Pitääkö lähetellä sähköpostia jokaiseen ja kysellä onko lainaa? Vastaus on varmaan "joo ei ole enää, mutta nyt on eli maksa vaikka tuo 134 alv viiv.korko" vai miten saisin kokonaisvelkani tietoon?
Mitä jos ei tiedä kelle on velkaa?
24v2v
5242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin siis älä nyt ihan oikeasti väitä ettet tiedä kenelle olet velkaa!! Ehkä hakeutuminen holhoukseen voisi olla ratkaisu ongelmiisi.
Katso tilitiedot, nettipankissa voi listata, hakea pelkät tulo tiedot. Siitä copy / paste lista vaikka wordille. Jonka pohjalta voit soitella, laittaa meiliä firmoille, mikä tilanne (saldo, onko jo käräjille menossa). Perintäfirmoista saa saldotodistuksia ja uo kertoo loput.
"Niin siis älä nyt ihan oikeasti väitä ettet tiedä kenelle olet velkaa!! Ehkä hakeutuminen holhoukseen voisi olla ratkaisu ongelmiisi. "
Minulla oli pikavippejä rästissä 36 kappaletta, että en todellakaan tiennyt mihin kaikkialle olen velkaa. Se holhous olis ollut vuosi sitten ihan hyvä idea.
Sä oot kova luottomies ku et itekkää tiedä!! Paljonko sulla on lapsia maailmalla??
http://rahamaa.fi/?r=6058
Pikavipit siitä veikeitä, että ensin on lainan nimi, sitten on lainaaja ja viimeisenä tulee laskuttaja, joka monesti sama kuin perintä. On semmoinen viidakko, ettei pysy perässä kenelle on milloinkin ja minkä verran velkaa.