Minulla on ollut jo kohta 2 kuukautta outo päänsärky vasemmalla puolella päätä. Särky kohdistuu enimmäkseen ohimolle, korvaan, poskeen ja korvan yläpuolelle. Särky on tosi vaihtelevaa: vihloo, jomottaa, nykii, kihelmöi ja polttelee yms. Nyt lähiaikoina kipu kohdistunut korvan yläpuolelle. Kipu/tunne on tosi häiritsevä, pystyn kyllä nukkumaan yöt hyvin, mutta aamulla alkaa taas sama kipu. Olen päätetyöskentelyssä ja niska ja hartia on ollut useasti jumissa, mutta ei ole koskaan ennen tullut tällaisia tuntemuksia. Olen käynnyt lääkärissä, naprapaatilla, hierojalla ja fysioterapeutilla ja tuntuu että mikään ei auta. Onko kellään ollut samanlaisia tuntemuksia? Miten niistä pääsee eroon?
Outo päänsärky
7
9817
Vastaukset
- Pelokas
Nii ja kun syön niin vasemman korvan yläpuolella tuntuu myös todella oudolta.
- Pelokas
Käy otattamassa selkäydinnäyte saadaksesi selvyyttä asiaasi.
- hipsuliininen
Mene ihmeessä lääkäriin.Minulle tulee mieleen kolmoishermosärky, josta itselläni on kokemusta, mutta se voi olla jotakin muutakin.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00684 - säryt ...
Samoin minulla tuli ensimmäisenä mieleen kolmoishermosärky, aivan kuin edelliselläkin. Muita saamiani diagnooseja samankaltaisista oireista kuin sinulla ovat olleet tensiopäänsärky ja lihasjännityspäänsärky sekä migreeni.
Käyttämieni lääkkeiden perusteella lihasjännitys tuntuu todennäköisimmältä kohdallani, mutta myös yksittäisiä migreenikohtauksia on tullut päänsäryn jatkeeksi viime vuosina. Minulla kipu oli kokopäiväistä ennen kuin aloin saamaan kokovartalohierontaa.
Venyttele tauoilla niska-hartiaseudun lihaksia. Kuvauta aivolisäke. Yksi vaihtoehto saattaa olla aivolisäkkeen kasvain, ei siis aivokasvain. Vain endokrinologi tuntee aivolisäkkeen sairaudet. - Pelokas
Minulla on nyt taas lääkärille aika, toivottavasti nyt saan jotain selvyyttä tähän. Kiitos teille.
- Pelokas
Kävin lääkärissä, minulta otettiin röngtenkuva leukanivelistä ja määrättiin jotain lihasten rentouttavaa lääkettä. On kyllä todella outo tunne tuossa korvan yläpuolella, että oikein pelottaa. Toivottavasti selviää jotain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031655
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271432En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k831268- 621153
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101038Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111999Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall213806Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122743
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20708