Liikennekoulu Mikko

Autokoulu Joensuu

Eilen 28.06 klo 1700 yritin tulla Lidlin pihasta Kuurnankadulle. Olin liikennevaloissa Nesteen ja Lidlin välisessä risteyksessä. Odottelin vuoroani punaisella. Näin kuitenkin koko ajan edessäni poikkeavan kadun liikennevalon toiminnan. Näin, että poikkeavan kadun valo muuttui keltaiseksi. Laitoin kytkimen pohjaan ja ykkösen silmään. Edestäni ajoi Valkoinen volkkari oranssein vauhtiraidoin. Ajattelin, että joku pölvästi ajelee vanhoilla vihreillä. Poikkeavan kadun valo muuttui punaiseksi ja oma valoni vihreäksi. Nostin kytkintä. Autoni lähti liikkeelle. Ja kas, vasemmalta päin punaisia ajoi musta mopoauto kuskinaan tyttö. Mopoauto ajoi autoni etupukurista n. 30 sentin päästä. Mopoauton takaluukussa luki liikennekoulu Mikko ja mopoauto seurasi valkoista vauhtiraidoitettua Volkkaria. Seuraavasta risteyksestä yhdoistelmä kääntyi kohti Kajaania ja sitten Prismalle päin. En enää ihmettele miksi Joensuussa ajetaan niin usein päin punaisia kun kerran jo mopotyttöjä opetetaan tekemään niin autokoulun toimesta. Omia lapsiani tuskin laitan henkensä uhalla liikennekoulu Mikkoon.

9

2195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaisi muistaa

      Kun kirjoittelet tuollaisia julkiselle sivustolle, niin olisi hyvä jos sinulla olisi jotain dokumenttia tapahtuneesta.
      Ihan pelkkä henkilökohtainen todistuksesi ei riitä jos joku lähtee peräämään juttujesi todenperäisyyttä.
      Esim. raastuvassa olet ihan helvetin heikoilla ja saat syytteen perättömästä lausumasta.

      Sanavapauteen ei sisälly ihan kaikenlainen kirjoittelu. Jos loukkaava tms. kirjoittelu kohdistuu yksityiseen henkilöön, yritykseen tai vastaavaan ja on omiaan aiheuttamaan tälle haittaa, niin se tietää yleensä kirjoittajalle rangaistusta.

      Juttujen kirjoittelussa on muistettava, että ne samat säännöt, jotka rajoittavat kirjoittelua lehdissä pätevät täälläkin.

    • Olegoa89

      Aikamoista syyttää Liikennekoulu Mikkoa tässä tilanteessa. Tiesitkö, että itse kuski olisi voinut olla syyllinen tähän tilanteeseen? Autokoulu Mikossa olen B-kortin ajanut ja nyt isoa Aata metsästän. Rennot opettajat, hyvä koulutus sekä ennen kaikkea turvallisuus tien päällä.

      Heidän kotisivuilta löytyy myös puhelinnumero, ei kun sinne valittamaan.
      Turhauttavaa, kun ihmiset miettimättä laukoo semmoisia asioita suustansa
      kun eivät tarpeeksi ole mittineet asiaa.

      -"Hetkonen, vika voi olla jossain muussakin".

      • Niin,

        mutta kun se etukäteen miettiminen on vaikeaa ja tekee kipeää..kaikesta päätellen.


    • meehittoon788

      Tällä ajatusmallilla esim koulujen opettajat(amis jne) ovat vastuussa jos oppilaat eivät pärjääkkään elämässä. Voi pyhäsylvi miten outo kirjoitus aloittajalla onkaan. Sen vielä ymmärtäisin jos parjaus olisi tullut siitä että kyseistä menopeliä olisi ajanut kys. koulun opettaja, mutta niin ei tainnut olla?

    • epäilen tapahtumaa!

      Olisikohan käynyt nyt niin jotta, kyseinen autoilija on kärkkynyt keula jo valoista yli niinkuin siinä liittymässä on yleensä tapana kaikilla! Minun tietääkseni ei vielä mikään autokoulu kauheasti ole kouluttanut mopoautolla oppilaita, kyseinen firma ei ainakaan!

      Ja näin liikennekoulu opettajana olen luullut että jos olet keltaisella valolla risteys alueella niin silloin on oikeus ajaa siitä risteyksestä yli. olenko väärässä?

      Josko viesti ketjun aloittaja katsoisi peiliin ja miettisi oliko itsellä sittenkään vihreä vai punainen?

      Tosi hyvä kirjoittaa tuollaista tämmöiselle keskustelu palstalle sillä epäilen että tarvitset todella hyvät todisteet tapahtuneesta, se voi salissa tuomari tarvita todellakin muutakin todistetta sinulta kuin pelkän sanan ja tämän kirjoituksen.

    • ootko kateellinen?

      voi kuule viestin laittaja, pitäisiköhän siun mennä käymmään vaik silimä liäkärissä ainassii näkö ja värinäkö tarkastuksessa! mut se on tällä sivustolla heleppo onneks selvittee miltä koneelta ja kuka käyttäjä tuon alaku viestin on laittana liikkeelle.
      KUN TUOLLAISEN VIESTIN KIRJOITTAA NIIN SILLOIN ON TODELLAKIN HYVÄ ETTÄ SULLA ON TODELLA HYVÄT DOKUMENTIT TAPAHTUNEESTA! esim video clippi on ihan hyvä olla jos juttu sattuis mänemään esim. raastupaan.

    • Psykologi

      Ettei sinulla vaan ole jotain henkilökohtaista tuota "mopotyttöä" vastaan,kirjoituksesi oli hieman psykologisesti sekava ja jätit keskustelussasi halventavaa sävyä "mopotyttö".lapseni ja tuttavani lapset ovat suorittaneet korttinsa kyseisessä liikkeessä,emmekä ole koskaan havainneet mitään moitittavaa."normaalit" mieleltään terveet henkilöt ottaisivat varmasti yhteyttä kouluun suoraan mikäli havaitsisi jotain tälläistä liikenteessä tapahtuvan . Joskus ihmismieli voi olla arvaamaton ja etenkin henkisesti sairaille ihmisillä asiat voivat mennä julkisiin solvauksxiin ilman syytä.Hyvä Mikko ja koko ykkösluokan henkilökunta !

    • Psykologi

      Ettei sinulla vaan ole jotain henkilökohtaista tuota "mopotyttöä" vastaan,kirjoituksesi oli hieman psykologisesti sekava ja jätit keskustelussasi halventavaa sävyä "mopotyttö".lapseni ja tuttavani lapset ovat suorittaneet korttinsa kyseisessä liikkeessä,emmekä ole koskaan havainneet mitään moitittavaa."normaalit" mieleltään terveet henkilöt ottaisivat varmasti yhteyttä kouluun suoraan mikäli havaitsisi jotain tälläistä liikenteessä tapahtuvan . Joskus ihmismieli voi olla arvaamaton ja etenkin henkisesti sairaille ihmisillä asiat voivat mennä julkisiin solvauksxiin ilman syytä.Hyvä Mikko ja koko ykkösluokan henkilökunta !

      • Ihanataihanata

        Olipa koululla uus ja nätti tyttö töissä.....huh huh...ilo kävellä keskustassa liikkeen ohi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      59
      7482
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2906
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1756
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1639
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1448
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      129
      1116
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      817
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe