Minulla akvaario noin 68 litranen .
Sisällä 10 kpl. kuparimonneja
Ja kardinaalitetroja 6 kpl.
Mitä voisi ottaa lisää, voiko esim miljoonakaloja ottaa?
Help!?
3
127
Vastaukset
- firefly55
Miljoonakalat vaativat kovempaa vettä kuin kardinaalitetrat sekä monniset (puhut monneista, mutta oletan että tarkoitat kuitenkin monnisia). Ne eivät siis vesiarvojen puolesta sovi altaaseesi.
Voisit ehkä vähän suurentaa kardinaalitetraparveasi, esim. 15:sta yksilöön. Kaikki parvikalat viihtyvät aina suuremmissa parvissa, joten kannattaisi aina ottaa edes se 10 kpl:tta kerralla.
Tetrojen lisäksi voisit akvaarioosi ottaa esim. taistelukalan, joka viihtyy samanlaisissa vesiarvoissa. Muita hyviä ehdokkaita ovat esim. erilaiset pienet kirjoahvenet tai rihmakalat, jotka yleensä elävät joko pareittain tai haaremissa (esim. 1u 2-3n). Esim. korurihmakala sopisi parina akvaarioosi. Myös hunajarihmakalat kävisivät. Nitä voisi ottaa esim. haaremin, jossa 1 uros ja 2 naarasta.
Vaihtoehtoja on monia, tuossa nyt vain muutamia sopivia. - JJ
vaikka monnisten suositus onkin min 60l akvaario, niin akvaario on kumminkin hieman liian pieni tuolle parvelle. Suosittelisin kokonaan monnisten myymistä tai ostamaan isomman altaan.
Jos päätät monnisista luopua, tilalle voisit pohjaputsareiksi hankkia sukarapusia, mutta varmista että niille on paljon piilopaikkoja. (harrastajilta saa edullisesti sukasia tai jopa ilmaiseksi)
Tetraparvea kannattaa kasvattaa ainakin 15päiseksi, mutta ei liikaa koska altaasi on pieni.
Toista parvea ei kannata laittaa, edelleen syystä että allas on pieni. Miljoonakaloja on myös pemeään veteen käyviä, mutta en laittaisi toista parvea.
Taistelukala uros mahtuisi hyvin, jos luovut monnisista. Taistelukala on todella upea ilmestys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1157255Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26524820Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243154Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381317- 501305
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e891138Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1161048Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi50949Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27863Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854