"Microsoft has been watching the progress of Chrome with concern, and decided to get its retaliation in first. In a March blog post, Roger Capriotti, a director on the IE team, called foul on StatCounter's figures showing Chrome was ahead, with a lengthy blog post decrying the results and suggesting people look at the competitor company, NetApps, which still has IE as the top dog. "
http://www.theregister.co.uk/2012/06/28/google_chrome_most_popular/
http://www.theregister.co.uk/2012/06/28/google_chrome_most_popular/
Vastaukset 4
Vanhimmat
Chrome onkin helvetin vakaa ja hyvä selain, mutta myös turvallinen toisin kuin Microsoftin paska. IE on maailman reikäisin ja bugisin selain, jota ei enää edes nettisivuntekijät viitsi tukea. Nettisivut kirjoitetaan nykyisin Firefoxille, Operalle ja Chromelle sopiviksi.
Microsoft ei osaa tehdä mitään laadukasta. Se työntää tuulipukukansalle markkinoille ihan silkkaa koodipaskaa. Ei ole mitään järkeä käyttää Microsoftin paskatuotteita.
Hmmm... syö hieman liikaa muistia mutta jos muisti ei ole rajoittava tekijä niin silloin asialla ei ole kovinkaan paljon merkitystä. Nopeahan se on kuin mikä. Käytän rinnan Firefoxin kanssa.
Chrome 19.0 on suositumpi työasemissa kuin IE9 ja IE8 yhteensä. Muuten Wikimedian tilasto näyttää vielä niukkaa etumatkaa IE:lle mutta Chrome on jo tuossa kesäkuun tilastossa puuskuttamassa tiukasti jo niskaan. FF on jäänyt jo kolmoseksi.
http://stats.wikimedia.org/archive/squid_reports/2012-06/SquidReportClients.htm
Google on ottamassa aika tukevasti sekä älypuhelinten käyttismarkkinat että selainpuolen hallintaansa. Microsoftille se on tietenkin myrkkyä kun Android vie elintilan Windowsilta ja Chrome ottaa vallan pois MS:n IE:ltä. Chromebook tulee lisäämään Googlen valtaa pc-käyttiksissä sekin. Kaikkiaan Googlella on erittäin onnistunut paketti koossa ja sillä on hyvä lähteä tappamaan Microsoftia.
Ihmiset tykkäävät Googlen tuotteista, eivätkä pidä Googlea ahneena ja irstaana riistäjänä. Microsoft taas koetaan ylikansalliseksi pahaksi, jota vihataan syystäkin. Google on puolustanutkin ihmisoikeuksia ja taistelee sensuuria vastaan kaikkialla maailmassa jotta meillä olisi sananvapaus. Microsoft taas on ollut koko ajan avustamassa viranomaisia ja Suomenkin poliisia sananvapauden polkemisessa ja ihmisoikeuksien rikkomisessa.