tillin kasvatuksesta

täti

Hei kaikki viherpeukalot !

Missä mahtaa olla syy, kun keväällä kylvän tillin siemenet maahan ja ne kyllä itävät , mutta kasvaa vain pari senttiä ja muuttuu juuresta ruskeaksi ja kuivuu pois ?

Osaako joku antaa vihjeen mitä pitää tehdä, että saa satoa kun on työn tehnyt?

Sama juttu oli myös viime kesänä, silloin sain vähän pidempää tilliä, nyt ei juuri mitään.

8

7649

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • multa huonoa

      Samalla lailla kävi minulle kun laitoin pari vuotta sitten ostomultaan kukkalaatikkoon ja kyvin siihen tillin. Olisko multa "viallista" vai siemenet huonoja. Mutta kun tomaatin taimet kuoli niin uskon että multa.

      • täti

        Vai meni sinulta myös tomaatin taimet, harmillista !

        Ei ole minulla ostomultaa, vaan ihan kasvimaa on luonnonmultaa, mitä nyt siihen pieneen plänttiin on viime ja toissakeväänä laitettu myös kaupan säkkimultaa.

        Lieneekö niin nykyään, että saadaan ihminen ostamaan multa, siemenet ja sitten vielä mahdollisesti taimet ja lopuksi myös tillit, tomaatit ym, ym.

        Kaikesta harrastuksesta saa maksaa, jos vähänkin saa suuhun omalta pihalta suoraan on se niin hyvää ! ( minulla tomaatin taimet voi hyvin )


    • iuyuuhy

      Hei täti!

      Itselläni oli samaa ongelmaa mm. mansikan ja porkkanan siementen kanssa.

      Sen huomasin että lannoitettuun multaan ei missään tapauksessa voi laittaa siemeniä itämään. Ne kasvavat liian nopeaa ja "palavat" sitten pois. Multa on liian voimakasta. Eli siis taimimultaa pitää olla, ei mustaa multaa, näin sanoo ainakin viksummat :)

      Itselläni onnistui nuo vasta kun laitoin ne pihalta kannettuun perus lannoittamattomaan puutarhamultaan. Siemenet idätin sisällä ja heti vein pihalle kun olivat itäneet.

      En tosin vieläkään täysin ymmärrä mikä kuihdutti pienet taimen alut pois, mutta epäilen pääsyyksi liian lämmintä (sisä)ilmaa ja huonoa multaa.

      Toivottavasti onnistut tillisi kanssa! Yksi hyvä konstihan on ostaa kaupasta ruukkutilli ja lyödä se multaan, kasvattaa myös ihan hyvän sadon :)

    • hortonoomi

      no jaa, mulla kasvihuoneessa turve alla, ja säkkimulta päällä, tomaatit n metrisiä, tilli 40cm, kurkut, salaatit herneet kaikki OK.
      ps.oon mies..

      • dsaadsasd

        No sehän varmaan johtuukin juuri siitä että olet mies! Vai mitä oikein hait...?


      • Hohooortonomiaa
        dsaadsasd kirjoitti:

        No sehän varmaan johtuukin juuri siitä että olet mies! Vai mitä oikein hait...?

        juurikin siitä, tiedän kuinka päin siemet tulee maahan, jne. Kannattaa tumpelon ostaa kaupasta tillinsä.. eikä siinä kiukutella.


    • Tilli kannattaa kyllä kylvää aikaisin, mutta pitää tietää oikeat konstit. Kun Suomen kevät ja alkukesä on aina enemmän tai vähemmän koleaa (tänä vuonna enemmän), kannattaa AINA pitää kylvön päällä hallaharsoa ainakin kuukauden ajan. Se tasaa kosteutta ja pitää lämpöä. Maahan laitetaan kohtuullisesti lannoitetta ja multaan sekoitetaan aina riittävästi hiekkaa. Tilliä ei pidä myöskään kasvattaa samassa penkissä kahtena peräkkäisenä vuotena.

      Näillä konsteilla minun tillini on aina onnistunut. Tänäkin vuonna sadosta näyttää tulevan runsas ja kukoistava.

    • tillin olemus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      975
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      916
    3. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      108
      875
    4. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      62
      792
    5. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      62
      696
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      27
      642
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      541
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      44
      535
    9. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      517
    10. 42
      499
    Aihe