Kawasaki Zephyr 1100:n tyhjäkäynti

Mistä johtuu tuo karkea tyhjäkäynti?
8759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ominaisuus kylmänä. Mutta kun on ajanut noin 80-100km, niin sitten tasottuu. Onkohan siinä liikaa öljyä koneessa, tai sitten polttoaineen syöttöpuolella jotain tukosta? Jos karkeaa käyntiä lämpimimänä, niin sitten bensapuoli? Jos kylmänä niin sitten voitelupuolella onkhelma? Myös venttiililaitteisto on sellainen, että se voi jonkin verran rallattaa. Kyseessä ei ole kuitenkaan tod. näk vakavat asiat. Vaan hyvä pyörä.

Äänestä
  • Tarkoitin tuon mallin ominaisuutta, en vikaa. Kuuluuko se vaihteistosta?

    Äänestä

Ostin pyörän, vaikea säätää, menee huoltoon, olen rukoillut jo monasti, saa nähdä tuleeko ajopeli.

Äänestä

Karkea käynti johtuu isoista välyksistä ja karkearakenteisista osista. Jokapaikassa kun on välystä, niin kyllä rallaattaa ja ronksuttaa, kilinät säestää.

Äänestä

Kylmän moottorin sisällä oleva ketju rallattaa, mutta jo kilometrin ajon jälkeen rallatus vähenee ja loppuu. Kylmänä käynnistäessä tyhjäkäynnin kierrosluku on alhaisempi kuin lämpösen koneen ja voi aiheuttaa nikottelua. Oikea tyhjäkäyntikierrokset on 1050 r/min. Ja kylmää moottoria lämmittäessä kierrokset ei saisi nousta yli 2000 r/min. Kierrosluvun säätöruuvi on bensahanan vieressä.

Kaasarin tulvimisen takia otin kaasutimen irti koneesta. Puhdistin sen, vaihdoin tiivisterenkaat ja laitoin takaisin. Nyt moottorin käyntiäänikin on parempi ja kyyti tasaista. Eikä tulvi. Kaasutinyksikön irrotus/ takaisinlaitto oli aika työlästä.

Äänestä

Omasta synkkasin tarkalla mittarilla kaasarit ja säädin jakoketjunkiristäjän vähän tiukemmalle, niin johan käy kuin vesijäähdytteinen.
On muuten ihme kone, tarkistin venasäädöt, edellinen omistaja oli jättänyt tekemättä vaikka oli ajanut noin 30tkm ja säädöt oli edelleen juuri niinkuin pitää.

Äänestä

Tuo oli kiva lukea. Koska viime venasäädöistä ei tietoa ja mittarissa 50 tkm. Moottori toimii hyvin ja ääni ok.

Äänestä
  • Kannattaa kuitenkin vaikka tuossa talven aikana tarkistaa, mikä on tilanne, aina ei äänestä voi kaikkea päätellä. Omalla kaikkijaan ajettu noin 70 tkm, Kawasaki suosittaa tarkistusvälin 12 tkm. mutta vaikuttaa melkein ikiliikkujalta tuo Zephyr, mitä noita Kawoja on tullut ruuvattua 30 vuotta. Tuo konehan käy hyvin, vaikka säädöt menee kiinni, kuten nuo vanhemmat Kawat. Zephyrissähän on erikoisen hyvä ja vahva öljykierto venttiilikoneistoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tut8t89 kirjoitti:

Mistä johtuu tuo karkea tyhjäkäynti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu