Kouluampumiset syy tähän kaikkeen

Media sanelee

Aselain kiristämisen taustalla ovat nuo pari kouluampumista. Median edustajat keksivät hyvän keinon repiä rahaa noista tragedioista. Kirkuvien otsikoiden valossa keksivät muutamat aseita jostain syystä vastustavat tahot käyttää tilannetta hyväkseen.

Kyse ei ole mistään tilastoista, ei siitä että vanha aselaki oli oikeasti ihan toimiva, ampuma-aseella tapetaan määrällisesti vähemmän ihmisiä kuin puukolla ja että alkoholi on useimmiten murhien ja tappojen taustalla. Yhtäkkiä "huomattiin", että "ampuma-ase tappaa".

On siis otettu tunnesyyt voimakkaasti juttuun mukaan. "Asemiehet" vaanivat joka puolella. Ampuma-aseista johtuvaa ahdistusta on pystytty menestyksekkäästi levittämään maassamme viime vuosina. Päättäjät saatiin rumbaan mukaan, koska vastavirtaan kulkeminen median kanssa voisi johtaa poliittisen uran tuhoon.

9

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rehellisyyttä!

      Ongelmiin tarttuminen näennäisestä päästä on poliitikolle helppoa. Ja aseita vastustamalla saa helposti palstatilaa ja kuvan lehteen. Mutta aikuisten oikeasti olemme äänestäneet poliitikot paikoilleen hoitamaan asioita eikä näyttelemään. Olisi mainiota, jos löytyisi sellainen poliitikkojen ryhmä, joka sanoutuisi irti tuosta pelleilystä ja lähtisi aidosti sille tielle, joka on vaikea, mutta rehellinen. Eli poistamaan sitä yhteiskunnallista pahoinvointia, joka sitten ilmenee mielenhäiriöinä. Joista seuraa monenlaista harmia. Harmeista itse asiassa vähäisemmästä päästä nuo muutamat ammuskelut. Mutta kun ammuskelut ovat näyttäviä ja tunteisiin vetoavia, esim. muita ja lukuisampia perhesurmia ei juurikaan pastoilla pyöritellä.

    • Pinkki Ministeriö

      Kouluampumiset ovat taivaan lahja eräille sisäministeriön vasemmistotaustaisille virkamiehille. Näin he saavat ilmaista vetoapua pyrkiessään ideologisin perustein riisumaan tavallisen kansan luvallisista ampuma-aseista. Logiikkaa siinä on yhtä paljon kuin siinäkin että kun afrikassa jengi kävelee miinoihin niin Suomessa pitää miinat kieltää.

      • Järki jättää?

        Varmasti nuo vasurit eivät ilmoittaudu vastuuseen, kun aselain tärvelemisellä luodaan organisoidut laittomien aseiden markkinat. Ja kun niistä sitten seuraa se sirkus mitä siitä tietenkin seuraa.

        On se virkamiehellekin jatkossa hubaa, kun menevät hälytykseen, perheriitaa selvittämään. Sieltä löytyy sekakäyttäjä-perheeisä, joka on tömäyttänyt perheen eri hiippakuntaan. Ja yrittää sitä samaa virkamiehille, nurkan asedealerilta hankitulla aakooneljäseiskalla.

        Olisiko sittenkin parempi pitää kohtullinen hallinta aseista. Kun vaihtoehtona on kohtuuton hallitsemattomuus.


    • 88

      Juhannuksen aikaan lehtien toimittajia vitutti rankasti kun ruumiita tuli kuin liukuhihnalta ja yhtään ei ammuttu. Samoin poliitikot ei ota mitään kantaa rekan nokkaan ajamisiin ei rattijuoppojen tekemiin tappoihin eikä junan alle menoihin ruumiita saa tulla läjäpäin ei mitään kommettia mutta kun jossain nähdään vaikka lelupyssy jo on karvat pystyssä ja huudetaan asekieltoa.

      • On se harmi, kun

        tämäkään:

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012062615758155_uu.shtml

        ei tajunnut ampua mukulaa, vaan raahasi junan alle. Ei tullut asevastaisia otsikoita.
        Ja otsikko: "JÄIVÄT JUNAN ALLE". Siis jäivät noin vain? Olisipa ollut ase mukana, niin olisi otsikot kirkuneet ihan jotain muuta.

        Mutta kuka kysyisi, että MIKSI joku ryhtyy tuommoiseen karmeaan tekoon? Ei todennäköisesti kukaan. Mutta aselakia tulee toki kiristää, niin vähenee nämä ... vai miten se nyt median ja poliitikkojen mukaan meni?


      • ghjktyjktyjk
        On se harmi, kun kirjoitti:

        tämäkään:

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012062615758155_uu.shtml

        ei tajunnut ampua mukulaa, vaan raahasi junan alle. Ei tullut asevastaisia otsikoita.
        Ja otsikko: "JÄIVÄT JUNAN ALLE". Siis jäivät noin vain? Olisipa ollut ase mukana, niin olisi otsikot kirkuneet ihan jotain muuta.

        Mutta kuka kysyisi, että MIKSI joku ryhtyy tuommoiseen karmeaan tekoon? Ei todennäköisesti kukaan. Mutta aselakia tulee toki kiristää, niin vähenee nämä ... vai miten se nyt median ja poliitikkojen mukaan meni?

        tämä tapaus johtuu täysin samasta syystä kuin kouluampumiset ja aselain kiristäminen olisi vissiin tämänkin estänyt?


      • harvennus tervehdys

        Olisi nyt edes joku skandinaavinen viikinki järjestänyt Juhannuksena demarinuorison harvennushakkuut jossakin Nevadansaarella suomalaisen hoplofoobisen median mieliksi!


      • Mielihalut itelläs
        harvennus tervehdys kirjoitti:

        Olisi nyt edes joku skandinaavinen viikinki järjestänyt Juhannuksena demarinuorison harvennushakkuut jossakin Nevadansaarella suomalaisen hoplofoobisen median mieliksi!

        Älä esitä. Olet joku viherpiiper, joka haluaa provoilla aseharrastajien nimissä.


    • .

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      398
      2110
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1949
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe