Hei kaikki viherpeukalot !
Missä mahtaa olla syy, kun keväällä kylvän tillin siemenet maahan ja ne kyllä itävät , mutta kasvaa vain pari senttiä ja muuttuu juuresta ruskeaksi ja kuivuu pois ?
Osaako joku antaa vihjeen mitä pitää tehdä, että saa satoa kun on työn tehnyt?
Sama juttu oli myös viime kesänä, silloin sain vähän pidempää tilliä, nyt ei juuri mitään.
tillin kasvatuksesta
8
7547
Vastaukset
- multa huonoa
Samalla lailla kävi minulle kun laitoin pari vuotta sitten ostomultaan kukkalaatikkoon ja kyvin siihen tillin. Olisko multa "viallista" vai siemenet huonoja. Mutta kun tomaatin taimet kuoli niin uskon että multa.
- täti
Vai meni sinulta myös tomaatin taimet, harmillista !
Ei ole minulla ostomultaa, vaan ihan kasvimaa on luonnonmultaa, mitä nyt siihen pieneen plänttiin on viime ja toissakeväänä laitettu myös kaupan säkkimultaa.
Lieneekö niin nykyään, että saadaan ihminen ostamaan multa, siemenet ja sitten vielä mahdollisesti taimet ja lopuksi myös tillit, tomaatit ym, ym.
Kaikesta harrastuksesta saa maksaa, jos vähänkin saa suuhun omalta pihalta suoraan on se niin hyvää ! ( minulla tomaatin taimet voi hyvin )
- iuyuuhy
Hei täti!
Itselläni oli samaa ongelmaa mm. mansikan ja porkkanan siementen kanssa.
Sen huomasin että lannoitettuun multaan ei missään tapauksessa voi laittaa siemeniä itämään. Ne kasvavat liian nopeaa ja "palavat" sitten pois. Multa on liian voimakasta. Eli siis taimimultaa pitää olla, ei mustaa multaa, näin sanoo ainakin viksummat :)
Itselläni onnistui nuo vasta kun laitoin ne pihalta kannettuun perus lannoittamattomaan puutarhamultaan. Siemenet idätin sisällä ja heti vein pihalle kun olivat itäneet.
En tosin vieläkään täysin ymmärrä mikä kuihdutti pienet taimen alut pois, mutta epäilen pääsyyksi liian lämmintä (sisä)ilmaa ja huonoa multaa.
Toivottavasti onnistut tillisi kanssa! Yksi hyvä konstihan on ostaa kaupasta ruukkutilli ja lyödä se multaan, kasvattaa myös ihan hyvän sadon :) - hortonoomi
no jaa, mulla kasvihuoneessa turve alla, ja säkkimulta päällä, tomaatit n metrisiä, tilli 40cm, kurkut, salaatit herneet kaikki OK.
ps.oon mies..- dsaadsasd
No sehän varmaan johtuukin juuri siitä että olet mies! Vai mitä oikein hait...?
- Hohooortonomiaa
dsaadsasd kirjoitti:
No sehän varmaan johtuukin juuri siitä että olet mies! Vai mitä oikein hait...?
juurikin siitä, tiedän kuinka päin siemet tulee maahan, jne. Kannattaa tumpelon ostaa kaupasta tillinsä.. eikä siinä kiukutella.
Tilli kannattaa kyllä kylvää aikaisin, mutta pitää tietää oikeat konstit. Kun Suomen kevät ja alkukesä on aina enemmän tai vähemmän koleaa (tänä vuonna enemmän), kannattaa AINA pitää kylvön päällä hallaharsoa ainakin kuukauden ajan. Se tasaa kosteutta ja pitää lämpöä. Maahan laitetaan kohtuullisesti lannoitetta ja multaan sekoitetaan aina riittävästi hiekkaa. Tilliä ei pidä myöskään kasvattaa samassa penkissä kahtena peräkkäisenä vuotena.
Näillä konsteilla minun tillini on aina onnistunut. Tänäkin vuonna sadosta näyttää tulevan runsas ja kukoistava.- tillin olemus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.815970Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3135363Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie484610Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3123650Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.12217Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1362122Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1001247- 7933
- 154804
- 52675