Ongelmana olisi nyt siis, että näin kesän tullen iho alkoi taas kukkimaan. Ja finnit tai mitä ovatkaan niin kutisevat lievästi ja finnin ympärillä oleva iho punoittaa. Nyt on ilmestyny toiselle poskelle 5 ja toiselle 2. Näyttävät aika pahoilta ja ovat syviä. Keväällä iho oli vielä loistavassa kunnossa, ei ollut finnin finniäkään. 15- vuotiaana akne oli pahimmillaan ja nyt 16- vuotiaana ei enää ole kauheasti ollu. En ole syönyt antibiootteja tai käynyt lääkärillä jne.
Voisko joku kertoa mitä nämä ovat ja miten pääsen niistä eoon ?
Kiitos!
Voisko joku kertoa mitä nämä ovat ja miten pääsen niistä eoon ?
Kiitos!
Vastaukset 1
Vanhimmat
No koitetaan auttaa. Se että akne on joksikin aikaa taantunut ei tarkoita että se olisi kokonaan ohi, vaan siinä on kausittaista vaihtelua. Itselläni on ollut akne 10 vuotta ja välillä finnejä on enemmän, useimminten kuitenkin vähemmän.
Näkemättä ihoasi en voi sanoa mitä näppylät varmasti ovat, mutta koska itse tunnistit ne finneiksi niin uskotaan...
Aknen hoidoksi on hyvä pitää iho puhtaana. (raskas jokapäivänen meikki ei auta asiaa) Apteekista saa myös ilman reseptiä hoitovoidetta, josta voi olla hyötyä. Pahempaan tilanteeseen käytetään antibiootteja (käsittääkseni tilapäisesti) ja tiettyjä A-vitamiinijohdoksia, kuten isotretinoinia. Näihin toisin käsittääkseni tarvitset lääkärin reseptin.
Tietenkin jos haluat vain finnit piiloon, niin osaat sen varmasti paremmin kuin minä.