mulla on em. auto 1,6L koneella jossa on ollut hieman käynnistysvaikeuksia. moottorin edessä siinä tuulettimen yläpuolella näyttäis olevan pätkä litteää maadoitusjohtoa mutta se on poikki... onko tieto pitäiskö siinä olla ja mihin se menee?
opel astra g, 2001, maadoituskaapeli
2
1769
Vastaukset
- astraali...
maadoitusjohto kyseessä. Itsellänikin oli mennyt tämä poikki ( 1.6 16v-koneisesta Astrasta ). Tärinä katkaisee sen ajan mittaan. esim: Motonesistä/ Biltemasta löydät uuden. Itse ostin sen, Motonetistä ( mittojen mukaan, löytyy noita johtoja ). Maksoi muutaman euron. Maadoitusjohtohan menee myös akulta autoan runkoon. Tuo mainittu kaapeli, varmistanee moottorin / startin toimintaa. Startti saanee nyt jonkin muun kontaktin kautta miinusta. Korjaa pikimmiten tuo rikkinäinen kaapeli. eivät liene Opelin insinöörit sitä turhaan laittaneet.
- astraali...
kiinnityspiste siinä moottorin lohkon kupeessa. katkennut lattakaapelin tumppi lienee edelleen sen pultin alla. Pultti on "erikoismallia", jokin torx-mallinen, mutta siihen käy/pultin saa auki, sopivankokoisella hylsylläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457352
- 324068
- 573595
- 503120
- 172796
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons492299- 532297
- 372258
- 432248
- 162236