Kompostit pihan perällä... Lehtikomposti ja talous-sellainen. Talouskomposti on tietysti suljettu, varmistettu haittaeläimiltä, mutta mutta;
Lehtikomposti on tietty avonainen, johon pitkin kesää kerätään ruohonleikkuutähteet, ja kaikkinainen kasvijäte. Oksat silppurilla pieniksi, ja mikä niistä jää muun tarpeen yli, lehtikompostia hapettamaan.
Sitten se ristiriita; Lehtokotilot. näyttävät viiihtyvän lehtikompostin lähistöllä ja niitä on paljon. Samoin niitä löytyy pensaiden juurilta, mihin olen laittanut ruohosilppua katteeeksi.
En viitsisi tehdä suljettua lehtikompostia, koska se taitaisi olla aika isotöinen toteuttaa, tilavuus ei ihan pieni. Ehkä tähän on turha kysellä neuvoja, mutta jos joku on keksinyt hyvän niksin asiaan, niin lueskelen mieleeläni vastauksianne.
Ristiriita
Komposti ja kotilot
1
163
Vastaukset
Kylväpä tuhkaa kompostin ympärille, kotilot eivät tykkää siitä.Toinen konsti on pyydystää niitä kyljellään olevaan astiaan, jossa on vähän olutta pohjalla ;-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855040- 473482
- 1053335
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj342521- 1992503
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️252109- 1332059
- 201799
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51689- 1821668