Minulla on ollut jo kohta 2 kuukautta outo päänsärky vasemmalla puolella päätä. Särky kohdistuu enimmäkseen ohimolle, korvaan, poskeen ja korvan yläpuolelle. Särky on tosi vaihtelevaa: vihloo, jomottaa, nykii, kihelmöi ja polttelee yms. Nyt lähiaikoina kipu kohdistunut korvan yläpuolelle. Kipu/tunne on tosi häiritsevä, pystyn kyllä nukkumaan yöt hyvin, mutta aamulla alkaa taas sama kipu. Olen päätetyöskentelyssä ja niska ja hartia on ollut useasti jumissa, mutta ei ole koskaan ennen tullut tällaisia tuntemuksia. Olen käynnyt lääkärissä, naprapaatilla, hierojalla ja fysioterapeutilla ja tuntuu että mikään ei auta. Onko kellään ollut samanlaisia tuntemuksia? Miten niistä pääsee eroon?
Outo päänsärky
7
10213
Vastaukset
- Pelokas
Nii ja kun syön niin vasemman korvan yläpuolella tuntuu myös todella oudolta.
- Pelokas
Käy otattamassa selkäydinnäyte saadaksesi selvyyttä asiaasi.
- hipsuliininen
Mene ihmeessä lääkäriin.Minulle tulee mieleen kolmoishermosärky, josta itselläni on kokemusta, mutta se voi olla jotakin muutakin.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00684 - säryt ...
Samoin minulla tuli ensimmäisenä mieleen kolmoishermosärky, aivan kuin edelliselläkin. Muita saamiani diagnooseja samankaltaisista oireista kuin sinulla ovat olleet tensiopäänsärky ja lihasjännityspäänsärky sekä migreeni.
Käyttämieni lääkkeiden perusteella lihasjännitys tuntuu todennäköisimmältä kohdallani, mutta myös yksittäisiä migreenikohtauksia on tullut päänsäryn jatkeeksi viime vuosina. Minulla kipu oli kokopäiväistä ennen kuin aloin saamaan kokovartalohierontaa.
Venyttele tauoilla niska-hartiaseudun lihaksia. Kuvauta aivolisäke. Yksi vaihtoehto saattaa olla aivolisäkkeen kasvain, ei siis aivokasvain. Vain endokrinologi tuntee aivolisäkkeen sairaudet. - Pelokas
Minulla on nyt taas lääkärille aika, toivottavasti nyt saan jotain selvyyttä tähän. Kiitos teille.
- Pelokas
Kävin lääkärissä, minulta otettiin röngtenkuva leukanivelistä ja määrättiin jotain lihasten rentouttavaa lääkettä. On kyllä todella outo tunne tuossa korvan yläpuolella, että oikein pelottaa. Toivottavasti selviää jotain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722729Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252478Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422181Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132016Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1101502- 1671363
- 521032
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28984IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16798Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99791