Olen useamman kerran kirjoittanut, että ihmisen aivoissa törmäilevät atomit ja sähköimpulssit eivät kykene ajattelemaan, vaan siihen tarvitaan Jumalalta saatua henkeä ja sielua.
Moni ateisti on yrittänyt selittää, että atomit tiettynä kokonaisuutena synnyttäisivät tietoisuuden ja älyn. Tämä pitääkin paikkansa osittain, mutta se edellyttää tiettyjä ehtoja.
Kaikki tiedämme, mikä on palapeli. Se koostuu yksittäisistä osista, paloista, jotka erillisinä eivät muodosta mitään kuvaa. Mutta kun palapelin osat asetetaan oikeille paikoilleen, saadaan kokonaisuutena järjellinen kuva. Ehtona kuitenkin on, että palapelin kaikki osat ovat tallella ja ne ovat oikeilla paikoillaan. Tässä onkin koko pointti.
Autokin koostuu monista eri osista. Se toimii, jos kaikki osat ovat paikoillaan. Mutta jos joku oleellinen osa, kuten moottori tai pyörät puuttuvat, auto ei toimi, vaikka jäljellä olevat osat asetettaisiin miksi kokonaisuudeksi tahansa. Muut osat eivät myöskään pysty suunnittelemaan puuttuvaa moottoria ja pyöriä. Auton valmistaminen vaatii suunnittelijan, älyllisen persoonan ja useampiakin.
Sama koskee ihmisen aivoja. Se on kuin palapeli, joka ei toimi elleivät sen kaikki osat: henki, sielu ja atomeista koostuva materia, ole tallella ja oikeilla paikoillaan.
Jos tämän palapelin paloista tärkeimmät palat, henki ja sielu, puuttuvat, aivot eivät toimi, vaikka jäljellä olevat palat, atomit, asetettaisiin miksi kokonaisuudeksi tahansa. Palapeli ei voi myöskään koskaan itse koota palasia ja asettaa niitä oikeille paikoilleen kokonaisuudeksi, vaan se edellyttää palapelin ulkopuolista älyllistä persoonaa.
Aivan kuten auton valmistaminen edellyttää älyllisen suunnittelijan olemassaoloa, myös aivojen äärimmäinen monimutkaisuus edellyttää älyllistä suunnitteljiaa eli Jumalaa.
Kun ihminen kuolee fyysisesti, hänen aivojensa "palapelistä" poistuu juuri nämä ratkaisevat palat, henki ja sielu. Silloin hän ei tässä fyysisessä maailmassa ajattele tai tiedosta mitään, vaikka aivojen kaikki muut palikat, atomit, olisivatkin kohdallaan.
Ateismi ja tietoisuus
12
105
Vastaukset
"Kun ihminen kuolee fyysisesti, hänen aivojensa "palapelistä" poistuu juuri nämä ratkaisevat palat, henki ja sielu. Silloin hän ei tässä fyysisessä maailmassa ajattele tai tiedosta mitään, vaikka aivojen kaikki muut palikat, atomit, olisivatkin kohdallaan."
Ihminen ei ole kuollut, jos kaikki palikat, atomit ovat kohdallaan.On aikoihin eletty kun Jaakobin aloituksista tehdään covereita.
- sieluntietoinen
"Ihminen ei ole kuollut, jos kaikki palikat, atomit ovat kohdallaan."
Entä jos sielu ei ole kohdallaan?- kretarded
>>Entä jos sielu ei ole kohdallaan?
Pystyisikö tätä havainnoimaan jotenkin?
- kretarded
Jännä että tietoisuus on kuitenkin tasan riippuvainen ainoastaan niistä fyysisistä palapelin osista.
- tieteenharrastaja
Arveletko moninkertaisen toiston muuttavan tuon väitteesi tiedoksi:
"Olen useamman kerran kirjoittanut, että ihmisen aivoissa törmäilevät atomit ja sähköimpulssit eivät kykene ajattelemaan,.."
Ihmisaivojen sähkökemia ja -kenttä ovat riittävän mutkikkaita sisältääkseen havaitsemamme aistitoiminnot ja ajattelun. Vaikka emme tiedäkään tarkemmin, miten se siellä tapahtuu, välttämättömien lisäosien ehdottaminen sen mahdollistamiseksi on uskomus eikä tiedettä.
"Kun ihminen kuolee fyysisesti, hänen aivojensa "palapelistä" poistuu juuri nämä ratkaisevat palat, henki ja sielu."
Fyysisessä kuolemassa ajattelu lakkaa juuri siinä tahdissa kuin aivojen sähkökemia sammuu. Paikallisissa aivovaurioissa vaikutus ruumiintoimintoihin on riippuvainen hermosoluvahinkojen paikoista ja määrästä. - naurettava satu
Jos sinulta revitään silmät päästä, et enää koskaan tule näkemään.
Jos sinun kuuloelimesi poistetaan, et enää koskaan tule kuulemaan.
... jne. kaikkiin aisteihin.
Jostain syystä sielu ei auta tässä kohtaa yhtään, mutta kummasti kun "tuonpuoleiseen" siirrytään niin tietoisuus, ajattelu ja aistit toimivat mainosti pelkän sielun voimin. >Olen useamman kerran kirjoittanut, että ihmisen aivoissa törmäilevät atomit ja sähköimpulssit eivät kykene ajattelemaan, vaan siihen tarvitaan Jumalalta saatua henkeä ja sielua.
Varmaan, mutta ei tuokaan väite toistamalla todemmaksi muutu.All I read is one big argument from ignorance...
"Koska teillä ei ole parempaa selitystä niin jumala"... -.-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943749Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512632- 1561314
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741200Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139- 46924
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt205760