eli ihan vaan mielenkiinnon vuoksi utelen teiltä
eli
ikäsi?
onko synnytyksiä?
kuukautiskipuja? millaisia? kestääkö kauan?ollut aina vai nuorempana vai tullut myöhemmin?
ovatko kuukautisesi aina kivuliaat?
runsaat, niukat, normaalit?
onko ovulaatiokipuja? millaisia? kestääkö kauan? ollut aina vai nuorempana vai tullut myöhemmin?
myös onko endometrioosia?
tai ärtynyttä suolta?
itse 27v
ei lapsia
aina ollut kivuliaat kuukautiset joihin ajoissa otettu burana 400 auttaa, kivut alkaa kun kuukautiset (kerran on ollut jo ennen kuukautisia viikon lievää kipua) ja joskus ei ole kipuja paljon yhtään. Jos on niin alaselässä ja vatsassa. Joskus oli runsaammat, nyt ilmeisesti burana tai stressi niukentanut. Yhteen aikaan liian kauan istuminen sai mahassa paineen tunteen aikaan ei enää.
Ovulaation olen kai nuorempanakin tuntennut mutta nyt vasta älynnyt että se on ovulaatio. Samalla tullut muitakin oireita ovulaatioon liittyen, esim suonenvetoa alapäässä, lievää selkä ja alavatsakipua, ovulaatiohetkellä pistää alavatsaan yleensä oikealle, välillä eka oikeelle parin päivän päästä vasemmalle ja joskus pissahädän tunne. Vaivat kestää yhteensä useemman päivän.
Endometrioosia ei ole (toivottavasti. Lääkärille olen kuukautiskivuistani maininnu kyllä, ja se aina ollut kivuliaat kuukautiset ja se että ei edes aina satu paljon ja se että perusburana auttaa kai on normaalia vaivaa vaan) minulla on myös ärtynyt suoli ja siksi vatsani on herkempi ja tunnen esim. ilman suolistossa kivuliaampana kai kun ns. normaalit ihmiset. Ja ärtynyt suoli naisilla voi olla ilkeä juuri kuukautisten aikaan
Olisi mukava tietää onko kohtalotovereita, olen vähän googletellut ja lukenut että mm. tuo ovulaatiokipu on aika yleistä, en vain ennen ole sitä älynnyt mitä se pistävä tunne on. kiitos jos vastaat
ovulaatiokivut ja kuukautiskivut KYSELY
4
577
Vastaukset
- mr
Olen 37-vuotias ja ei ole synnytyksiä. Aiemmin kuukautiseni olivat hyvin runsaat ja kipuja esiintyi kuukautisten alkupäivinä ja lääkettähän niihin piti ottaa. Sitä en muista oliko koskaan ovulaatiokipuja. Mutta, vajaa vuosi sitten asennutin hormonikierukan ja se on tuonut muutoksia, vuoto on vähentynyt huomattavasti (tosin tiputtelua esiintyy). Kuukautiskipuja esiintyy edelleen ja uutena ilmiönä on ovulaatiokivut, ne ovat jopa niin voimakkaita että joudun ottamaan särkylääkettä ja kieltämättä tuo jurppii, aiemmin kun ei moista vaivaa ollut.
- hup
up
- 19+8
29-vuotias, ei lapsia. Suurin haitta ovulaation aikoihin muutamana päivänä ja kuukautisten parin ensimmäisen päivän ajan on pahoinvointi ja turvotus. Olo on etova, enkä voisi kuvitellakaan mitään herkuttelua silloin.
- kipuja muttei luomu
25-vuotias, ei lapsia. Ihan nuorena mulla ei ollut kuukautiskipuja mutta sen jälkeen niitä on ilmaantunut. Nyt kun on kuparikierukka, niitä on eniten. Kuparikierukasta mulle aiheutuu suurimmaksi osaksi vihlaisuja ja polttoja. Sitten on sellasta jomotusta ja särkyä. Joskus kun ilmaa kiertää suolistossa niin se tekee kipeetä. Tuntuu että koko alapää on herkillä kuukautisten aikaan ja esim. vessassakäyntikin voi tuntua tosi pahalta ellei jopa sattua. Joskus kivut enteilee menkkojen alkua jo viikko etukäteen satunnaisina polttoina ja vihlaisuina, mutta usein ne kuitenkin jää siihen että kun menkat alkaa niin ekat 3-4 päivää sattuu ja sitten helpottaa. Joudun syömään kipuihin miranaxia, joka onneksi auttaa. Joskus pääsen helpommalla mutta kokonaan kivuttomat kuukautiset eivät koskaan ole. Joskus oli niin pahoja kipuja että vaikka olin ottanut maksimimäärän lääkkeitä niin silti jouduin kippurassa kouristelemaan sängyllä, tuntui kuin oltaisiin sisuskaluja repimässä ulos. Poltot saavat aikaan kylmän tuskanhien. Kierukan kanssa menkat ovat vaihtelevat runsaudeltaan. Joskus ne ovat vain vähän normaalia runsaammat ja joskus suojat pettävät jo tunnissa. Vaihtelee paljon.
Jos olisin luomu ilman kierukkaa niin olisi mulla silti kipuja, mutta nuo poltot jäisivät pois enkä välttämättä tarvisi näin vahvoja lääkkeitä kipuihin. Lisäksi vuodot olisivat maltillisempia ja mikä tärkeintä, kestäisivät vähemmän aikaa. Luomuna menkat kestäis 3-4 päivää, kun nyt ne ovat pahimmillaan yli viikon, eivätkä kierukan kanssa lopu mitenkään selkeästi vaan loppuu- ei lopukaan -loppuupa sittenkin- vaan eipäs sittenkään..
Ovulaatiokipuja en muista, joskus saattaa nipata mutta yleensä ei. Endometrioosia ei kai ole, ei sitä ole tutkittu mutta ei oo varmaan syytä olettaa että edes olisi. Ärtynyttä suolta ei kanssa kaiketi ole, mutta tietyt ruoka-aineet saa kyllä suolen huonovointiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413898Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101655Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23811- 44784
- 67779