisätty markkinoiden ylikuumenemista, vaikka silloin pitäisi nimenomaan kerätä veroja pahan päivän varalle, ja näin tasata suhdanteita. Huonona aikan sitten kiristetään vyötä ja syvennetään lamaa. HARRASTELIJOIDEN PUUHASTELUA, JOKA ON YLIVELKAANNUTTANUT SUOMEN, JA TULOSSA ON KYMMENIEN MILJARDIEN LASKU EUROOPAN "MALLIOPPILAALLE" (=KUSETETULLE).

Hallitus nurin ennen kuin vielä dramaattisempaa pääsee tapahtumaan!!!

5

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tauli tumppari

      Soita pallinaama hannulle niin kultahane tekee sulle ihan oman kusetusropootin joka treidaa hallituksen nurin.

    • ISÄNMAAN MENETTÄNYT
    • Vähän, eikä niin vähääkään, tuntuu hullulta, että pankkeja pitäisi tukea. En mikään kovin välkky tyyppi ole noissa asioissa, mutta musta tuntuisi järkevämmältä tukea sellaista, mikä tukee työllisyyttä. Sillenhän pankit saisivat luottotappioitaan vähennettyä, koska ihmiset pystyisivät maksamaan ottamiaan velkoja, kun saisivat työtä. Nyt höpötetään, että kiinteistöbisnesten (lue; epämääräisten/selittämättömien) takia pankit ovat kaatumassa tai vähintään hätää kärsimässä.

      Eikös se ole yrittäjän riski, että jos kerta on pahasti töpeksinyt, niin sitten menkööt nurin. Ihan sama kohtalo pitäisi olla pankeilla. Pankkien herrat kiikuttavat saamansa tukirahat monen kiemuran kautta jonnekin paratiisisaarille mutkaista tietä näkymättömiin ja karhuavat kuitenkin kovalla korolla sitten niiltä velallisiltaan luottotappioitaan takaisin. Ei tavallinen kansa siitä mitään kostu, jos pankkeja tuetaan.

      Ja mitaan ette voi...

      • Näin se menee

        "musta tuntuisi järkevämmältä tukea sellaista, mikä tukee työllisyyttä."

        Firmojen toiminta tukee työllisyyttä. Firmojen toiminta vaatii pääomaa. Pääoma tulee pankeilta. Pankkien toiminta tukee firmojen toimintaa. Pankkien toiminta tukee työllisyyttä.


    • mallioppilass

      Onko tuolla väliä? nythän ollaan tukemassa valtioita jotka ovat omalla ryssimisellä ylivelkaantuneet... sitten kun suomi on sen seurauksena itse konkurssissa, käsi ojossa EU:n kassaan rahaa pyytämään. tokihan ne meitä auttaa, sehän on selvä. juu... olemmehan mallioppilas!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      149
      1737
    2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1581
    3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

      Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
      Joensuu
      29
      1196
    4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1141
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      86
      1008
    6. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      951
    7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      351
      923
    8. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      61
      798
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      781
    10. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      50
      766
    Aihe