En meinannut pysyä mopoauton perässä Asemantiellä. Itse ajoin välillä jopa ylinopeutta eli 60-70, mutta punainen, parilla valkoisella pystyteippauksella koristeltu mauto sinnitteli edelläni.
Samana päivänä Pikkolan s-marketin kohdalla liikenneympyrässä valkoinen mopoauto ajoi pari ylimääräistä kierrosta ennenkuin poistui ympyrästä. Kuskilla iloinen, lapsenhymy naamalla.
Vielä kolmas törmääminen mopoautokulttuuriin samaisena päivänä: kolme mopoautoa jonossa kiersivät Kirkkoharjun koulun kohdalla olleen tilapäisen hidasteen vastaantulevien kaistan kautta, vaikka vastaan tuli autoja. Läheltäpititilanteita riittää ja risteyksistä tullaan jarruttamatta ja sumeilematta eteen toiset väistää-mentaliteetilla.
Onko liikenne nuorten mielestä jokin tietokonepeli tai seuraleikki vailla ikäviä ja hengenvaarallisia realiteetteja ???
Mopoautoilijat
6
281
Vastaukset
- 98
Oooko katkera kun ei ittelläs pienenä ollu varaa mopoon ?
- vammaista touhua
Ei noita pellevehkeitä eli mopoautoja ole ollut kovin kauaa vielä kakaroilla käytössä. Moni on elänyt nuoruutensa ilman hengenvaarallisia leluja.
Hävettäisi istua mopoautossa, ennenvanhaan tuontapaiset laitteet kuuluivat INVALIDEILLE!
- 16+16
Mutta rekisteritietoja et ottanut ylös ja soittanut poliisille? Täällä keskusteluissahan se lain ja järjestyksen valvonta tehokkaasti tapahtuukin juu..
- sahalahden tappojyrä
itte vedän tassan varmasti päälle jos mopoauto tulee kolmion takaa tms. vastaan. Poliisi kysyy että miksi jarrutus myöhästyi niin "olin vähän väsynyt ja katsoin tuossa pellolla lentänyttä haukkaa"
- Z31
Käy allekisrjoittamassa adressi tästä: http://www.adressit.com/mopoautojen_ja_mopojen_rakennenopeudeksi_60_kmh
Mopoautojen ja mopojen rakennenopeudeksi 60 km/h
Lakimuutos 1:
Olisi kaikkien liikenteessä liikkuvien eduksi, että mopoautojen rakenteellinen nopeus nostettaisiin 60 km/h.
Mopoautot ovat hyvä ja käytännöllinen kulkuneuvo nuorisolle ja tulevaisuudessa ikääntyvälle kansakunnallemme, myös ehtoopuolen liikkujille. Mopoautot aiheuttavat jatkuvasti ongelmia juuri kaupungin ympäristöalueilla missä on 60 km/h rajoitus. Koululaiset lähtevät aamulla samoihin aikoihin liikkeelle kuin töihin menevät ihmiset ja kun mopoauto kulkee vain 45km/h ovat ne aina aiheuttamassa tukkoja ja ohituksia. Tutkimusten mukaan alinopeutta ajava ajoneuvo joutuu moninkertaisesti useammin liikenneonnettomuuteen kuin hiukan ylinopeutta ajava. Tarkoittaa siis sitä, että kun yksi ajoneuvo ajaa muuta liikennettä hitaammin, kaikki muut joutuvat huomioimaan sen hitaamman ajoneuvon ja kääntäen. Mopojen rakenteellinen nopeusrajoitus on peräisin jostain -40-50 luvulta jolloin esim. mopojen jarrut olivat rumpujarruja kun nykyisin lähes poikkeuksetta on siirryttylevyjarruihin samoin jousitukset, renkaat, valot, vilkut ym. ovat kehittyneet huimasti.
Lakimuutos 2:
Toinen seikka, johon haetaan lakimuuotosta on se, että mopoautoksi hyväksytään nykyiset markkinoilla olevat pienet autot:
Esimerkiski otan Citroen C1, ja monia muita saman kokoluokan autoja, joihin asennetaan elektroninen nopeudenrajoitin 60 km/h. Tällaisia rajoittimia on jo olemassa ja kustannusluokka on n. 500 euroa. Auto ja rajoitin katsastetaan kuten normaalisti autot ja kun nuori täyttää 18 ja saa kortin poistetaan rajoitin ja sama auto toimii normaaliautona. Uusi mopoauto maksaa n. 13 000 euroa sitä vastoin mainitsemani eimerkkiauto Citroen C1 maksaa n.11 000 euroa. Viisi vuotta käytettynä vastaavat hinnnat ovat 8000 euroa vs. 4000 euroa. Tässä ei ole mitään järkeä että pienikokoisista, ja turvallisista suuren volyymin valmisteista ei Suomessa saa tehdä mopoautoa. Nämä pienet autot ovat turvallisuudeltaan valovuosia edellä mopoauton turvallisuudesta ja samalla kustannustaso painuu sekä uusien että kaytettyjen ajoneuvojen osalta alemmaksi.
Syy miksi "oikeaa autoa" ei hyväksytetä mopoautoksi on se, että mopoautoilla on oma direktiivi, joka määrää mopoautoille tehtävät törmäys turvallisuus ym, testit. Vaikka nämä testit ovat huomattavasti alemmat vaatimustasoltaan kuin normaaliliikenteen autoilla, on valmistajan kuitenkin ne tehtävä jotta ajoneuvo saadaan Suomeen rekisteriin. Mopoautojen pienen menekin vuoksi autotehtaiden ei kannata alkaa tekemään näitä testejä ja tässä on se toinen pointti mihin me haetaan muutosta!
Ottakaa hyvät kansalasiet kantaa tähän asiaan ja levittäkää tätä sanomaa, varmasti tekin olette aamuisin miettineet tätä ongelmaa toihin ajaessanne! - vanha juttu mutta
lieneeköhän ollut edes mopoauto. niitä mopoauton näköisiä kotteroita on laillisesti paljon tehokkaampiakin ajoneuvoja. niitä ei ajeta tietenkään mopokortilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341987Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291021- 69872
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261757Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65749- 12721
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132685- 83680
- 26666
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.208663