Outo päänsärky

Pelokas

Minulla on ollut jo kohta 2 kuukautta outo päänsärky vasemmalla puolella päätä. Särky kohdistuu enimmäkseen ohimolle, korvaan, poskeen ja korvan yläpuolelle. Särky on tosi vaihtelevaa: vihloo, jomottaa, nykii, kihelmöi ja polttelee yms. Nyt lähiaikoina kipu kohdistunut korvan yläpuolelle. Kipu/tunne on tosi häiritsevä, pystyn kyllä nukkumaan yöt hyvin, mutta aamulla alkaa taas sama kipu. Olen päätetyöskentelyssä ja niska ja hartia on ollut useasti jumissa, mutta ei ole koskaan ennen tullut tällaisia tuntemuksia. Olen käynnyt lääkärissä, naprapaatilla, hierojalla ja fysioterapeutilla ja tuntuu että mikään ei auta. Onko kellään ollut samanlaisia tuntemuksia? Miten niistä pääsee eroon?

7

10078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pelokas

      Nii ja kun syön niin vasemman korvan yläpuolella tuntuu myös todella oudolta.

    • Pelokas

      Käy otattamassa selkäydinnäyte saadaksesi selvyyttä asiaasi.

    • hipsuliininen
    • säryt ...

      Samoin minulla tuli ensimmäisenä mieleen kolmoishermosärky, aivan kuin edelliselläkin. Muita saamiani diagnooseja samankaltaisista oireista kuin sinulla ovat olleet tensiopäänsärky ja lihasjännityspäänsärky sekä migreeni.

      Käyttämieni lääkkeiden perusteella lihasjännitys tuntuu todennäköisimmältä kohdallani, mutta myös yksittäisiä migreenikohtauksia on tullut päänsäryn jatkeeksi viime vuosina. Minulla kipu oli kokopäiväistä ennen kuin aloin saamaan kokovartalohierontaa.

      Venyttele tauoilla niska-hartiaseudun lihaksia. Kuvauta aivolisäke. Yksi vaihtoehto saattaa olla aivolisäkkeen kasvain, ei siis aivokasvain. Vain endokrinologi tuntee aivolisäkkeen sairaudet.

    • Pelokas

      Minulla on nyt taas lääkärille aika, toivottavasti nyt saan jotain selvyyttä tähän. Kiitos teille.

    • Pelokas

      Kävin lääkärissä, minulta otettiin röngtenkuva leukanivelistä ja määrättiin jotain lihasten rentouttavaa lääkettä. On kyllä todella outo tunne tuossa korvan yläpuolella, että oikein pelottaa. Toivottavasti selviää jotain..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      146
      10947
    2. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      62
      3836
    3. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      39
      3733
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      187
      3592
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      100
      3441
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      89
      3247
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      69
      1904
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      15
      1237
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      915
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      263
      876
    Aihe